Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Dva brankáři, čtyři obránci a čtyři útočníci. A navíc trenér. Pardubice by v Koreji mohly postavit tým!

21.01. 2018 19:49

PARDUBICE/PCHJONGČCHANG – Pardubice by mohly mít v Koreji (téměř) vlastní tým včetně trenéra. Dva gólmani, čtyři obránci a čtyři útočníci chystající se na olympijský hokejový turnaj, totiž v minulosti prošli pardubickým hokejovým klubem. A navrch trenér Jandač, který Pardubice trénoval v sezoně 2010 – 2011. Své zástupce, kteří na sebe v minulosti navlékali pardubický dres a před Jižní tribunou slavili dílčí anebo ty úplně největší úspěchy, mají ve svém středu hned čtyři reprezentační výběry. Nejvíc zástupců z řad bývalých Pardubáků má pochopitelně Česká republika.


Reprezentační lodivod Josef Jandač, který je oním zmíněným koučem, který Pardubice vedl v sezoně 2010 – 2011 a získal tehdy s východočeským týmem bronzové medaile, nanominoval do týmu pro olympiádu tyto někdejší hráče Pardubic, které zde navíc v uvedené sezoně všechny trénoval: Obránce Jakub Nakládal (nyní Lokomotiv Jaroslavl - KHL) odehrál v Pardubicích téměř šest extraligových ročníků v sezonách 2006/07 – 2011/12. V jeho poslední pardubické sezoně pak zamířil do Ufy. Nakládal poté oblékal ještě dresy Spartaku Moskva, Lva Praha, TPS Turku, Calgary Flames, Carolina Hurricanes a v současnosti Jaroslavle. Obránce Jan Kolář II (Amur Chabarovsk – KHL) strávil v A týmu Pardubic sedm sezon v letech 2006 – 2012. V sezoně 2012/13 odešel na své první zahraniční angažmá do ukrajinského Doněcku a následně přes Vladivostok zamířil do Chabarovsku. Kvůli útočníkovi a jmenovci, o pět let staršímu Janu Kolářovi, měl pro rozlišení na dresu za svým jménem římskou číslici II. Útočník Lukáš Radil (Spartak Moskva – KHL) hrál v prvním týmu Pardubic sedm sezon. Do extraligy nakoukl poprvé v roce 2008/09 a naposledy oblékl červenobílý dres v sezoně 2014/15. Následující ročník pak již odehrál v Moskvě, kde je doposud. Útočník Tomáš Zohorna (Amur Chabarovsk) sehrál v Pardubicích v letech 2007/08 - 2014/15 osm extraligových sezon. V sezoně 2015/16 odešel do téměř osm tisíc kilometrů vzdáleného Chabarovsku. Útočník Petr Koukal (Mountfield HK) trávil největší hokejovou slávu v Pardubicích, kde odehrál 11 extraligových sezon. V roce 2012 zamířil do KHL, kde postupně vystřídal Nižněkamsk, Helsinky a Jekatěrinburg. Mohl být pardubickými fanoušky milován nadosmrti, nebýt po návratu z Ruska jeho loňského odchodu do Hradce Králové...

Ve slovenské reprezentaci se v Pchjongčchangu z někdejšího kádru Pardubic objeví obránce Marek Ďaloga (Sparta Praha), který pod Zelenou bránou strávil od roku 2012 do 2014 dvě celkem úspěšné sezony, kdy v nich sehrál dohromady 80 zápasů a připsal si 24 kanadských bodů. V této sezoně opustil KHL, dal vale čínskému Pekingu a podepsal pražské Spartě. Útočník Tomáš Marcinko (HC Oceláři Třinec) byl rovněž dvě sezony věrný pardubickému klubu. V sezonách 2014 – 2016 odehrál 96 utkání a získal 40 kanadských bodů. Po sezoně strávené v Pekingu zamířil loni zpět do české extraligy.

Branku amerického výběru bez hokejových superhvězd z NHL, by mohl okupovat gólman Brandon Maxwell (BK Mladá Boleslav), který je v nominaci tří brankářů pro olympijské hry. Od sezony 2015/16 působil v Pardubicích, kde podával velice solidní výkony. Za ne úplně jasných okolností poté před rokem zamířil do Mladé Boleslavi, kde si svými, rovněž skvělými, výkony řekl o pozornost stavitelů amerického týmu pro olympiádu.

Do fronty celkového součtu někdejších pardubických hokejistů by se mohli postavit i dva Slovinci. Zatímco ale obránce Blaž Gregorc (Mountfield HK), který dres Pardubic oblékal tři sezony (2013/14 – 2015/16), má nominaci jistou, brankář Robert Kristan (HK Olimpija Ljubljana) figuruje na soupisce jen jako náhradník. Hvězda Slovinců na OH v Soči pobyla v Pardubicích necelé dvě sezony (2014/15 – 2015/16). JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyYjJmY