Keňa „ostrouhala“, půlmaraton vyhrál Homoláč

14.04. 2019 20:43

PARDUBICE – Na start tradičního současného Vinařského půlmaratonu, který má v Pardubicích v různých názvech a úpravách masového závodu téměř padesátiletou tradici, se v sobotu postavilo více než patnáct set závodníků z téměř dvou desítek zemí včetně keňských favoritů a českého želízka v ohni Jiřího Homoláče.

A právě tento brněnský vytrvalec utnul nadvládu afrických běžců a do cíle na Pernštýnském náměstí doběhl po více než jedenadvaceti kilometrech jako první! Jeho čas v cíli byl 1:04:28! Na záda mu však dýchal Keňan Biwot Wycliffe Kipkorir, který doběhl druhý s pětivteřinovou ztrátou. Rovněž třetí místo patřilo zástupci černého kontinentu – bronz bral Wambua Elijah Mutuku (01:05:58). Čtvrtý se umístil liberecký Pavlišta a na pátém místě skončil Pechek. Jiří Homoláč tak logicky triumfoval i v mistrovství ČR, které obhájil. Druhý byl Pavlišta, třetí Pechek. Mezi ženami pak za dvěma africkými běžkyněmi doběhla Tereza Hrochová z Plzně. Za zmínku jistě stojí i to, že nejstaršími běžci na startu jedenadvacetikilometrové trati byli 81letí Jiří Engliš a Stanislav Doležal.
V dalších kategoriích pak vytrvalci poměřili síly v Kiekert desítce. Tu v čase 34:45 min vyhrál Robert Štefko. Druhý byl na této tradiční desetikilometrové trati Zbyněk Kudrna (36:37) a bronz si vybojoval atlet Hvězdy Pardubice Mojmír Dryml (37:56). Mezi ženami zvítězila Veronika Hynková z AC Pardubice. Půlmaraton však absolvovali také koloběžkáři či závodníci na „hendbajcích“ a „tříkolkách“. Koloběžky ovládl Michal Kulka (45:21 min) a speciálně upravená kola pro zdravotně postižené pak Tomáš Mošnička (34:07). Ve stejném závodě handbike byl z pardubických jezdců nejlepší František Vlček, který dojel celkové čtrnáctý v čase 58.45 min. Ve své podkategorii „tříkolek“ však tradiční účastník půlmaratonu obsadil pěkné třetí místo!
Sportovní den odstartoval Lidovým během Vaňka Vaňhy, jehož se účastnily stovky nadšenců, amatérských sportovců, rodin s kočárky a zejména školních dětí. Školy s největší účastí pak byly finančně odměněny poukazem na pět tisíc korun na nákup sportovního vybavení. (saf)