Osm sekund dělilo Knapovou od světového bronzu

19.08. 2018 18:16

PARDUBICE – Životního výsledku dosáhla pardubická závodnice Jana Knapová na nedávno skončeném mistrovství světa v orientačním běhu v lotyšské Siguldě. Závodnice OK Lokomotiva Pardubice obsadila pátou příčku v závodě na krátké trati a od bronzové medaile ji dělilo pouhých osm sekund...

„Je to skvělý výsledek a jsem za něj strašně ráda. Osm vteřin, to je nic, zvlášť na orienťáku, tam chvíli někde zaváháte a už je třeba deset vteřin pryč. Ale je to super, páté místo je zatím můj nejlepší individuální výsledek,“ radovala se po doběhu sedmadvacetiletá závodnice. Na pětikilometrové trati ztratila na vítěznou Rusku Natalii Gemperle 2:02 minuty. „Splnila jsem pokyny svého trenéra Michala Smoly a šla závod víceméně čistě. Byly tam kličky, ale žádná vyložená chyba,“ spokojeně zhodnotila Jana Knapová svůj výkon na náročné trati v lesích okolí řeky Gauja. Závodníci (71 žen 78 mužů) absolvovali na krátké trati kopcovitý terén (absolutní výškový rozdíl 75 m) v údolí řeky Gauja s bočními roklemi, kde byl smrkový a borovicový les. Běh ztěžovala řada listnatých stromů v záplavových oblastech kolem, díky husté vegetaci tam byla většinou snížená viditelnost. Ženy měly trať o délce 4,8 km s převýšením 195 m. A co čeká českou jedničku v nejbližších dnech? „Volno! Zatím teda nemám letos v plánu žádnou větší dovolenou, protože koncem srpna nás už čeká Světový pohár v Norsku, ale aspoň si teď chvíli užiju domácí pohodu, projedu se na kole a další věci, na které už pak v tréninku nezbývá prostor,“ upřesnila pardubická běžkyně. (saf, LK)

Jana Knapová (* 17. prosince 1990 Chrudim) je česká reprezentantka v orientačním běhu. Mezi její největší úspěchy patří stříbrná medaile ze závodů štafet na juniorském mistrovství světa 2010 v dánském Aalborgu. V současnosti běhá za český klub OK Lokomotiva Pardubice a švédský klub Södertälje-Nykvarn OF. Je dcerou bývalé československé reprezentantky Ivy Knapové.