Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Dálkoví plavci z Pardubic na Mistrovství ČR vítězně!

V Račicích nechyběly ani dvě hvězdy pardubického oddílu – mistryně světa v zimním plavání Renata Nováková (vlevo) a přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová. Foto: JAN ŠAFÁŘ
28.08. 2016 17:49

RAČICE - Červenobílé barvy Pardubic zářily o minulém víkendu na republikovém šampionátu na 20 kilometrů a smíšených štafet na 8 x 2 kilometry leskem hned pěti mistrovských medailí!


Opora družstva SC PA Pardubice Lenka Štěrbová potvrdila roli největší favoritky a opět přepisovala historii dálkového plavání. Nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche (v roce 2010 ve věku 16 let) a letošní desátá žena z červencového mistrovství Evropy v nizozemském Hoornu, získala v Račicích šestý titul absolutní mistryně ČR na dvacet kilometrů, což se před ní žádné ženě nepodařilo. Vítězstvím na dvacítce si navíc definitivně pojistila prvenství v letošním ročníku Českého poháru, ve své sportovní kariéře rovněž šesté, tedy další rekordní zápis do historických tabulek – dosud se Lenka s pěti vítězstvími v ČP dělila o první místo s legendami dálkového plavání Lídou Jelínkovou a Radkou Nechmačovou.
Snad nejšťastnější z reprezentantů SC PAP odjížděla z Račic Pavla Avramová ověnčená zlatou medailí za prvenství mezi dorostenkami a především bronzem za třetí místo v absolutním pořadí žen na dvacetikilometrové trati! Čtvrtou pardubickou individuální medaili vybojoval Daniel Čaban, třetí nejrychlejší dorostenec a absolutně šestý mezi muži. Doslova euforie zavládla v pardubickém táboře po zisku stříbra v soutěži smíšených štafet na 4 x 2 km, o které se zasloužili Michaela Štěrbová, Daniel Čaban, Lukáš Balcar a Lenka Štěrbová.

Do úvodního závodu mistrovství na 4 x 2 km se prezentovalo rekordních 27 štafet. Na prvním, dvoukilometrovém, opanoval čelo Ján Kútnik z Komety Brno A, za ním se však rodilo velké překvapení, když na druhém místě předávala namotivovaná Míša Štěrbová za SC PAP. Dan Čaban na druhém úseku pak ještě zvýšil náskok na pronásledovatele z Plzně, USK a dalších brněnských týmů, druhou příčku uhájil ve třetím dvoukilometru i bojovník Lukáš Balcar a finišmanka Lenka Štěrbová skvělým závěrem potvrdila stříbrnou pardubickou radost!

Nedělní dvacetikilometrový maratrón vyhrál Matěj Kozubek z Bohemians Praha před Vítem Ingeduldem a Jánem Kútnikem (oba Kometa). Lenka Štěrbová sice od prvních temp kralovala ženské soutěži, bylo ale znát, že tentokrát to není ono. Nateklé koleno, s nímž má „Eňa“ problémy celou druhou polovinu sezony, a kvůli kterému se odhlásila z prestižního Faros maratonu na Hvaru v Chorvatsku, bolelo při každém kopu. Mnohem horší byla ale prohlubující se žaludeční nevolnost. „Necítila jsem se už po startu, od půlky závodu jsem nebyla schopná nic udržet v žaludku, doslova na umření mně bylo mezi desátým a patnáctým kilometrem, tam mně ohromně pomohl Dáňa (Dan Čaban), dokud to šlo, tak na mě čekal!“, složila poklonu oddílovému kolegovi Lenka Štěrbová. Pavla Avramová zahájila cestu za svým dosud největším sportovním úspěchem rozvážně, první kolo točila na pátém místě, po pěti kilometrech už byla třetí a bronzovou příčku mezi ženami už nepustila! Dan Čaban se hned po startu zařadil do vedoucí skupiny a tím získal rozhodující náskok na berounského Filipa Zemana, největšího soupeře o bronz v kategorii dorostu. Pavlína Nováková byla do desátého kilometru ve hře o medaili, pak přišla krize a Pája po 12,5 km ze závodu odstoupila. Na nemistrovské trati v délce deseti kilometrů, která se však započítávala do ČP, potvrdila vzrůstající formu před zářijovým mistrovství Evropy juniorů Míša Štěrbová, která v poslední pětistovce předfinišovala reprezentační kolegyni Alenu Benešovou z USK Praha. Pochvalu zasluhují i další pardubičtí plavci na desítce – Renata Nováková, Lukáš Balcar, veterán Petr Matěna a na třech kilometrech starší žák Petr Bareš. (t.net)

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyZTYyNz