Nevydařená premiéra, leč se vztyčenou hlavou

23.08. 2020 20:53

JABLONEC NAD NISOU – Po téměř dvaapadesáti letech vyběhli včera odpoledne pardubičtí fotbalisté na prvoligový trávník. A přestože nepůsobili odevzdaným dojmem, zaplatili všemi body tradiční nováčkovskou daň.

1. kolo: FK Jablonec – FK Pardubice 1:0 (0:0). Branky: 61. R. Hrubý. Rozhodčí: P. Ardeleanu. ŽK: 1:1. Držení míče: 56% : 44%. Střely na branku: 4:2. Střely mimo: 8:5. Rohy: 10:3. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 6:18. Diváků: cca 3500. PARDUBICE: Boháč – Prosek, Šejvl, Toml, T. Čelůstka – Tischler – Solil, Jeřábek (C) (77. Lee), Cadu (74. Petráň), Surzyn (77. Huf) – P. Černý (74. Pfeifer).

Pardubice v červenobílém a bez svojí největší hvězdy Hlavatého vstoupily do utkání na jablonecké Střelnici nebojácně, což jim ale svým způsobem umožnili i domácí, kteří žádnou přehnanou aktivitu nevyvíjeli. První vzrušení tak přinesla až osmá minuta, kdy hostující Tischler „sejmul“ loktem do obličeje Podaného a vyfasoval žlutou kartu. Rozkouskovaná hra následně pochopitelně víc vyhovovala Pardubicím, leč Krejčího parta v žádném případě nepřipomínala otloukánka. Hra se prakticky až do konce první půle přelévala ze strany na stranu a popravdě moc fotbalu na Střelnici vidět nebylo. To se ale mohlo změnit ve 42. minutě, kdy přišla první vážnější šance utkání: Emil Tischler vytáhl z repertoáru povedenou individuální akci, když se hezkým naznačením zbavil Kubisty a pronikl až do pokutového území domácích. Přízemní zakončení na bližší tyč ovšem skončilo jen v boční síti... A to byla více méně tečka za prvním poločasem, ve kterém Pardubice držely velmi příznivou remízu. Červenobílí pak, jakoby povzbuzeni dosavadním držením jednoho bodu, měli na začátku druhé půle dokonce více ze hry. Při troše štěstí mohli odšpuntovat vířící kotel pardubických fanoušků Jeřábek, Solil či Surzyn. Pořádná porce štěstí pak stála při domácích v 56. minutě, kdy červenobílý kanárek Cadu milimetrově nacentroval mezi gólmana a beky, do prostoru si naběhl kanonýr Černý, leč ve finální fázi selhal... Omšelé sportovní pravidlo nedáš dostaneš, mohlo vejít v platnost jen o minutu později – centr Holíka našel Hrubého hlavu, který zcela volný a nehlídán naštěstí pro hosty mířil jen do Boháčovy náruče. Ta samá situace, navíc se stejným hereckým obsazením, se odehrála o pět minut později. Holík v 61. minutě centroval a Hrubý se už tentokrát nemýlil. Míč umístil hlavičkou ke vzdálenější tyči, na což Boháč neměl nárok reagovat -1:0. O deset minut později mohlo na Střelnici zahřmít znovu, Považanec bez přípravy vypálil parádní ránu ze střední vzdálenosti a Boháč musel předvést svoje kvality. Čtvrt hodiny před koncem pak na hřiště přišla někdejší pardubická mašina na góly Michal Petráň, který se pod Zelenou bránu vrátil z hostování v Karviné. Jeho hlavička o pět minut později, ale cíl nenašla. Pardubicím s koncem utkání docházel čas i dech, a tak Jablonečtí byli několikrát blízko ke vstřelení definitivní pojistky. Na konečném jednobrankovém skóre však již nic nezměnily ani nastavené dvě minuty. Nicméně Pardubice předvedly solidní výkon a prohře mohou čelit s hlavou vztyčenou, favorit až téměř do konce musel o své první letošní body bojovat. Další utkání 1. kola: Plzeň – Opava 3:1, Příbram – Teplice 1:3, Olomouc – Liberec 1:0, Zlín – Slovácko 1:2, Zbrojovka – Sparta 1:4, Karviná – Baník 0:0, České Budějovice – Slavia 0:6, Bohemians – Mladá Boleslav 4:0. Příště: Pardubice – Teplice (NE 16.30). (red)