Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Krizový scénář? No a, i Juventus hrál druhou ligu!

26.03. 2017 20:08

PARDUBICE – Za necelý měsíc již bude rozluštěna nejdramatičtější tajenka v dějinách pardubického hokeje. Až baráž přinese rozuzlení, jakou soutěž si v příští sezoně zahrají hokejisté Dynama. Přestože se krizové varientě v podobě sestupu o patro níž nové vedení vehementně bránilo a brání, přestože ještě před několika málo měsíci viděl tehdejší šéf klubu Pavel Rohlík Dynamo v play-off, zmíněný krizový scénář a noční můra všech fanoušků se nyní může naplnit.


S trochou nadsázky řečeno však není třeba věšet hlavy, i kdyby k tzv. „plánu B“ skutečně došlo. Při pohledu do sportovní historie by se totiž dalo říct, že kdo neokusil nižší soutěže, jako by nebyl. Druhou ligu si zahrály i ty nejslovutnější světové týmy. Namátkou stačí zmínit turínský Juventus. Tento italský megaklub zamířil do Série B v roce 2006 po úplatkářské aféře navíc s devítibodovou penalizací. Přesto druhou nejvyšší soutěž okamžitě vyhrál při skóre 83:30. Ve 42 zápasech prohrál pouze čtyřikrát, přičemž hořkost porážky okusil poprvé až v 19. kole. Prohrál i poslední dva zápasy, to měl už ovšem zajištěn postup do Série A. Přestože po pádu Juventusu do druhé nejvyšší soutěže některé hvězdy odešly (Cannavaro, Vieira, Ibrahimovič…), mnohé zůstaly (Del Piero, Buffon, Nedvěd, Trézeguet, Camoranesi) a pomohly vybojovat návrat na výsluní. Navíc není potřeba zmiňovat, že kam tehdy během svého působení ve druhé lize Juve zavítal, tam byl fotbalový svátek.

Juventus však není mezi „druholigovými giganty“ zdaleka jediný. Dokonce na dvě sezony si v roce 1994 o patro níž „odskočil“ i tehdy nejbohatší fotbalový klub planety Olympique Marseille. I jeho tehdy poslala dolů úplatkářská aféra. Druhou ligu v tomto přístavním francouzském klubu však i tak tenkrát hrály takové hvězdy, jako Papin, Völler, Deschamps či Desailly. Možná nejčerstvějším velikánem, který zahučel do propasti, byl v roce 2012 slavný Glasgow Rangers. Čtyřiapadesátinásobný skotský mistr administrativně sestoupil kvůli dluhům dokonce až do čtvrté ligy! Přesto na něj i nadále chodily čtyřicetitisícové návštěvy...
A které další velkokluby v minulosti opustily na kratší či delší dobu elitu vyvolených? AS Monaco, West Ham United, Sampdoria Janov, 1. FC Kaiserslautern, 1. FC Köln, Schalke 04, Manchester United, Liverpool, Chelsea, loňský vítěz Premier League Leicester City či kdysi dávno třeba i mnichovský Bayern… Své zkušennosti s druhou nejvyšší soutěží mají i české sportovní TOP týmy: fotbalová Sparta, Slavia či Baník, v hokejovém provedení pak Jihlava nebo Kladno.

Shrnuto podtrženo – stejně jako ve výše zmíněných případech, tak i v případě pardubického sestupu, by Dynamo v první lize tahalo diváky napříč republikou do hledišť, působilo by jako magnet a v podstatě by šířilo hokejovou osvětu a stalo se jakýmsi misionářem v méně hokejových baštách. JAN ŠAFÁŘ


 

 

 

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyOTA3MTY0O