Domácí tvrz padla. Pardubice i přesto přezimují v čele

24.11. 2019 19:28

PARDUBICE – Šlágr posledního podzimního kola druhé nejvyšší fotbalové soutěže svedl Pod Vinicí dva aspiranty postupu. Více, než dvě tisícovky diváků viděly vítězství Zbrojovky, která se tak na jaře bezpochyby vrátí do přímých bojů o postup do první ligy. Pardubice přezimují v čele tabulky FNL, v níž kralují s tříbodovým náskokem před druhou Jihlavou.

16. kolo: FK Pardubice – FC Zbrojovka Brno 1:2 (1:2). Branky: 11. Zifčák – 18. a 44. Přichystal. Rozhodčí: Petřík. ŽK: 6:4. Diváků: 2192. PARDUBICE: Šmíd – Prosek, Šejvl, Toml, T. Čelůstka – Jeřábek – Kohút (61. Miker), Hlavatý (89. Sokol), Solil, Zifčák – P. Černý (81. Kovář).
Domácí měli skvělý vstup do utkání, čehož dost rychle využili. V jedenácté minutě získal domácí kapitán Jeřábek míč na polovině hřiště a posunul ho na Hlavatého, který našel ještě lépe postaveného Zifčáka, jenž pak střelou mezi nohy gólmana Flodera dostal domácí do vedení – 1:0. Dvacetiletý útočník, který Pod Vinicí hostuje z Olomouce, se zároveň mohl radovat ze svého premiérového gólu ve FNL. Vedení však Pardubicím vydrželo jen sedm minut. Lví podíl na vyrovnávací brance Brna měl v 18. minutě jeden z nejlepších hráčů Pardubic minulých sezon – Adam Fousek. Jeho centr z levé strany si u bližší tyče neomylně našel hlavu Přichystala, který nedal Šmídovi šanci – 1:1. Remízové utkání se přelévalo ze strany na stranu, až pak v samém závěru poločasu udeřilo před domácí brankou. Relativně neškodný balon skočil do vápna, ve kterém byli čtyři pardubičtí hráči, kteří ale situaci nezvládli. Byl to opět Přichystal, který po dlouhém náběhu a opět hlavou uklidil míč do branky červených – 1:2. Pardubice tak po slibném začátku odcházely do kabin s jednobrankovým mankem. Ke cti jim budiž, že se celý druhý poločas snažily o vyrovnání a Zbrojovka spíše jen držela nadějný stav. Udeřit mohlo krátce před koncem utkání, kdy se po rohovém kopu dostal k zakončení Šejvl a už už se zdálo, že vyžene z horního rohu brněnské branky všechny pavouky, ale radost nejen jemu, ale i více, jak dvěma tisícům fanoušků překazil hostující brankář Floder, jenž s velikou námahou vytáhl míč nad břevno. Zbrojovka tak nakonec hubené vedení ubránila a může slavit vítězství na půdě Pardubic, které doma padly poprvé od dubna 2018. I tak ale Východočeši přezimují na první příčce tabulky, kde mají náskok tří bodů na druhou Jihlavu a čtyř bodů právě na Brno.
Za brněnskými fotbalisty přicestovaly do Pardubic zhruba dvě stovky jejich příznivců, na které dohlížely desítky místních policistů včetně pořádkové jednotky. Podle informací našeho týdeníku ke střetům mezi fanoušky, popřípadě ke střetu s policisty, nedošlo, nikdo nebyl zraněn ani zadržen. Fotbalový svaz bude ale každopádně řešit používání pyrotechniky či vniknutí hostujících fanoušků na hřiště, byť k němu došlo až po konci utkání. Další výsledky 16. kola: Líšeň – Chrudim 2:0, Vítkovice – Jihlava 1:1, Ústí nad Labem – Vyšehrad 1:2, Třinec – Varnsdorf 1:1, Sokolov – Žižkov 1:2, Dukla – Hradec 1:2, Vlašim – Prostějov 2:0. Příště: Vlašim – Pardubice (7. 3. 2020). (saf)