Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Lasvegasští Rytíři šokují sportovní svět. A je u toho i Tomáš Nosek

Návštěvnost Zlatých rytířů ve městě hříchu nespadla pod 18 tisíc... Foto: JAN ŠAFÁŘ
25.02. 2018 18:18

PARDUBICE/LAS VEGAS – Pomineme-li Aleše Hemského, který v NHL za Montreal Canadiens nastoupil naposledy 20. října loňského roku a Michala Rozsívala, který má sice s Pardubicemi titul z roku 2005, ale kromě oněch šestnácti zápasů v play-off s nimi jinak nic jiného společného nemá (navíc kvůli zranění teď v Chicagu nehraje), je Tomáš Nosek momentálně jediným současným, kovaným Pardubákem, který drží prapor v NHL. Navíc ho drží v týmu, který přepisuje dějiny zámořské ligy.


Nováček soutěže, pasovaný již předem na jednoznačného outsidera, který v rozšiřovacím draftu posbíral při skládání týmu postradatelné až nepotřebné hokejisty ze všech koutů Ameriky a který měl kromě mýtického města upoutat snad už jen zbrusu novou halou, najednou vévodí pelotonu všech jedenatřiceti mužstev NHL! K dnešnímu dni sehráli Zlatí rytíři 61 utkání, v nichž si připsali závratných 86 bodů a momentálně kralují celé NHL! A přepisují nováčkovskou historii! Dosud rekordních třiatřicet výher v celé sezoně překonali Golden Knights hravě již před několika týdny, další dva mezníky pak převálcovali v týdnu minulém. Ve středu proti Calgary totiž Noskův tým zaznamenal již své třiadvacáté domácí vítězství, čímž překonal rekord ze sezony 1979/80 tehdejšího nováčka Hartford Whalers. Ve stejném utkání pak tým z Nevady zároveň dosáhl 84 bodů a o bod tak překonal nováčkovský rekord floridských Panterů z ročníku 1993 – 1994. A valí se dál! Po sobotním vítězství nad Vancouverem si připsal nejen další body, ale i další domácí výhru. I přes předsezonní nedůvěru odborníků se odložení hokejisté stali pod nevadskými palmami nepostradatelnými hvězdami a bez ostychu a jakéhokoliv nováčkovského respektu míří do play-off! Svůj podíl má na rytířském tažení bezesporu i někdejší útočník Pardubic. Tomáš Nosek v šedobílozlatém dresu dosud sehrál 47 utkání, v nichž si připsal dvanáct bodů (7+5). Čtyři góly navíc vstřelil v posledních šesti utkáních, kdy se do sestavy vrátil po pauze zaviněné zraněním. Rytíři sehráli v minulých čtrnácti dnech svoji nejdelší domácí šňůru, když v T-Mobile Areně pravidelně nastupovali obden sedmkrát po sobě. A pětkrát zvítězili! A ani jednou neklesl počet diváků pod 18 tisíc... Možná i proto jsou hokejisté z města hazardu nejúspěšnějším domácím týmem současné NHL. Ve své aréně hráli zatím jedenatřicetkrát, z čehož čtyřiadvacetkrát zvítězili a v domácím prostředí tak nastřádali rovných 50 bodů. To z nich i v těchto statistikách dělá rovněž jasného lídra soutěže! S odpovědí na to, proč tomu tak je, už v zámoří přispěchali i nejrůznější spekulanti. Ti mluví o tzv. 'lasvegaské chřipce', tedy o přehršli nových vjemů z prvních cest do Las Vegas, kde hostující hokejisty rozptyluje spousta nejrůznějších věcí, vybočujících z řady běžných měst.

A když už jsme u samotného města hříchu, slunce, her, peněz, sázek, rulet, pokerových stolů i tváří, sluší se zmínit také sázkové prognózy. Před začátkem letošního ročníku NHL vypsaly renomované sázkové kanceláře na to, že Zlatí rytíři z Las Vegas získají Stanley Cup, kurz 500:1. Postupem času však tito bookmakeři pravděpodobně již přestali do Las Vegas létat, aby nemuseli chodit tamními kanály. Spanilá jízda Rytířů totiž sázkové kurzy poněkud změnila, a tak si lze nyní na vítězství nováčka vsadit již jen 8:1. Pokud byste chtěli vsadit na účast Golden Knights ve finále, bylo by to dokonce jen 4:1... Menší kurz na celkový triumf pak má v celé NHL už jen Tampa – 6,5:1. Asi nejlépe to vystihl ředitel jedné americké sázkové kanceláře: „Jestli Vegas postoupí do play-off, jsme mrtví. A jestli vyhrají Stanley Cup, tak zavíráme!" Vítězství Rytířů ve Stanleyově poháru by se tak zapsalo po bok dalších světových sportovních senzací. K těm největším bezesporu patří vítězství amerických studentů na hokejovém turnaji olympijských her v roce 1980 v Lake Placid, vítězství v Super-G Ester Ledecké na letošní olympiádě či naprosto senzační úspěch fotbalistů Leicester City, kteří, jako úplný outsider a jasný kandidát na sestup, vyhráli v roce 2016 anglickou Premier League, přičemž před sezonou byl na jejich případný zisk titulu vypsán kurz 5000:1! Svého času šokovaly sportovní svět ještě triumfy sedmnáctiletého nenasazeného tenisty Borise Beckera ve Wimbledonu v roce 1985 či výhra Dánska na fotbalovém mistrovství Evropy v roce 1992. A nechybělo mnoho a mezi „nečekané vyvolené“ se včera mohli dostat i němečtí hokejisté…. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMmJjZTcyN