Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Kdo říkal, že chybí hvězdy NHL? Jen Rusové jich mají požehnaně!

11.02. 2018 19:05

V tomto týdnu se v jihokorejském Pchjongčchangu naplno rozběhne i olympijský turnaj hokejistů. Po dvaceti letech bez účasti nejlepších hráčů planety. Hvězdy NHL totiž pro tentokrát „nedostaly“ volno. I když formulace „turnaj bez hvězd“ může být zavádějící.


Až na Slovinsko jsou totiž v každém týmu hráči, kteří prošli NHL. A například v případě Rusů se jedná o skutečné superhvězdy! Jména jako Kovalčuk, Dacjuk, Vojnov či Šipačov snad není třeba ani představovat. Přesto: Ilja Kovalčuk, jednička draftu 2001, sehrál v NHL během dvanácti sezon 816 utkání, ve kterých si připsal stejný počet bodů. Navíc je dvojnásobným mistrem světa. Pavel Dacjuk se světovým šampionem stal sice jen jednou, zato má dva Stanley Cupy s Detroitem. V NHL odehrál 953 zápasů, ve kterých nasbíral 918 bodů. Dva Stanley Cupy zvedal v Kalifornii nad hlavu i Vjačeslav Vojnov. Za Los Angeles Kings odehrál téměř dvě stovky utkání. Další megastar do ruské party, která se však při své nedávné misi v Las Vegas naplno nerozzářila, je Vadim Šipačov. Mistr světa se ve městě hříchu nějak nesžil s okolím, navíc neuměl anglicky... To ale jeho kvality rozhodně nesnižuje. Zkušenosti s nejlepší ligou světa však má z ruského týmu ještě dalších sedm hráčů! Navíc mladíček Kaprizov má nakročeno k tomu být jednou další ruskou superstar typu Alexe Ovečkina.

Poměrně solidní zastoupení hráčů, kteří si vydělávali na chleba v Americe, mají na olympiádě i Češi. Ovšem jen Martin Erat by se dal považovat za veterána NHL. V nejlepší lize světa odehrál 881 utkání a připsal si 545 bodů. Ostatní hráči (Jordán, Kundrátek, Mozík, Nakládal, Červenka, Horák, Řepík, Sekáč) starty spíše jen paběrkovali a pouze Sekáč odehrál v NHL více, než sto utkání.

Stejné je to pak i u dalších týmů. Za Kanadu nastoupí například Derek Roy (738 startů v NHL), Chris Kelly (833), René Bourque (725), Mason Raymond (546) či třeba Wojtek Wolski (451). Spojeným státům bezpochyby pomůže Jim Slater (584), Jamens Wisniewski (552) či vítěz Stanley Cupu s New Jersey Devils Brian Gionta (1006). Z finského kádru prošli NHL mimo jiné Lepisto (176) či třeba Lasse Kukkonen (159). Švédi mají Joela Lundqvista (134), Joakima Lindströma (150) či Viktora Staberga (488). V kádru Slovenska si v NHL zahráli Nagy (435), Surový (126), Ölvecký (32) a Baranka (1). Solidní porci zápasů v NHL mají v německém výběru Christian Ehrhoff (789) a Marcel Goc (636). V norském týmu najdeme dva hráče, kteří váleli za Atlantikem – Patrick Thoresen (106) a Jonas Holos (39). Švýcar Jonas Hiller hájil svého času branku Anaheimu a Calgary. V NHL si připsal 404 startů. Raphael Díaz si připsal přes dvě startů za Montreal, Vancouver, Calgary a New York Rangers. A překvapivě své někdejší zastoupení v NHL mají i domácí Korejci Bryan Young (17) a Alex Plante (10). S trochou nadsázky se tedy ptám: Ještě stále vám připadá, že budete na olympiádě ochuzeni o hráče NHL? JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyZTZmNTYy