Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Bronzový Prskavec: Pardubický park je hezčí než Lipno!

Olympijský medailista Jiří Prskavec navštívil v minulých dnech park Na Špici. Foto: JAN ŠAFÁŘ
24.08. 2016 09:46

PARDUBICE – Olympijský park Pardubice 2016 navštívila v minulých dnech jedna z největších českých hvězd brazilské olympiády – vodní slalomář Jiří Prskavec. V parku Na Špici se mnoha zájemcům nejen podepsal, ale rovněž ukázal i bronzovou medaili, kterou v Riu vybojoval! V roce 2010 zvítězil Jiří Prskavec v individuálním závodě i v závodě hlídek na Mistrovství Evropy juniorů, o rok později vyhrál závod jednotlivců na Mistrovství světa do 23 let. Na Letních olympijských hrách mládeže v roce 2010 získal bronz a následně vybojoval v individuálním závodě na seniorském Mistrovství Evropy bronzovou medaili. V roce 2013 pak získal zlatou medaili, ke které přidal ještě týž den zlato ze závodu hlídek. Na domácím Mistrovství světa 2013 v Praze-Troji vybojoval stříbrnou medaili za reprezentačním kolegou Vavřincem Hradilkem a v roce 2014 obhájil evropský titul, když si z kontinentálního šampionátu přivezl zlato z individuálního závodu K1. Na MS 2014 vybojoval Jiří Prskavec s reprezentačními kolegy stříbro v závodě hlídek. Medailová žeň však pokračovala i v následujících letech, když na světové šampionátu 2015 získal zlaté medaile jak v individuálním závodu, tak v závodu hlídek. Stejné cenné kovy z týchž disciplín vybojoval i na letošním mistrovství Evropy. Vrchol jeho dosavadní kariéry pak přišel doslova před pár dny, kdy v brazilském Riu de Janeiru, na své premiérové olympiádě, získal bronzovou medaili. „Tajně jsem v medaili věřil, pak však přišla ta nešťastná třináctá branka a já hned věděl, že je zle. Nakonec to ale dopadlo skvěle. Už z toho důvodu bych řekl, že pro mě čím větší závod, tím menší tréma, tím jsem klidnější. Dokáže mě to vyhecovat tak, že na startu vnímám jen sebe, vodu, pádlo a loď. Na nic jiného se v tu dobu nesoustředím. Naopak na relativně menších závodech dokážu kolikrát pěkně vybouchnout,“ svěřil se Týdeníku Pernštejn třiadvacetiletý sportovec, který byl doslova nadšený z pardubického „Rioparku“.


Byl jste na olympiádě poprvé, jak na vás celá ta atmosféra zapůsobila a dala by se přirovnat k jiným vrcholným mítinkům?

Přilétli jsme do Ria týden před zahájením a atmosféra už byla úplně pohlcující. S každým dalším dnem pak gradovala. Když bylo zahájení, vše propuklo naplno. Bylo zde již mnoho sportovců a hlavně spousty fanoušků. Já jsem si doslova užíval celých čtrnáct dnů, co jsem tam byl. Když bych olympiádu srovnal se světovými či evropskými šampionáty, tak právě olympiáda je jasně top. Už kvůli té obrovské medializaci. Olympiáda mládeže v Singapuru byla taky úchvatná, ale tady to bylo ještě celé mnohonásobně větší.

Jak jste se cítil z pozice nováčka, který je v jedné výpravě s mnoha českými sportovními hvězdami?

Byl jsem z toho pochopitelně trochu nervózní. Když mi pak v průběhu her navíc řekly takové veličiny jako Krpálek a spol, že se půjdou na můj závod podívat a fandit, bylo to ohromně zavazující a přiznám, že jsem měl z toho důvodu i trochu trému.

Vy sám jste nějaké sporty sledoval osobně? Navštívil jste závody či zápasy jen vašich kolegů nebo jste šel povzbuzovat i jiné sportovce?

Před mým závodem jsem nechodil prakticky nikam a na olympiádu koukal v televizi. Když už jsem měl ale dobojováno, nevynechal jsem příležitosti, abych fandil přímo v hledišti. Viděl jsem tak zápas Petry Kvitové, byl jsem na Synkovi a přímo v hale fandil při finále i Lukáši Krpálkovi. Bylo skvělé, jak jsme celou halu naučili skandovat ´Lukáši do toho!´ Bylo krásné, jak jsme si tady všichni fandili navzájem, jak jsme táhli za jeden provaz a povzbuzovali se. Ondra Synek dokonce řekl, že tahle olympiáda byla nejlepší, co se týče právě té vzájemné podpory mezi českými sportovci. Byli jsme jedna parta.

Co byl pro vás největší moment olympijských her?

Asi už navždy mi utkví v paměti vzpomínka, když těsně po závodě ke mně přiběhl můj tatínek a gratuloval mi. To byl emotivní zážitek a já si uvědomil, co jsem dokázal. Následná oslava v Českém domě a párty, která pro mě byla připravena, je taky plná zážitků, ty si ale raději nechám pro sebe...

Oslavy pak prý pokračovaly i při cestě domů...

No, právě. Byl jsem už hodně unavený a chtělo se mi spát. Krpálek mě ale vůbec nenechal, museli jsme pokračovat...

Olympiáda má své kouzlo také v tom, že člověk na jednom místě potkává i ty nejšpičkovější sportovce světa. Jaké jsou vaše zážitky s těmito superhvězdami? Předběhl jste třeba Bolta ve frontě na jídlo?

Pochopitelně, že asi největší superstar je bezesporu Bolt. S tím předbíháním ve frontě je to ale přesně opačně. Když Bolt vejde do jídelny, každý se s ním chce vyfotit nebo udělat selfie. On se směje, prochází kolem té fronty na jídlo, s každým se fotí a najednou je ve předu... V olympijské vesnici jsem potkal i Djokoviče, pochopitelně v obležení. Každý chtěl podpis či selfie. Ani já jsem nebyl výjimkou. Jenže mi ho bylo trochu líto. Spěchal na autobus, aby mohl jet na trénink. Kdybych od něj chtěl selfie ještě já, autobus by mu ujel. Tak jsem od toho upustil. U McDonalda jsem pak stál frontu s vítězem Tour de France. Z nepochopitelných důvodů před námi ale najednou zavřeli, a tak jsme si s Chrisem Froomem alespoň společně zanadávali...

Vaše první cesta z Ria vedla do olympijského parku na Lipně, který je jakousi vlajkovou lodí všech olympijských parků po celé republice. Jaký je ve srovnání s parkem v Pardubicích?

Přilétli jsme do Kbel a pak hned vrtulníkem na Lipno, kde jsme si vše prohlédli. Neříkám, že je to špatné, ovšem, když to vidím tady v Pardubicích, jsem nadšený. Pardubický olympijský park je určitě lepší, než ten v Lipně. Tam je to takové až moc megalomanské. V Pardubicích je to i hezčí a je tady víc sportovišť. Kdybych si měl vybrat, tak bych určitě radši navštívil olympijský park v Pardubicích.

Jak si teď užijete zasloužené volno? Jak se odměníte?

Ještě zhruba čtrnáct dnů budu něco dělat, ale pak si dám měsíc volna. Pojedeme s přítelkyní na dovolenou a taky se musím sejít s kamarády, na které jsem neměl před olympiádou moc času. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyODU3NzQ0OG