Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Dynamo se letos pokoušelo spasit už 42 hokejistů a tři trenéři. Zatím bezvýsledně

13.01. 2019 19:43

PARDUBICE – Luxus v podobě více než dvaceti přípravných utkání s kvalitními extraligovými týmy si před vstupem do baráže mohou dopřát pardubičtí hokejisté. Katastrofální série proher totiž nemá obdoby, a tak, jak jsme již v našem Týdeníku zmínili v minulém vydání, díky postavení v tabulce budou zbývající extraligové zápasy pro Dynamo už jen přípravou... Otázkou nyní je, kdo bude nejvyšší soutěž zachraňovat. Přestože vedení hlásá, že by zde mělo být co nejvíc lidí se vztahem k městu či regionu, zoufalé trejdy a nákupy hovoří přesně naopak. Do současné doby nastoupilo v této extraligové sezoně za A tým Dynama 42 hokejistů, přesněji tři brankáři, patnáct obránců a čtyřiadvacet útočníků! Pro lepší orientaci ve všech těch nákupech, odchodech, obměnách, trejdech, vyhazovech, změnách či návratech jsme sestavili jakýsi kalendář:


Říjen

Veletoče mnohdy nepochopitelných příchodů či odchodů začaly koncem října, kdy na postu hlavního trenéra vystřídal Miloše Holaně Břetislav Kopřiva. Ten se na střídačku přesunul z pozice hlavního skauta klubu. Tedy z pozice, ze které by měl mít možná největší přehled o hráčích. Bohužel, tento zoufalý trenérský přehmat však následně odkryl skutečnost, že toho Kopřiva nejen moc „nenaskautoval“ ale následně ani nepředvedl na střídačce.
Ještě před samotným Kopřivovým posunem na trenérský post však Dynamo ohlásilo šest posil hráčského kádru. Organizaci Dynama tehdy doplnili Štindl, Mandát, Kolář a tři Rusové ze sibiřského Omsku – Děrvuk, Kovaljov, Žukenov. „Na střídavé starty k nám přichází Petr Štindl. Jeho příchod vnímáme jako výpomoc, potřebujeme vyztužit defenzívu. Daniela Koláře máme napsaného do konce sezony, nyní ho využijeme. Věříme, že oba hráči nám pomohou,“ uvedl tehdy bývalý sportovní manažer Pavel Marek. A jak hráči pomohli? Štindl odehrál tři utkání a připsal si jednu asistenci, Daniel Kolář pak nastoupil pouze jednou... Ve hře tak zůstal pouze Jan Mandát, který si ve 31 zápasech připsal 7 bodů. Samostatnou kapitolou jsou ale zmínění tři Rusové. Bek Ilja Děrvuk dosud sehrál dvacet utkání, v nichž sice vstřelil dvě branky, ale jeho tristní bilance +- je více než výmluvná: -11. A Kovaljov s Žukenovem? Ti dres s logem Dynama pro jistotu neoblékli vůbec.

Listopad

Dalším příchodem, i když ke cti Dynama slouží, že jen na zkoušku, byl v listopadu Jeremy Welsh. Za Dynamo odehrál čtyři zápasy a poté zmizel v propadlišti dějin. Ale ani v tomto případě někdejší sportovní manažer nešetřil superlativy: „Podle informací, které jsme si ověřili, je kvalitním bruslařem s dobrým zakončením. A začlenil se do naší party,“ řekl tenkrát Pavel Marek.
Dalším nepochopitelným listopadovým „nákupem“ byl příchod Martina Procházky. „Martin je mladý, dravý hráč s tahem na bránu. Slibujeme si od něj posílení útoku a zvýšení důrazu před bránou. Věřím, že nám pomůže zvýšit produktivitu,“ okomentoval tehdy jeho příchod Pavel Marek. Přesně po pěti zápasech bez bodu se útočník se slavným hokejovým jménem poroučel. Trochu úsměvně se může jevit i to, že v prvním utkání nastoupil v první pětce, ve druhém ve druhé, ve třetí už byl ve třetí formaci, no a po pěti zápasech byl bez jediné věty na klubovém webu uvolněn do pražské Slavie. Jen pro upřesnění, útočník, který měl v Dynamu pozvednout produktivitu, zaznamenal v minulých dvou ročnících v Mladé Boleslavi, před příchodem do Pardubic, během 57 utkání sedm kanadských bodů... Proč byl s touto tristní bilancí angažován do Dynama, aby zde zvýšil produktivitu, to je stále jednou z největších záhad letošní sezony.
Další v řadě příchodů byl ještě v listopadu obránce Juraj Mikuš. Ten do současné doby sehrál za Dynamo dvanáct utkání s jednou asistencí. Pod tajemnou rouškou záhady, kterou Dynamo samo rozprostřelo svým neustálým mlžením, polopravdami a nedostatečnou informovaností propustilo 20. listopadu obránce Marka Trončinského. A aby nebylo šaškárnám konec, byl Trončinský po měsíci do týmu opět přijat...
 

Prosinec

Rovněž poslední měsíc v roce 2018 se nesl v duchu změn, odchodů či zběsilých nákupů. Tím úplně prvním v prosinci bylo angažování brankáře Hamerlíka. Ze všech nepochopitelných nákupů či trejdů se tento příchod jeví zřejmě nejméně pochopitelný. „Tímto krokem reagujeme na naši současnou situaci, dostáváme mnoho branek. Na hostování k nám přichází Peter Hamerlík. Je zkušeným gólmanem, což dlouhodobě prokazuje v Třinci, jemuž pomohl v play-off roku 2011 získat mistrovský titul a dosáhl na řadu dalších úspěchů,“ řekl předseda představenstva a generální manažer Dušan Salfický. Tak, a teď fakta: Ano, Hamerlík pomohl získat Třinci titul, ovšem před OSMI lety! Od té doby je jeho kariéra uvadající. V roce 2016/17 odchytal za Třinec pouze 13 utkání, v sezoně 2017/18 devět a v letošní sezoně už jen dvě... Takže slova generálního manažera jsou trochu zavádějící... Do pátku měl Hamerlík za Dynamo odchytáno sedm utkání s průměrem téměř čtyř obdržených gólů na utkání a 85,3procentní úspěšnost zásahů. Tedy žádná hitparáda. Gólmanský post bylo navíc možná v Dynamu to poslední, co se mělo měnit.
Možná jakýmsi zábleskem na lepší časy se mohl jevit příchod kouče Ladislava Lubiny, který u kormidla vystřídal Břetislava Kopřivu. Lubina, který už kdysi rozdělil sportovní veřejnost na dvě poloviny, je i přes svoji kontroverzi a dosud nevalné výsledky patriot, který bude za své město i za svůj tým dýchat do poslední sirény posledního barážového klání. V půlce prosince, možná i v reakci na nového trenéra, pak z důvodu nízkého vytížení opustil řady Dynama ruský bek Daniil Miromanov. Pět dnů před Štědrým dnem přinesl Ježíšek do Pardubic Marka Hovorku, který se zatím jeví na tu bídu celkem solidně. Za deset utkání si připsal pět bodů (3+2). Oproti tomu poslední loňským trejdem nevalné úrovně byla výměna Vondráčka za Horkého z brněnské Komety. Oba hráči si vyměnili týmy v rámci hostování. „Potřebujeme oživit naši ofenzívu, hledali jsme na trhu varianty a když se objevila možnost jej získat, tak jsme se rozhodli jej angažovat. Je mladým hokejistou, který chce hrát s pukem a vstřelit gól,“ okomentoval hráčskou výměnu asistent trenéra Petr Čáslava. Luboš Horký za Dynamo dosud odehrál šest utkání a nepřipsal si žádný kanadský bod. V posledních zápasech dokonce ze sestavy vypadl úplně…

Leden
Prvními trejdy nového roku byly odchody útočníka Treilleho a beka Wisharta, které ihned nahradily akvizice nové – švédský bek Oscar Eklund a kanadský hokejista s italským pasem a československými kořeny Brian Ihnačák. A proč někdejší zahraniční hvězdy Dynama odešly? Dušan Salfický to opět (ne)vysvětlil: „V poslední době se vlivem různých důvodů neobjevovali v naší sestavě. Po shodě s trenérským štábem jsme s Tyem i Sachou ukončili spolupráci.“ Dynamo si pak ještě ve stejném čase stáhlo z Litoměřic Daniela Voženílka. Dosud poslední změnou v kádru je páteční příchod beka Nicholase Schause. Americký zadák, který před dvěma roky pomohl zachránit v Pardubicích nejvyšší soutěž, přišel po nepříliš vydařeném angažmá v KHL z Komety Brno. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyNzU0M