Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Hokejová éra „žlutých kamionů a červeného ferrari“ končí

22.01. 2017 17:54

PARDUBICE – Roman Šmidberský ukončil po více jak osmi letech v pozici majoritního vlastníka své angažmá v akciové struktuře HC Dynamo Pardubice a svůj podíl prodal městu, Petru Čáslavovi a Dušanu Salfickému. Přesně před týdnem, v pondělí 16. ledna, tak převzal hokejový klub Dynamo Pardubice nový vlastník – Město Pardubice. To, po odkupu od někdejšího majitele, nyní vlastní téměř 75 procent akcií klubu.


Nebylo by ale spravedlivé házet všechnu vinu za současný marast na Šmidberského. Za osm let jeho působení v klubu získaly Pardubice dva mistrovské tituly a jeden bronz. A to není málo! Nutno ovšem podotknout, že u toho byla na pozici generálního manažera persona v podobě Zbyňka Kusého... A právě po jeho odchodu začala vlajková loď české hokejové extraligy nabírat vodu. Klub se začal zmítat v problémech, propadat se tabulkou, měnil management i hráče a šel od deseti k pěti. Zlí jazykové tvrdili, že ani majitel už nemá zájem do povadlého klubu pumpovat peněžní infuzi. Naprosté dno pak přišlo v této sezoně. Suterén tabulkový pak přesně v době, kdy klub oficiálně převzalo město. Na tiskové konferenci, pořádané před týdnem, pak nový vlastník ústy primátora Charváta poděkoval Romanu Šmidberskému za vše, co pro pardubický hokej udělal. „Děkuji panu Šmidberskému nejen za velmi korektní průběh celého procesu, který byl dneska ukončen, ale i za celých osm let jeho působení v roli majoritního akcionáře. Někdejší majitel nákladní přepravy vyznačující se žlutými kamiony a vlastník červeného ferrari pak učinil oficiální prohlášení:

Prohlášení Romana Šmidberského:

„Na začátku svého angažmá jsem si jako hlavní cíle vytknul ekonomickou stabilizaci klubu, lepší práci s mládeží a do tří let od koupi klubu zisk titulu mistra české extraligy. Klub jsem přebíral se záporným vlastním kapitálem převyšujícím 70 milionů korun, což fakticky znamenalo reálnou hrozbu nucené likvidace společnosti a konce extraligového hokeje v Pardubicích. Osobně jsem v průběhu svého angažmá musel do klubu investovat významné finanční prostředky. I přes nevýhodné podmínky ze strany města (např. žádný jiný klub nemusí splácet rekonstrukci zimního stadionu) a v průběhu let neustálému nárůstu subvencí ze strany jiných měst (drtivá většina klubů má s městy vyjednanou o desítky milionů lepší roční bilanci než Pardubice) se nám podařilo finanční situaci stabilizovat a velkou část záporného vlastního kapitálu umazat. Během oněch téměř devíti sezon patřil náš rozpočet bez jediné výjimky k nejvyšším v extralize a tvořil vždy základ k možným sportovním úspěchům. Na rozdíl od minulosti jsme však těchto výsledku nedocilovali populistickým zadlužováním na úkor budoucnosti, nýbrž odpovědnou rozpočtovou politikou bez nutností čerpání cizích zdrojů. Co se sportovních úspěchů týče, pak klub získal během našeho angažmá dva extraligové tituly a jednu bronzovou medaili. Mládežnické oddíly daly našemu hokeji řadu špičkových reprezentantů, kteří se prosadili u nás i v zahraničí. I současný extraligový kádr byl jak rozpočtově, tak i sportovně budován s výrazně vyššími ambicemi než ukazuje aktuální tabulka. Ač nebyla finanční nabídka města na převzetí mého podílu v komparaci s jinými zájemci nejvýhodnější, preferoval jsem ji jako nejjistější pro zachování budoucnosti špičkového hokeje v našem městě. Nadále tak zůstávám věrným fanouškem Dynama a přeji mu mnoho sportovních úspěchů.“ (saf)

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMWIwZmEy