Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Nejúspěšnější šachistka světa se královskou hru učila od své maminky

Do Pardubic na Czech Open zavítala i někdejší mistryně světa v šachu Judit Polgárová.
24.07. 2016 19:37

PARDUBICE - Na letošní ročník Czech Open dorazila také vzácná návštěva. Dva dny totiž v Pardubicích strávila nejúspěšnější šachistka historie. Někdejší mistryně světa a hráčka s historicky nejvyšším ratingem – devětatřicetiletá Maďarka Judit Polgárová! Právě po slavném šachovém rodu je pojmenována jedna z variant šachů, ve které se v Pardubicích odehrává mistrovství světa.


Jaká je vaše vůbec první šachová vzpomínka?

Pamatuji si, že jsem se v předškolním věku učila tahy od mé maminky. No a první turnaj jsem v Maďarsku vyhrála když mi bylo šest let. Hlavní cenou tam tehdy byly malé kapesní šachy.

Je známo, že o vaší šachové budoucnosti z velké části rozhodli právě rodiče. Souhlasila jste vždy s jejich přístupem nebo jste se dokázali i pohádat?
Vlastně ani ne, ale možná to bylo dáno tím, že jsem byla velmi úspěšná už opravdu od nízkého věku. Kdyby mi šachy nešly a třeba se výkonnostně trápila, tak by přišly i spory s rodiči. Takhle tomu tak nebylo a jelikož jsem se stala už jako teenager profesionálním hráčem, bylo všechno v pohodě.

Nyní už máte vlastní děti. Držíte se stejného modelu výchovy jako vaši rodiče?

Nene, kdepak. Moje děti jsou mnohem více "normálními" dětmi. (smích)

Vaše kariéra je opravdu obdivuhodná a dosáhla jste toho, co žádná žena před vámi. Myslíte, že se vaším výkonům může v dohledné době nějaká šachistka alespoň přiblížit?

Velmi se mi líbí mladá čínská hráčka Hou Yifan. Je opravdu výtečná, podle mého soudu je momentálně nejlepší světovou šachistkou.

A jak vidíte budoucnost šachů jako celku?

Šachy jsou skvělou variantou vzdělávání a v mnoha zemích světa jsou dokonce součástí vzdělávacího systému ve školách. I já sama mám v Maďarsku volitelný předmět pro děti, ve kterém se jim snažím předávat zkušenosti a používám šachy k chápání širších prostorových souvislostí. Suma sumárum si myslím, že popularita šachů v budoucnu ještě poroste.

V průběhu kariéry jste se nesčetněkrát střetla také s mužskými protivníky. Měla jste nad nimi jako žena nějakou výhodu?

Někdy jsem měla výhodu, jindy naopak nevýhodu, rozhodně to pro mě ale bylo speciální. Nebylo moc žen, které hrály šachy na takové úrovni jako já, a proto to podle mě nebylo pro muže moc příjemné. Zvlášť když se mnou často prohrávali. (smích)

Když se za svoji kariérou zpětně ohlédnete, v čem vás šachy nejvíce ovlivnily?

Myslím si, že to bylo především v mládí, kdy u nás nebylo tak obvyklé, aby mladí lidé cestovali po světě. Já jsem tuto možnost díky šachům měla. Už jako dítě jsem poznávala odlišné kultury, čímž se rozvíjela také moje osobnost. To byl pro mě zřejmě největší dar.

S šachovnicemi jste se rozloučila před dvěma lety. Jak vypadá váš život po ukončení kariéry?

S aktivním hraním jsem sice skončila, ale zaneprázděná jsem pořád stejně. Trávím daleko víc času s rodinou, ovšem s bílými a černými figurami jsem zůstala spjatá nadále. Na kontě mám několik knih a snažím se rozšířit povědomí o šachách i mimo festivaly a turnaje.

Mimo to ale organizátorům pardubického Czech Openu poněkud fušujete do řemesla, že?

Ano, začala jsem pořádat jakousi konkurenci Czech Openu u nás v Maďarsku. Jmenuje se Global Chess Festival a letos se koná 8. října v Budapešti. Šachy jsou zkrátka moje vášeň. (zr)

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMGYwZ