Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Lendl, Navrátilová, Berdych ...Vrbenský a Bayerlová!

Michael a Michaela! Letošní, již 89., Pardubickou juniorku ovládli Michael Vrbenský a Michaela Bayerlová. Foto: MILAN KŘIČEK
14.08. 2016 18:16

PARDUBICE – Pod pardubickým zámkem na kurtech LTC se opět psaly dějiny. 89. Pardubická juniorka už zná své vítěze a k veličinám jako jsou Lendl, Navrátilová, Kodeš, Šmíd, Mandlíková, Složil, Korda, Berdych či Kvitová přibyla další dvě nová jména: Michael Vrbenský a Michaela Bayerlová.


Tenista pražské Sparty Michael Vrbenský si v dramatickém pátečním finále poradil ve dvou setech s Petrem Nouzou z SK Hamr Záběhlice, přestože ten po prohraném úvodním setu vedl v tom druhém již 5:2. Po setech 2:6 a 5:7 se ale nakonec radoval favorit a nasazená dvojka Michael Vrbenský. „Děkuji trenérovi i své rodině,“ řekl při závěrečném ceremoniálu dojatý vítěz. S gratulací a věcnými cenami dorazili například šéf tenisového svazu Ivo Kaderka, ředitel juniorky Miroslav Máslo či v neposlední řadě jeden z nejúspěšnějších tenisových trenérů historie Američan Nick Bollettieri, jehož rukama v minulosti prošly takové veličiny, jako Andre Agassi, Jim Courier či Monika Selešová. Medaili, diplom, ceny a uznání si odnesl i poražený finalista Petr Nouza. „Mrzí mě, že to nedopadlo, jsem ale rád, že jsem se dostal do finále a že jsem snad neudělal ostudu. Michaelovi, pochopitelně, gratuluji,“ nechal se slyšet tenista ze Záběhlic.

Zázrak se nekonal

Stejný status „nesmrtelnosti“ si z Pardubic odváží i vítězka dívčí dvouhry Michaela Bayerlová z TK Agrofert Prostějov. Té se ve finále na centrálním kurtu postavila domácí tenistka Nikola Novotná! Zázrak v podobě vítězství tenistky LTC se sice nekonal, přesto Novotná zaslouží obdiv a ne neprávem ji z kurtu vyprovázel bouřlivý potlesk pardubického publika. A nic na tom nezměnil ani fakt, že jí dvakrát zazpíval kanárek... Sedmnáctiletá Nikola svými výkony dokázala, že by mohla být příslibem nejen pro pardubický tenis. Její cesta do finále snese ta nejpřísnější měřítka. Za zmínku stojí zejména její čtvrteční jízda, kdy nejprve dopoledne zvládla dohrávku čtvrtfinále s Lucií Procházkovou, aby pak odpoledne ve dvou setech porazila i Terezu Polanskou!
Marková aspoň ve čtyřhře
Tradičně, trochu v ústraní, si svoji slávu užívají i vítězné páry. Mistry české republiky dorostu ve čtyřhře se mezi chlapci stali Holiš a Lehečka, když ve finále porazili nasazený pár číslo jedna Vrbenský, Bolardt a to velice přesvědčivě dvakrát 6:1. Finále dívek pak opanovaly, celkem podle předpokladů, Marková se Slovákovou. Jednička dvouher Johana Marková si tak aspoň trošičku spravila náladu po vypadnutí ve čtvrtfinále, kde její cesta skončila na raketě Terezy Procházkové, přestože první set ovládla jasně 6:0… Johanka, nikoliv z Arku, nýbrž z Prahy se v Pardubicích předvedla již po třetí a vždy zahrála velice dobře. Pověstný poslední krůček ale vždy chyběl. Dočká se hráčka I. ČLTK Praha konečně příští rok?

Soumrak favoritů

Soumrak favoritů se však zdaleka netýkal jen dívčí jedničky. Kromě 44. hráčky žebříčku ITF se totiž s Pardubicemi předčasně rozloučila také Martina Kudelová. Loňská finalistka z Přerova vypadla dokonce hned v prvním kole, když překvapivě nestačila na Sonju Křtěnovou. Po vyšších příčkách však pošilhávaly i Magdaléna Pantůčková, Anna Slováková či Tereza Procházková. Rovněž v chlapecké dvouhře zahřmělo hned na úvod. V prvním kole se totiž odporoučel Filip Duda, který si vylámal zuby na domácím Danielu Jankovi. Nasazená jednička, kterou loni do finále nepustilo smolné vosí bodnutí, tak opět nedokázala dobýt Pardubice. Minimálně na finále letos určitě mysleli i Antonín Bolardt či Tadeáš Paroulek. Za zmínku jistě stojí i domácí hráč Daniel Rabas. Toho, bohužel, po postupu do druhého kola čekal pozdější finalista Petr Nouza. Svou kvalitu Rabas jistě předvedl, stejně jako loni, když pokořil Alessandra Ricciho.

A jak by se dali charakterizovat šampióni letošní juniorky: Michael Vrbenský (1999, TK Sparta Praha): Jedná se o velice šikovného hráče, který hraje převážně mezinárodní juniorské turnaje ITF a v současnosti je 157. juniorem světa. Mezi svoji generací dosahuje stabilních výsledků. Michaela Bayerlová (1999, TK Agrofert Prostějov): Hraje poměrně solidně od základní čáry, na žebříčku ITF je momentálně na 133. místě. Za poslední rok celkově zrychlila svou hru. JAN ŠAFÁŘ 

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyNzVlZj