Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Kautův hattrick, Beranovy plážovky i francouzská vlajka aneb I tohle přinesla uplynulá sezona

02.04. 2018 14:29

PARDUBICE – Je dobojováno. Hokejisté Dynama za sebou mají povedenou sezonu, která byla po letech trápení balzámem na duši nejen jejich, ale i tisíců pardubických fanoušků. Týdeník Pernštejn nyní nabízí vlastním pohledem krátké ohlédnutí za jednotlivými hráči.


Ondřej Kacetl – Jednoznačně stavební kámen týmu. V jedenačtyřiceti odchytaných utkáních v základní části se devatenáctkrát radoval z vítězství, zdobila ho solidní, téměř dvaadevadesátiprocentní, úspěšnost, tři vychytané nuly a dokonce i jedna branková asistence. V play-off zasáhl do všech sedmi utkání. A i v nich, snad s výjimkou toho posledního, opět ukázal extratřídu. A že přišel z Hradce? Odpuštěno a zapomenuto!

Milan Klouček – Skvělá brankářská dvojka, která držela tým nad vodou, když se nedařilo. V osmi říjnových zápasech, kdy v herní krizi týmu nastoupil do branky, vychytal šest vítězství, z toho dvě s nulou, a pomohl tak mužstvu k následnému vzestupu. Do dvou utkání nastoupil i ve čtvrtfinálové sérii s Třincem, ovšem vždy už za téměř rozhodnutého stavu.

Marek Trončinský – Možná občas udělal chybu, bohatě ji ale odčinil kanadskými body. Šest gólů a jednatřicet asistencí v základní části je na beka dost slušná porce. Pět dalších nahrávek pak přidal i ve čtvrtfinále. Mezi všemi pardubickými hráči jasně kraloval v počtu střel na branku. Hostujícího gólmana svými střeleckými pokusy ohrozil téměř stodvacetkrát! Z pozice obránce si dokonce dvakrát stoupl i na vhazování. A obě vyhrál!

Ty Wishart – Šestka draftu z roku 2006, kdy po něm sáhli Žraloci ze San Jose, ovládl s devíti plusovými body týmové statistiky. V padesáti odehraných zápasech v základní části si připsal 14 bodů (5+9). Jeho tvrdý styl hry, kterým se prezentoval i v NHL, se odrazil i na vyloučeních. Po základní části mu patřila v Dynamu s 65 trestnými minutami těsně druhá příčka. Patřil k nejvytěžovanějším hráčům týmu.

Jacob Cardwell – Do povědomí pardubických fanoušků se kanadský bek vryl zejména regulérní bitkou s Dominikem Uherem v prosincovém utkání proti Spartě. Pěstní souboj tehdy sice nepoznal vítěze, přesto urostlý obránce, který spatřil světlo světa v blízkosti Niagarských vodopádů, sklidil aplaus zaplněných tribun. Také on patřil k nepostradatelným článkům Holaňovy družiny.

Petr Čáslava – Spolumajitel klubu občas nevyřešil situaci na ledě úplně podle představ tribun, nicméně když šlo do tuhého, zúročil své bohaté hokejové zkušenosti a pohromu odvrátil. V základní části trávil v každém utkání na ledě v průměru přes dvacet minut. V play-off pak toho s Markem Trončinským odehráli z beků vůbec nejvíc. Nejvíc měl mezi pardubickými obránci i zblokovaných střel – 61!

Tomáš Mojžíš – Odchovanec Pardubic závratných statistických čísel nikdy nedosahoval, snad vyjma sezony 2002/2003, kdy v nižší zámořské soutěži nastřádal za tým Seattle Thunderbirds ve dvaašedesáti zápasech rovných sedmdesát bodů! Letos si jich připsal sedm, ovšem v nejprůkaznějším hodnocení obránců, tedy v plus mínus bodování, měl na kontě strašidelných -15…Ve čtvrtfinále patřil mezi pětici obránců, která nastoupila do všech sedmi utkání.

Rhett Holland – Na předsezonních testech si čtyřiadvacetiletý rodák z Calgary a absolvent michiganské univerzity vybojoval roční smlouvu svého prvního mimoamerického angažmá. V základní části nastoupil ke 34 utkáním, v play-off pak přidal další čtyři. Premiérovou branku zaznamenal střelou mezi kruhy hned v prvním utkání doma proti Spartě. Otevřel tím navíc gólový účet Dynama v sezoně.

Jan Ščotka – Vsetínský odchovanec se již čtvrtý rok pokouší najít si trvalé místo v obraně Dynama. Ani letos to úplně nevyšlo, přestože ve 34 zápasech v základní části, ve kterých nastoupil, rozhodně nezklamal. Ještě stále poměrně mladý bek nastoupil v play-off proti Třinci k šesti zápasům a na ledě trávil v průměru přes jedenáct minut. Pokud se nic nestane, mezi šestici beků by se měl jednou určitě dostat.

Josef Hrabal – Kádr Dynama rozšířil v prosinci, hostovat přišel z Třince. Od začátku sezony však hokej nehrál, a tak se do toho musel nejprve dostat. Ve dvaadvaceti odehraných utkáních základní části trávil na ledě v průměru dvacet minut. První a jedinou branku za Dynamo vstřelil v předposledním kole základní části právě svému někdejšímu chlebodárci. Ve čtvrtfinále odehrál jen tři zápasy.

Petr Sýkora – Jistě, už si nestihne při převzetí puku převázat brusle a ještě být u soupeřovy brány první, ale stále má co nabídnout. Šestnáct nastřílených gólů v základní části z něj i téměř ve čtyřiceti letech stále dělá nepostradatelnou součást týmu. Na těchto slovech nic nemění ani jeho gólový půst ve čtvrtfinále. Kéž by „pan BUM“ ještě aspoň jednu sezonu vydržel.

Jordann Perret – Jeden ze dvou francouzských mušketýrů se může pochlubit nejen tím, že odehrál v základní části všech dvaapadesát zápasů, ale nasbíral v nich pouhopouhých šest trestných minut! Ve čtvrtfinále pak reprezentant galského kohouta rovněž odehrál plnou porci utkání, ovšem v nich již rozhodně v rukavičkách nehrál. V týmu skončil se dvanácti minutami coby druhý nejtrestanější...

Sacha Treille – Bezesporu jedna z největších hvězd současného Dynama. Vousatý miláček tribun, pro něhož (a jeho parťáka) vlaje při domácích zápasech na Jižní tribuně francouzská vlajka, nastřílel v součtu základní části a play-off nejvíce gólů (18) z mužstva. Potěšitelné je, že téměř dvoumetrový obr, který uštědřil soupeřům nejvíce hitů a v posledním utkání sezony v Třinci završil letošní brankový účet Pardubic, bude dres Dynama oblékat i v nadcházející sezoně.

Tomáš Rolinek – Nesmírný bojovník, který by se snad, s trochou nadsázky, nechal zabít, než by soupeři daroval šanci či gól. Úžasný ve hře dopředu, snad ještě lepší ve hře dozadu. V oslabení během celé sezony odehrál téměř 170 minut – jednoznačně nejvíc z týmu! Vévodil však i statistice zablokovaných střel. Dodnes má každý fanoušek v paměti jeho heroický výkon v prvním domácím utkání čtvrtfinále, kdy hrál v závěru Třinec přesilovku šest na tři a právě Rolinek, který navíc neměl hokejku, dvakrát zmařil dobrou šanci hostů. Bouřlivý aplaus si vysloužil zejména při té druhé, kdy puk zachytil nohou a odkopl…

Rostislav Marosz – Třinec ho odložil, jako nepotřebného, a tak již od 13. kola válel za Pardubice. Ve 38 utkáních základní části nastřádal 27 bodů. Solidním počinem bylo i jeho osm přesilovkových gólů. Horší to už bylo s bilancí plus mínus. Tam dopadl prachbídně a nejhůř z útočníků, když mu v této kolonce „svítilo“ -11… Rovněž play-off ho nezastihlo v nejlepší formě, nicméně je jistě dobře, že se s Dynamem dohodl na pokračování vzájemné spolupráce.

David Tomášek – Letos již téměř naplno rozkvetl potenciál mladého centra, díky kterému se opětovně podíval i do reprezentace. Ve 47 zápasech základní části si připsal 27 bodů (11+16) a vévodil i středním útočníkům Dynama, když vyhrál včetně play-off 417 vhazování. Rozlet mu přibrzdilo ošklivé zranění v listopadovém utkání s Hradcem, po němž musel několik zápasů vynechat. Za své výkony se dostal i do obnoveného Utkání hvězd.

Patrik Poulíček – Dříč ledu. Jednoznačný odborník na černou práci. Blokovat střely, dohrávat protihráče, rozdávat hity, bránit oslabení…, to je jeho parketa. Takový „Rolinkův učeň“, dalo by se říct. Nepostradatelný článek Holaňova výběru uštědřil protihráčům nejvíce hitů, dočkal se však i vytoužených gólů. Odměnou za jeho práci byla „zelená přilba“ pro vítěze prosincového hodnocení Radegast Indexu. Také on nedávno spojil podpisem nové smlouvy svoji další kariéru s Pardubicemi.

Martin Kaut – Zatím sice ještě ne úplně obroušený diamant pardubického hokeje, přesto letos dokázal, že mu k plnému lesku už moc nechybí. Šestnáct bodů a devět gólů je velice pěkný výsledek jeho 38 odehraných utkání v základní části. V jedenapadesátém kole v Třinci navíc vsítil, coby druhý nejmladší teenager historie české extraligy, hattrick! Ve čtvrtfinále nastoupil ke všem sedmi utkáním a skončil druhý v kanadském bodování týmu!

Matěj Beran – Na domácích pozápasových děkovačkách nešel přehlédnout. Zatímco jeho spoluhráči dobruslovali k Jižní tribuně, on si za nimi vykračoval v plážovkách. Poznat ho šlo i podle typického kulichu, který neodložil ani na autogramiádě. Srdce pardubických fanoušků si získal nejen svými hity, kterých protihráčům uštědřil požehnaně, ale rovněž góly a to hlavně těmi čtvrtfinálovými. V prvních dvou utkáních byl se třemi brankami jediným střelcem Pardubic, svůj celkově čtvrtý zásah pak hned přidal i doma. Snad nejvíce se bude vzpomínat na jeho gól bradou…

Antonín Dušek – Po loňském podpisu dvouletého kontraktu by měl nenápadný útočník minimálně ještě jednu sezonu v Pardubicích zůstat. I když slovo „nenápadný“ není tak úplně pravdivé. Právě z této ulity totiž vystoupil 12. ledna, když šest minut před koncem rozhodl derby v Hradci Králové. První gól v sezoně, úplně první za Pardubice, navíc vítězný a navíc proti Hradci! Co víc si může hokejista se znakem Dynama na prsou přát? A že to byl gól v základní části jediný? No a co? Tenhle se sakra počítá!

Tomáš Svoboda – Posila z brněnské Komety odehrála v Pardubicích v základní části šestnáct utkání, při kterých si připsala devět bodů včetně tří gólů, přičemž dva z nich byly nakonec vítězné. Hráč, který přišel zejména pro svoji roli v přesilovkách, očekávání naplnil. Z devíti kanadských bodů jich šest zaznamenal právě v početní výhodě. A perlička? Premiérový zásah v extralize si připsal již v roce 2009, kdy v dresu Slavie dával gól Pardubicím…

Ján Sýkora – I sám rychlík z Detvy nebo chcete-li, „ten druhý Sýkora“, měl jistě o své sezoně zřejmě lepší mínění. Před třemi lety nasbíral v Plzni 40 bodů a dvacet gólů! K těmto statistikám se ale letos, s pouhými sedmi kanadskými body, ani vzdáleně nepřiblížil. A nevylepšily to ani jeho tři přesilovkové góly. Nevytáhl se ani v plus mínus hodnocení. V základní části skončil na -8, v šesti odehraných zápasech čtvrtfinále pak zaznamenal -4.

Vladislav Bojko – V Pardubicích měl ruský centr smlouvu na jednu sezonu a je otázkou, zda mu bude nabídnuta nová. V jedenačtyřiceti utkáních si připsal pouhých pět bodů a ne úplně dobrou vizitkou je i jeho „- 9“ hodnocení. Nijak závratná nebyla ani jeho úspěšnost při vhazování. Střední útočník by ji měl mít asi lepší než třicetiprocentní… V play-off pak nastoupil rodák z Moskvy pouze k jedinému utkání.

Do sezony pak v dresu Dynama ještě zasáhli brankář Martin Růžička, obránci Jiří Hunkes, Marek Voženílek a Ladislav Havlík a útočníci Ondřej Machala, Ondřej Panna, David Tůma, Peter Quenneville, Jan Starý a Tomáš Vondráček. Ani jeden z nich však ve čtvrtfinále proti Třinci nenastoupil. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyNjAwY