Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Čtyři příchody, pět odchodů. Dynamo se ustálilo

05.02. 2017 19:44

PARDUBICE – Když se po osmi letech vrátil hokejový klub opět do rukou města, nechal se primátor Pardubic Martin Charvát slyšet, že tým bude v rámci možností posílen a extraliga bude v hokejovém městě zachována. Na jeho slova pak navázal nový generální manažer Dušan Salfický: „Musíme najít vhodné typy hráčů. Jsme připraveni tým posílit, ač na to máme málo času. Čeká nás dlouhý a náročný konec sezony, chceme mít širší kádr. Přemýšlíme o obránci a útočníkovi,“ řekl generální manažer a dodal, že je to o hráčích. „Neříkám, že dosavadní výběr byl špatný. Teď v sobě musí probudit hokej, který umí hrát. Pokud se nedokáží hokejově vzpamatovat, přijdou jiní a aby zapadli trenérům do koncepce. Během tří let chci vytvořit zdravé jádro, aby Dynamu vrátilo lesk,“ konstatoval Dušan Salfický na tiskové konferenci 16. ledna. Čas na sehnání posil a doplnění kádru pak mělo nové vedení do konce ledna. I přes tento šibeniční termín však Dušan Salfický nové tváře do týmu skutečně přivedl.


Jako první dorazil Ján Sýkora, následován Markem Trončinským a Petrem Chaloupkou. Zvučné jméno pak dorazilo za minutu dvanáct, a to skoro doslova. Uzávěrka přestupů totiž končila o půlnoci na středu. „Večer jsme se dohodli na podmínkách s Třincem a vytrejdovali jsme Tylera Redenbacha za Rastislava Špirka,“ okomentoval poslední hráčský transfer v tomto extraligovém ročníku generální manažer Dynama Dušan Salfický.

Kádr však zažil také loučení. Mallet a Klimenta odešli do Brna respektive do Třince téměř bez povšimnutí. Na odchodu jsou i beci Jérôme Leduc a Tomáš Bokroš. A ani po nich se s největší pravděpodobností na tribunách slza zamačkávat nebude. To s prvním centrem Redenbachem to je jiné. S ním totiž odešlo i jeho 33 kanadských bodů. Z týmu tak zmizel nejproduktivnější hráč... „Tyler Redenbach projevil zájem o změnu působiště z osobních důvodů. Celé úterý jsme jeho žádost v celém trenérském týmu řešili, rozhodli jsme se mu vyhovět a hledali jsme klub pro možnou adekvátní výměnu,“ upřesnil Dušan Salfický.

Ján Sýkora odehrál za Pardubice 4 utkání a nasbíral 2 body.

Šestadvacetiletý útočník pochází z Banské Bystrice, od roku 2013 hraje v české Tipsport extralize. Nejvíce se mu dařilo v sezoně 2014/2015 v Plzni, za kterou v 53 utkáních vstřelil 21 branek a navrch přidal 22 nahrávek! V průběhu minulého ročníku odešel do Třince, odkud nyní přišel do Pardubic. Příchod Jána Sýkory do Dynama uvítal i hlavní trenér Miloš Holaň. „Ján je hráčem střední generace, která tu chybí. Je vysoký, kvalitně bruslí, věřím, že tento trejd prospěje nám i jemu. Počítám s ním do druhé formace, čili se dá očekávat pro něj vyšší ice time, než měl v Třinci. Očekávám od něj důraz v zakončení a samozřejmě také branky,“ řekl hlavní kouč A týmu. Slovenský útočník zde ovšem nese doslova kůži na trh. A to z jednoho prostého důvodu. Jméno Sýkora je totiž v Pardubicích něco jako ochranná známka. A tak „Sýkora II“ bude bezesporu pod drobnohledem fanoušků.

Marek Trončinský (3 utkání, 2 body)

Osmadvacetiletý obránce pochází z Ústí nad Labem, do nejvyšší soutěže vstoupil již v osmnácti letech v dresu Kladna. Dále působil v Liberci, v Třinci a Mladé Boleslavi, odkud nyní přišel do Dynama. V letech 2012 až 2014 hrál v Kontinentální hokejové lize, a to nejprve za Chanty Mansijsk a poté za bratislavský Slovan. V letošní sezoně odehrál Trončinský za Boleslav 37 extraligových utkání, dvakrát skóroval a připsal si patnáct asistencí. „Čeká nás velmi náročný závěr sezony, hledali jsme zkušeného obránce. Marek Trončinský splňuje naše požadavky, v Tipsport extralize odehrál skoro pět set utkání, působil i v Kontinentální hokejové lize. Marek, od kterého si slibujeme důraz a jistotu v defenzívě, dokáže i podpořit útok,“ okomentoval jeho příchod generální manažer Dušan Salfický. V Mladé Boleslavi byl patnáctinásobný reprezentant Trončinský nejproduktivnějším bekem. Na svoji tamní bodovou produkci pak navázal ihned po příchodu do Pardubic. Ve svém prvním utkání ve dresu s logem Dynama na prsou pomohl dvěma góly sestřelit Bílé Tygry!

Petr Chaloupka (2 utkání, 0 bodů)

Petr Chaloupka působil po odchodu z Pardubic před jedenácti lety ve Vrchlabí, odkud si jej vytáhla extraligová Mladá Boleslav, v letech 2014 až 2016 hrál za Litvínov, se kterým získal mistrovský titul. V této sezoně působil ve slovenském Popradu. V naší nejvyšší soutěži nastoupil 30letý obránce Petr Chaloupka k více, než 220 utkáním, v nichž vstřelil čtyři branky a přidal 26 asistencí. Ve statistice účasti na ledě má dvanáct kladných bodů. „Naším cílem bylo přivést opravdu zkušeného defenzivního obránce. Možnosti trhu jsou určité, oslovili jsme Petrova agenta, zda by bylo možné jej z Popradu získat. Tato možnost se naskytla a jsem rád, že na naši nabídku kývnul. Petr je rázný obránce, věřím, že bude tvrdit muziku před bránou. Vsázím také na jeho východočeské srdíčko, řekl mi, že bude rád, když se domů vrátí. Věřím, že i on si hrábne na dno, abychom to zvládli,“ uvedl Dušan Salfický. Řízný bek zahříval v mládežnických kategoriích poměrně často trestnou lavici. „Rekord“ má ze sezony 2005/2006 kdy, coby pardubický junior, nastřádal 94 trestných minut. Přesto nebo právě proto odehrál v uvedené sezoně i svoje první extraligové utkání za pardubický A tým.

Rastislav Špirko (2 zápasy, 0 bodů)

I na něj se vztahuje věta klasikova, že dobří holubi se vracejí... Dvaatřicetiletý slovenský útočník oblékal dres Pardubic již v sezonách 2009 – 2011, přičemž celkem zaznamenal velice solidních 68 kanadských bodů. V roce 2010 pak navíc získal pod Zelenou bránou mistrovský titul. „Rastislav Špirko v Pardubicích již dříve působil, zná naše prostředí, dařilo se mu zde. Osobně jej znám z působení v Ústí nad Labem. Platí za tvořivého centra. Každému může sezona vycházet nějak, v Třinci byl přetlak na pozicích centrů, jeho příchod k nám může být oboustranně prospěšný. Věřím, že v Dynamu naváže na své úspěšné roky,“ řekl k příchodu dvaatřicetiletého středního útočníka šéf klubu. Šikovný centr si ihned po příchodu vzpomněl na pardubické fanoušky. „Rád se vracím do známého prostředí a za skvělými fanoušky,“ řekl Rastislav Špirko, který v české nejvyšší soutěži působil také v Kometě Brno. Rodák z Martina má rovněž zkušenosti z Kontinentální hokejové ligy, a to ze Lvu Poprad, Avtomobilistu Jekatěrinburg, Spartaku Moskva nebo Amuru Chabarovsk. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMGI2M