Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Někdejší pardubický bojový pilot Šonka vstoupil do obhajoby světového šampiona v Red Bull Air Race

Pilot Martin Šonka je častým účastníkem pardubické Aviatické pouti. Foto: JAN ŠAFÁŘ
10.02. 2019 20:07

ABU DHABI – Mistr světa v prestižních leteckých závodech Red Bull Air Race Martin Šonka odstartoval v sobotu novou sezonu skvěle. Ve Spojených arabských emirátech, kde seriál každoročně tradičně začíná, obsadil druhé místo.


Někdejší bojový pilot stíhaček, který dlouhá léta studoval, bydlel i vojákoval v Pardubicích, zaostal v Abu Dhabi za vítězným Japoncem Muroyou o pouhé tři tisíciny sekundy! Šonka se do závodu kvalifikoval čtvrtým časem a v prvním kole vyřadil Cristiana Boltona z Chile v nejrychlejším čase ze všech. Do Final Four se pak probojoval po vítězství nad Mattem Hallem z Austrálie. Trojnásobného vicemistra světa porazil i s jednosekundovou penalizací. Z finálové čtveřice letěl Šonka poslední, a tak věděl, jaký čas k vítězství potřebuje. Přestože byl na několika mezičasech nejlepší a cílem proletěl v čase 00:53.783, na vítězství to nakonec nestačilo. Vítěznému Japonci se totiž stopky zastavily na čase 00:53.780. Šonka tak na druhém místě zaostal o pouhé 0,003 tisíciny sekundy!
Přestože se pro letošní sezonu spekulovalo o navýšení závodů o další destinace, nakonec se seriál dočká opět pouze osmi dílů. Následné zastavení bude v Evropě (místo a přesné datum bude ještě upřesněno), poté (15. – 16. června) se letci představí v ruské Kazani, následuje Budapešť (13. – 14. 7.), japonská Chiba (7. – 8. 9.), Asie (místo a datum bude upřesněno), americké Indianapolis (19. – 20. 10.) a seriál bude zakončen 8. – 9. listopadu v Saúdské Arábii. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyY2I2OGVl