Beksa válí, dvakrát jí ke stovce chybělo jen málo

31.03. 2019 20:32

PARDUBICE/PROSTĚJOV – Nadstavbová skupina A1 nejvyšší basketbalové soutěže pokračovala dalšími dvěma zápasy. Svitavské překvapení, které se stále vyhřívá na druhé příčce tabulky, čímž by po základní části přepsalo klubovou historii, přilákalo ve středu na Dašickou poměrně slušnou diváckou návštěvu. Téměř dvanáct set fanoušků pak vidělo jeden z nejlepších letošních výkonů Beksy. Ta v derby nakonec udolala Tury rozdílem dvaceti bodů. V sobotu se pak Pardubice představily na palubovce Olomoucka v Prostějově a vítězstvím vzájemnou bitvu o třetí místo pěkně zdramatizovaly.

10. kolo nadstavby sk. A1: BK JIP Pardubice - DEKSTONE Tuři Svitavy 97:77 (24:24, 29:17, 23:22, 21:14). Body Pardubic: Švrdlík 23, Singletary 18, Půlpán 17 (+4 as.), Potoček 16 (+4 as.), Škranc 15, Kohout 8 (+4 as.), Nečas 0 (+9 d. +5 as.). Rozhodčí: Hošek, Jeřáb, Karafiát. Diváků: 1138. PARDUBICE: Pavlovič, Singletary, Nečas, Půlpán, Švrdlík, Škranc, Kohout, Potoček, Brožek, Výcha, Svoboda, (Williams). Na 97 bodů Pardubic se složilo pouhých šest střelců! Top-skórerem utkání byl velmi efektivní Kamil Švrdlík, jenž vyrovnal své sezonní maximum v bodech i v užitečnosti. Evan Singletary zaznamenal 12 z osmnácti bodů ve čtvrté čtvrtině (trojky 2/3), Viktor Půlpán nejvíce zářil ve třetí části, v níž nastřílel osm ze sedmnácti bodů. Dařilo se také Josefu Potočkovi (16 bodů, trojky 2/4) a Davidovi Škrancovi (15 bodů, trojky 3/5), v dresu poražených pokořil dvacetibodovou hranici Justin Aiken (21).
„Předvedli jsme velmi dobrý týmový výkon. Samozřejmě, Svitavy jsou dobrý tým, hrály výborně, ale my jsme hráli po většinu utkání dobrou obranu, 40 minut jsme se koncentrovali a to se pozitivně projevilo na výsledku. Drželi jsme vysoké tempo hry, pomohli jsme si snadnými body z protiútoků a zároveň jsme i trefovali trojky. Výborně zahráli Josef Potoček i David Škranc, kapitán Radek Nečas sice neskóroval, ale měl doskoky, asistence, zisky... Evan Singletary, Viktor Půlpán, samozřejmě Kamil Švrdlík, Ondra Kohout... Všichni hráli výborně! Opakuji, že k výhře nás dovedl výborný týmový výkon," řekl k utkání trenér Pardubic Levell Sanders.
11. kolo nadstavby sk. A1: BK Olomoucko - BK JIP Pardubice 93:98 (24:25, 24:26, 30:32, 15:15). Body Pardubic:  Kohout 21, Švrdlík 17, Singletary 14, Potoček 12, Škranc 9, Pavlovič 9, Svoboda 6, Půlpán 6 (+8 as.), Nečas 4. Nejvíc bodů Olomoucka: Douglas 31 (+10 d).  Rozhodčí: Vondráček, Kučírek, Nejezchleb. Diváků: 678. PARDUBICE: Pavlovič, Singletary, Nečas, Půlpán, Švrdlík, Škranc, Kohout, Potoček, Svoboda, (Brožek, Výcha). Pouze na střídačce v civilu zůstal domácí kapitán a obávaný trojkař Lukáš Palyza, což sice mohlo mít na konečný výsledek vliv, ale domácí trojky sázeli i bez něj. Beksa přijela s cílem ještě zdramatizovat boj o třetí příčku a jelikož neprohrála ani jednu čtvrtinu a naopak ve třech vyhrála, nakonec se jí to opravdu povedlo! „Věděli jsme, že Olomoucku bude scházet jeden z jeho dvou nejlepších střelců, ale přesto se v útoku dokázalo prosadit a trefilo hodně trojek," poukázal pardubický kouč Levell Sanders na dálkovou palbu domácích, kteří Beksu v první půli zasypali devíti trojkami! I přesto však byly Pardubice celou druhou půlu ve vedení, které se podařilo uhájit až do konce. „Jsem rád, že se nám podařilo zápas "zavřít" a dovést ho do úspěšného konce, protože v průběhu sezony jsme ztratili mnoho utkání v koncovkách - včetně dvou zápasů s Olomouckem, kdy jsme v závěru přišli o slibné vedení,“ dodal Sanders. Další utkání 11. kola nadstavby: Nymburk – Ústí nad Labem 101:79, Svitavy – Děčín 85:88, Opava – Brno 91:63. Příště: Pardubice – Nymburk (ST 18), Pardubice – Ústí nad Labem (SO 17). (zr, saf)