Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Juniorka: Rodačce z Moskvy vedro ve vítězství nezabránilo

Jiří Lehečka a Darja Viďmanová. Foto: MILAN KŘIČEK
19.08. 2018 18:19

PARDUBICE - Vítězem 91. ročníku Pardubické juniorky se v kategorii dvouhry chlapců stal Jiří Lehečka, který ve finále porazil Jonáše Forejtka 4:6, 6:1, 6:4. V kategorii dvouhry dívek pak zvítězila Darja Viďmanová, která ve finále porazila Terezii Pluhařovou 6:3, 6:2. Čtyřhru chlapců ovládli Palán s Paulsonem, v dívčí kategorii si titul připsaly Kubáňová s Dörreovou.


Na rozdíl od loňska, kdy se finále hrálo kvůli dešti pod střechou, provázelo nyní páteční vyvrcholení Pardubické juniorky zničující vedro, na které jsou zvyklí tenisté snad jen z Melbourne, Indian Wells, Miami či Dauhá. Na centrální kurt se proti sobě nejprve postavily dvě nejlepší dívky turnaje – Darja Viďmanová a Terezie Pluhařová. Obě se do velkého finále dostaly poté, co v semifinále porazily Novákovou, respektive Beránkovou. A právě postup Pluhařové přes největší favoritku turnaje byl zřejmě největší senzací letošní Juniorky. „Beránková byla velkou favoritkou nejen tohoto semifinálového zápasu, ale i celého turnaje, ovšem je nutné si přiznat, že si do Pardubic nepřivezla právě oslnivou formu,“ řekl mluvčí Juniorky Lukáš Březina. To s postupem Viďmanové se počítalo. Ruska, narozená v Moskvě, která teprve nedávno získala české občanství a mohla tak konečně hrát české národní mistrovství, má svou hru postavenou na kvalitním forhendu a dobrém čtení hry. Letos navíc dosahuje i velmi dobrých výsledků na turnajích ITF. Ve finále pak Pluhařová vzdorovala pozdější vítězce, která hrála v Pardubicích vůbec poprvé, do stavu 2:2 ve druhém setu. Pak se Viďmanová „utrhla“ a získala čtyři hry po sobě, které ji katapultovaly k zisku titulu a tím i k jednomu z největších úspěchů její dosavadní kariéry. Horké klima tak paradoxně nejvíce vyhovovalo dívce, která měla původně do vínku dáno, alespoň podle místa narození, čelit ruským zimám…
To v chlapecké kategorii k žádnému velkému překvapení nedošlo. V semifinále se potkali všichni čtyři největší adepti na titul. O to větší úroveň pak tyto zápasy měly. Forejtek porazil Jirouška 6:1, 3:6, 6:3 a Lehečka Svrčinu 6:3, 3:6, 6:4. Samotné finále tak bylo rovněž zárukou kvality. „Oba aktéři se dobře znají, takže asi nebylo čím svého soupeře překvapit. Forejtek se opíral o svůj masivní forhendový švih, kterým si vytváří tlak a otevírá kurt pro svůj bekhend po lajně, který tak rád a často hraje. Lehečka je bomber, který svou hrou trochu připomíná Tomáše Berdycha: výborný servis, kladivo forhend. Lehečka navíc rád chodí dopředu, což bylo vidět, protože v kurtu a u sítě míče dohrával oproti Forejtkovi mnohem úspěšněji,“ zhodnotil utkání Lukáš Březina. Jiří Lehečka tak doplnil seznam těch, kteří mají z Pardubic dva tituly. Před dvěma lety zde totiž vyhrál čtyřhru. Ovšem i poražený finalista Forejtek patří k té nejužší špičce nadějných českých tenistů, což potvrdil zejména svým vítězstvím na mistrovství Evropy do 18 let ve švýcarském Klosters.
Navíc si věkově může „střihnout“ Juniorku ještě příští rok.
Do turnaje zasáhli i hráči pořádajícího klubu Vojtěch Veigert a Ráchel Heřmanová. Ani jeden ale, bohužel, nepostoupil do 2. kola, – Heřmanová prohrála v úvodním utkání s Munzarovou 1:2 na sety a Veigert prohrál s Musilem. O kolo dál se pak domácí tenista dostal ve čtyřhře s Holišem, kde ale následně jejich pouť utnula favorizovaná dvojice Forejtek Svrčina. Heřmanová s Abeldinovou vypadly ve čtyřhře v 1. kole.
Jednoznačně nejmladší účastnicí letošní Juniorky byla Brenda Fruhvirtová. Pořadatel jí, i přes její věk, udělil divokou kartu. V předkole se pak jedenáctiletá tenistka představila na centrálním dvorci, kde si poměrně snadno poradila se svojí, o pět let starší, soupeřkou. Když navíc ztratila pouze jediný gam! Oblíbenkyně pardubického publika však v prvním kole narazila na loňskou mistryni republiky Karolínu Kubáňovou, které sice statečně vzdorovala, nicméně prohrála 1:2 na sety.
Na medailisty čekaly kromě medailí a diplomů také velmi pěkné ceny v celkové hodnotě 600 tisíc korun. Vítězové dvouher si pak, kromě uvedení svého jména mezi smetánku „nesmrtelných“, vysloužili také elektroniku či hodinky zvučných značek v hodnotě přesahující sto tisíc korun. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMjI2Z