Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Iveta Nováková: Když je venku mínus třináct, je voda vždycky teplá...

Iveta (vlevo) a Renata Novákovy po absolvování sobotní soutěže otužilců na Labi. Foto: JAN ŠAFÁŘ
08.01. 2017 17:58

PARDUBICE – Na dvěstěpadesátimetrovou trať ledového Labe se v sobotu odpoledne vydaly mimo jiné i sestry Novákovy. Iveta a Renata z místního plaveckého oddílu SCPA Pardubice mají v tomto sportu za sebou již nemálo úspěchů. Přes léto se obě věnují dálkovému plavání, které pak v těchto měsících mění za plavání zimní. Dvacetiletá Renata je v tomto odvětví mistryní republiky, mistryní světa z Murmansku v roce 2015 a čerstvá bronzová medailistka z letošního MS v Německu. Pro zajímavost – tento závod absolvovala v Burghausenu v pátek, aby pak již v sobotu plavala doma na Labi… Pětadvacetiletá Iveta je rovněž mistryní republiky v zimním plavání a třetí na světě na MS v Murmansku. Obě sestry pak také společně absolvovaly loňskou prestižní plaveckou štafetu přes Baltské moře. Po absolvování sobotní soutěže otužilců poskytla Iveta Nováková našemu Týdeníku rozhovor.


Kolikrát jste se otužilecké soutěže na Labi v Pardubicích účastnila a jak se vám plavalo tentokrát?

Bylo to moje šesté vystoupení. Musím ale říct, že nyní byly jednoznačně nejhorší podmínky, co se týče počasí. Pouze jednou jedinkrát ve své kariéře jsem plavala ve větší zimě, než byla dnes. Vlastně i kvůli počasí se nyní musela zkracovat trať.

Vy sama jste měla s tímto počasím nějaký problém?

Snad ani ne. Možná se to nezdá, ale vlastně téměř vždy jdeme, s trochou nadsázky řečeno, ze zimy do tepla. A pokud bylo mínus třináct a voda měla nulu, tak vlastně byla teplá… (smích).

Voda s teplotou nuly Vám nijak nevadila?

Samozřejmě, že mi byla zima, je to nepříjemné. Tahle teplota už vás ve vodě štípe, ale pokud plavete, tak je to dobrý. Horší je to, když vylezu ven. Ihned potom mi například zamrzly tkaničky na botách, ve kterých jsem byla ve vodě. Psychicky je to už ale dobré, protože vím, že už je po všem a že jdu do tepla.

Jak se v tak velké zimě, poté, co vylezete z vody, udržujete, abyste neprochladla?

Snažím se okamžitě se zahřát. To znamená, proběhnu se, protáhnu se, aby se mi rozproudila krev. V té nulové vodě se jí totiž moc téct nechce… No a pak se samozřejmě co nejrychleji snažím usušit a převléknout. A napít se čaje. Asi tak dvacet minut od vylezení z vody jsem už vždy relativně v pohodě.

Stíháte v té ledové vodě sledovat svoje soupeře či diváky na břehu nebo máte svých starostí dost?

V tomhle se mnou možná mnozí sportovci nebudou zajedno, ale já vždy hrozně ráda koukám po okolí. Řeklo by se, že si to užívám. Se ségrou nás teď byla podpořit celá rodina a já z vody přesně v tom davu lidí viděla, kde stojí mamka, strejda, babička či teta.

Jaké je podle vás pro tento sport lepší počasí? Jako bylo nyní, tedy když je třeba mínus patnáct a voda má nulu nebo, když je relativní teplo, třeba šest stupňů nad nulou a voda třístupňová?

Každý to má asi jinak. Pokud má ale voda víc než tři stupně, tak je znát, že je teplejší. A to je samozřejmě příjemnější.

Vy i Vaše sestra jste svého času pomýšlely na zdolání kanálu La Manche. Nakonec z toho sešlo. Nemrzí Vás, že tato meta zůstala z vaší strany nepokořena?

Vůbec ne. To už je za námi. Naopak si obě ceníme výzvy v podobě přeplavání Baltu, což jsme loni ve štafetě dosáhly jako první na světě. Pro mě to je ještě prestižnější, než zmíněný La Manche. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyZjMyODI5YT