Dynamo vstoupilo do LM vítězně! Maxwell vychytal penalty

Hlad po hokeji je v Pardubicích obrovský. A nic na tom nezměnily ani dosavadní nelichotivé výsledky. V neděli se před úvodním utkáním Ligy mistrů táhly k pokladnám stometrové fronty. Foto: JAN ŠAFÁŘ
24.08. 2016 09:42

PARDUBICE – Téměř čtyři tisíce diváků si v neděli odpoledne nenechaly ujít první zápas hokejové Ligy mistrů, v němž na domácím ledě hostilo pardubické Dynamo švédskou Frölundu Göteborg. Stometrové fronty před pokladnami dávaly vzpomenout spíše na finálové boje extraligy, než na prázdninovou přípravu, byť s puncem Champions League. Kdo zaváhal a nezajistil si vstupenku s předstihem, dostal se do haly až dlouho po začátku utkání. Domácí hráli s aktuálním švédským mistrem a králem loňského ročníku Champions Hockey League po šedesáti minutách 2:2. Rozuzlení nepřineslo ani prodloužení, a tak musely rozhodnout nájezdy. V nich se neprosadil žádný hráč švédské Frölundy, zatímco Dynamo skórovalo hned dvakrát. Vítěznou branku si připsal David Tomášek.

Dynamo Pardubice - Frölunda Göteborg 3:2 (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0 – 1:0).

Branky a nahrávky: 6:40 Havlík (Hubáček, Sýkora), 29:24 Klimenta (Bárta, Tomášek) – 18:58 Hjalmarsson (Lasu, Nyberg), 30:16 Rosseli-Olsen. Rozhodčí: Smetana, Úlehla – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3538.

DYNAMO PARDUBICE: Maxwell (Růžička) – Schaus, Čáslava, Bokroš, Ščotka, Rýgl, Havlík, Nedbal, Ovčačík – Sýkora, Hodgman, Hubáček – Zadina, Nahodil, Rolinek – Bárta, Tomášek, Klimenta – Mallet, T. Kaut, M. Kaut. Trenéři: Peter Draisiatl a Karel Beran. FRÖLUNDA GÖTEBORG: Bakala (Gustafsson) – Larsson, Sigalet, Norstebö, Tommernes, Donovan, Nyberg, Engsund, Stalberg – Rosseli-Holssen, Lundqvist, Wellman – Vesakalainen, Lasu, Hjalmarsson – Lehkonen, Carlsson, Figrén – Grundström, Ehn, Olofsson. Trenéři: Roger Rönnberg, Pär Johansson a Johan Lundskog.

Natěšení pardubičtí fanoušci mohli letos poprvé doma na vlastní oči vidět nejen poměrně dost pozměněný kádr, ale také třeba i slušivé červené dresy se jmenovkami na zádech, což je oproti stejným utkáním v minulosti jistě vítaná novinka. „Věřím, že se mi podaří prodat hráčům jasný pokyn: my máme našim fanouškům co splácet za minulou sezonu! Každý příznivec na světě je stejný: vidí-li, že se jezdí šedesát minut nahoru dolů a hraje skupina lidí, kterou zápas zajímá, tak vám odpustí i nějakou tu porážku a ztrátu bodů. Ať budeme hrát cokoliv, tak musíme tomuto baráku, celému městu a regionu nabídnout stoprocentní přístup. Zkrátka to nejlepší, co v nás je,“ vyhlásil před nedělním duelem pardubický trenér Peter Draisaitl. Jeho tým nastoupil do boje kompletní až na útočníka Jana Starého, který se dává do kupy po zranění v minulé sezoně. Klub navíc stihl na soupisku dopsat svoji čerstvou akvizici – beka Ctirada Ovčačíka.
Švédský hokejový gigant vstoupil do utkání lépe a Maxwell tak musel ukazovat, co umí. Z první vážnější akce však udeřilo pod jižní tribunou, po Hubáčkově nezdařené střele se puk dostal k Havlíkovi, který se nemýlil 1:0. Domácí si udržovali mírnou převahu, ovšem minutu před koncem první třetiny nestihl Maxwell včas reagovat na dělovku Hjalmarssona a bylo vyrovnáno. Téměř přesně v polovině utkání se Pardubice opět dostaly do vedení, tentokrát zásluhou Tomáše Klimenty. Radost však netrvala dlouho a bylo opět srovnáno. A když se v poslední dvacetiminutovce neujaly šance Schause, Rolinka ani Sýkory, šlo se do prodloužení. V něm měli daleko více ze hry Švédové a Dynamo několikrát, zejména díky Maxwellovi, uteklo hrobníkovi z lopaty. A právě na americkém gólmanovi si Indiáni z Göteborgu vylámali zuby při následných penaltách. Brandon nepustil ani jeden ze čtyř nájezdů! Naopak za „Červené“ skórovali Tomášek a Hodgman. Pardubické Dynamo si tak připsalo v soutěži první dva body. Odveta je na programu již tuto sobotu ve Švédsku. Další utkání Ligy mistrů pak Dynamo sehraje v neděli 4. září v německém Volfsburgu a základní část zakončí v domácí Tipsport Aréně ve středu 7. září opět s volfsburgskými Medvědy. JAN ŠAFÁŘ