Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

12. PARDUBICKÉ LETNÍ KINO PERNŠTEJN: Ročník překonaných rekordů a překročení Rubikonu

02.11. 2017 10:19

Šedesát tisíc diváků v Pardubicích, k tomu dalších 20 tisíc filmových fanoušků ve Žlutých lázních, zahradách Anežského kláštera v Praze a čtyři tisíce diváků v Hrochově Týnci. Pardubické letní kino Pernštejn ve svém 12. ročníku překročilo symbolický Rubikon a svými novými angažmá v dalších městech definitivně dostálo statusu největšího kina v republice.


Tím je teď nejen co do množství projekcí a počtu návštěvníků v rámci sezónní bilance krajů a krajských měst, ale i co do počtu diváků po celé republice. Zároveň zůstává projektem ve svém oboru výjimečným, a to nejen díky propracované dramaturgii, akcentu na premiérové tituly, osobní přítomnosti tvůrců a propojení s dalšími uměleckými žánry, ale i díky svému sociálnímu přesahu. Pamatuje na veškeré skupiny diváků a všichni mají  - na rozdíl od ostatních letních kin - vstup zcela zdarma!

Proto má také už šest let záštitu Ministerstva kultury ČR, proto je jedním z nejvýznamnějších kulturních podniků nejen Statutárního města Pardubic, ale i Pardubického kraje a celé republiky. „To vše by nebylo možné bez podpory našich stálých partnerů, jakými jsou například Pardubický pivovar či společnost FINET,“ upozorňuje jeden z promotérů letního kina Jan Motyčka. Ten společně se svým kolegou Tomášem Drechslerem rozšířil nabídku i o mobilní kino, takže se Pardubické letní kino Pernštejn může hrdě pyšnit titulem evropský unikát.

Kino přitom před 12 lety začínalo jako malá regionální přehlídka filmů. Jeho organizátoři měli jediný cíl: připravit program tak, aby byl atraktivní jak pro milovníky art filmů, tak pro příznivce lehčích žánrů a letních komedií. Tehdy ještě netušili, že zakládají největší projekt svého druhu v republice a že se jim navíc povede na celorepublikové úrovni vzkřísit umírající tradici promítání filmů pod hvězdnou oblohou.

Tomáš Drechsler a Jan Motyčka ale neusínají na vavřínech a své mety stále posouvají dál: chtějí z Pardubic vytvořit hlavní město letních kin a všechna svá kina postupně proměnit ve specifické relaxační oázy, v nichž se budou setkávat nejen fanoušci kinematografie, výtvarného umění, divadla a literatury, ale i příznivci letních kolektivních sportů. A pro města a obce, v nichž nemají stálou letní promítací scénu, připravili mobilní kina, díky nimž lze stvořit open air scénu prakticky kdekoliv - lesy a rybníky počínaje, horskými středisky konče. Tím získává jejich projekt další přidanou hodnotu a potvrzuje, že je i v evropských poměrech zcela výjimečný. Promotéři ovšem zůstávají skromní, ač jsou jejich plány do budoucna veliké: „Letos jsme promítali souběžně na čtyřech místech republiky a překročili jsme tak svůj Rubikon, protože jsme si vyzkoušeli, že to dokážeme. V příštím roce chystáme expanzi do dalších regionů a budeme se intenzivně věnovat mobilnímu kinu, které se velmi osvědčilo v místech, kde žádné kino nemají. Výhodou technologie mobilního kina je možnost postavit na zelené louce letní kino pro 5 tisíc diváků s obřím plátnem velikosti 12 x 6 metrů, a to vše za hodinu,“ líčí Jan Motyčka. „To ovšem neznamená, že na své rodné město zapomeneme. Ba naopak,“ ubezpečuje. „Promítání chceme v Pardubicích rozšířit i do dalších míst. Už teď projevili zájem starostové městských částí Pardubice III. a V.,“ nastiňuje. „Navíc chceme zdokonalit svou domovskou scénu, okrášlit ji, aby evokovala iluzi dokonalého léta se vším všudy a vytvořit celodenní program, v němž budou mít přes den prostor další kulturní aktivity a také sport (letos poprvé vyrostl v prostoru letního kina plážový kurt a konal se beachvolejbalový turnaj o cenu primátora), večer bude vyhrazen kinu. Chtěli bychom ještě víc zdokonalit filmovou nabídku a přivézt do Pardubic ještě více delegací tvůrců (letos producent Čestmír Kopecký, režiséři Jiří Chlumský, Miloš Šmídmajer, delegace k filmu Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel), s nimiž se budou moci diváci po projekci seznámit a podiskutovat s nimi,“ říká Jan Motyčka. „Nejvíc bychom si ale přáli, aby letní kino získalo v Pardubicích svou stabilní scénu, kde už zůstane napořád, abychom si mohli ušetřit každoroční nákladné stěhování a aby nás naši příznivci nemuseli pokaždé hledat někde jinde. Prostor u Tyršových sadů, kde jsme pořádali letošní 12. ročník, bychom rádi ještě rozšířili a dotvořili, aby se z něj stala opravdová relaxační zóna s celodenním programem. V Pardubicích se tak bude dát kvalitně a příjemně strávit celé léto a nikdo nebude muset za kulturou ani za sportem nikam cestovat. Tak se navíc splní jeden z našich velkých cílů: brzy v kině přivítat miliontého návštěvníka,“ dodává Tomáš Drechsler.

Provozovatelům Pardubického letního kina se tento cíl může splnit relativně snadno, protože letošní 12. ročník byl rekordní: byl nejnavštěvovanější a nejúspěšnější (60 tisíc návštěvníků v Pardubicích), dalších 20 tisíc v Praze a 4 tisíce v Hrochově Týnci, promítalo se 60 dní až do 4. září. Rekordní byla i konzumace nápojů z produkce Pardubického pivovaru, letitého partnera letního kina: vypilo se 80 hektolitrů piva Vilém a Porter a 45 hektolitrů pardubických limonád. Snědlo se přes 5 tisíc kusů popcornů a tisíce hamburgerů a párků v rohlíku.

Na dračku šla i exkluzivní maďarská vína, která do Pardubického letního kina výhradně dodává společnost FINET. „Mnozí návštěvníci si večer v letním kině nedovedou bez těchto kvalitních maďarských vín představit. Je pro ně synonymem pohody, když si mohou dát své oblíbené růžové suché víno Versányi Rosé, které bylo v letním kině doslova hitem,“ zdůrazňuje Jan Motyčka. „Jsme rádi, že pánové Lubomír Bukač a Štěpán Derzsi ze společnosti FINET podporují náš projekt už od samého začátku,“ podotýká provozovatel jednoho z nejnavštěvovanějších prázdninových počinů v zemi. (td)

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMjRhNG