Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Nový fotbalový stadion podpořili i vicemistři Evropy Kouba, Kubík a Poborský

Legendy na letním stadionu. Foto: JAN ŠAFÁŘ
17.11. 2019 20:04

PARDUBICE – V minulém týdnu se na chátrajícím Letním stadionu uskutečnilo setkání představitelů fotbalového klubu FK Pardubice s veřejností, politiky a se zástupci médií. Hlavním bodem byla opět (ne)výstavba nového fotbalového stánku právě na stávajícím stadionu. Fotbalisty na tento mítink přišel podpořit i opravdu těžký kalibr. Na setkání dorazili vicemistři Evropy z roku 1996 a jedni z nejpopulárnějších sportovců své doby – Luboš Kubík, Petr Kouba a Karel Poborský.


Všechny tři legendy se shodly na tom, že nový stadion je nutností a že si jej zaslouží nejen fotbalisté, kteří mají navíc nyní našlápnuto i k případnému postupu do nejvyšší soutěže, ale i město jako takové. „Pro krajské město je důležitý moment, aby se věci pohnuly správným směrem. Nejen fotbalový klub si rozhodně zaslouží, aby zde vyhovující stánek stál,“ řekl odchovanec Chocně a následně fotbalista Slavie, Bohdanče, italské Fiorentiny, německého Norimberku, Francouzských Mét či týmů MLS z Chicaga a Dallasu Luboš Kubík. Účastník MS v Itálii a vicemistr Evropy z Anglie je v současné době členem dozorčí rady FK Pardubice.
Nový stadion není jen rozmar fotbalistů, aby měli luxusní zázemí, jedná se o nutnost, bez které pardubický fotbal prostě nelze posunout výš. I přes solidní parametry útulného stadionku Pod Vinicí nyní ve městě chybí stadion s odpovídajícím zázemím pro druhou ligu, případně nejvyšší soutěž, který by splňoval regule FAČR, potažmo UEFA. Upravený stánek Pod Vinicí, na kterém nyní Pardubice druhou ligu hrají, je sice nyní dostačující, ovšem pouze na výjimku od řídícího orgánu FAČR. „Od 1. července 2022 nastanou přísnější podmínky pro stadiony a výjimky již nebudou v platnosti. A to ani pro druhou ligu. Pokud nebudeme mít odpovídající stadion, první ani druhá liga se zde nebude moci hrát,“ řekl na setkání sportovní manažer fotbalového klubu Vít Zavřel. Nový stadion by měl každopádně splňovat přísná kritéria první ligy, což je mimo jiné i vyhřívaný trávník, odpovídající osvětlení či dostatečné parkovací plochy v podobě velkého parkoviště či parkovacího domu.
Roky připravovaná rekonstrukce Letního stadionu, který je památkově chráněný a vlastní jej město, na odpovídající fotbalový stánek, byla na jaře odložena s tím, že by mělo jít spíše o etapizování. „Projekt byl již kompletně připraven a my jsme počítali s tím, že se už nyní začne stavět,“ řekl mimo jiné šéf klubu Vladimír Pitter. Rozhodnutí o bytí či nebytí nového stadionu, i když těžko říct, zda definitivní, by měla padnout tento týden.
Nový stánek podpořili šéfové mládežnického fotbalu Petr Kouba (nyní šétrenér brankářů regionálních akademií a trenér gólmanů U15) a Karel Poborský (vedoucí Úseku fotbalových akademií). „Pardubický fotbalový klub výborně pracuje s mládeží, řekl bych, že v tomto ohledu patří k nejlepším v republice, o čemž svědčí i to, že o tyto mladé hráče je zájem ve světě,“ uvedl někdejší brankář Bohemians, Sparty, La Coruni či Kaiserslauternu.
Pokud vše nakonec dopadne ke spokojenosti fotbalového klubu, samotných fotbalistů a sportovní veřejnosti, měl by nový stadion spadat dle kritérií UEFA do kategorie 3, který by ho opravňoval k pořádání utkání nejvyšší fotbalové soutěže a mezinárodních klání všech mládežnických kategorií. Rozměry hřiště s přírodní trávou a vyhříváním by měly být 105x68 metrů a tribuny by měly mít podle zmíněných regulí 4,5 – 8 tisíc sedadel. Samozřejmostí jsou i turnikety, bezpečnostní kamery či osvětlení. Cena stadionu byla vyčíslena na 430 milionů korun. S odečtením úspor, které již byly či se je podaří dojednat, by celková částka nepřesáhla 370 milionů. Ovšem, jak jsme již informovali minule, miliony by do současného Letního stadionu tekly i v případě, že by nakonec ke kompletní rekonstrukci nedošlo. Jen základní zabezpečení havarijního stavu s tím, že by na stadionu musely okamžitě skončit veškeré aktivity, by stálo 15 milionů. Pokud by došlo jen k opravě památkových tribun a na stadionu by zůstali a mohli působit jen hráči amerického fotbalu Stallions a fotbalistky FK Pardubice, vyšlo by to zhruba na 190 milionů... Nezbývá tak, než doufat, že se vyplní přání sportovního manažera FK Pardubic Víta Zavřela, který na konci setkání uvedl, že si přeje, aby v zastupitelstvu zvítězil zdravý rozum. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyN2JhZG