Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Pardubický Riopark zaplavilo tři sta tisíc návštěvníků!

Jednou z mnoha atrakcí byl v Olympijském parku i vláček, který pro návštěvníky zajišťoval kyvadlovou dopravu po středu města. Foto: JAN ŠAFÁŘ
24.08. 2016 09:53

PARDUBICE – V neděli byla slavnostně zakončena jedna z nejmonstróznějších akcí, která byla v Pardubicích za poslední desítky let viděna. Olympijský park Pardubice 2016 se ujal a nadchl desetitisíce lidí. Mnoho návštěvníků si během čtrnácti dnů park nejen prohlédlo, ale aktivně se účastnilo i nejrůznějších sportovních odvětví. Krátce před zahájením Rioparku bylo prodáno na patnáct tisíc sportovních karet, které sloužily nejen pro sportování jako takové, ale daly se využít například i jako jízdenka na kyvadlovou dopravu, parkování či vstupenka do olympijského vláčku.


Čtyřicet tisíc karet

Již toto číslo prodaných karet překonalo všechny představy pořadatelů, aby to pak umocnila definitivní cifra prodaných karet, které lidé kupovali ve velkém i během celé akce. „Zatím nemáme definitivní číslo, ale určitě budeme atakovat počet 40 tisíc hracích karet,“ prozradila týdeníku Pernštejn mluvčí pardubického magistrátu Iveta Koubková. Přesná čísla nejsou dosud, pochopitelně, k mání, ale v minulém týdnu bylo na základě sportovních výsledků a absolvování nejrůznějších disciplín vydáno zhruba 10 tisíc medailí a diplomů. „Oba tyto cenné artikly jsme museli nechat dvakrát dotisknout. Byl o ně obrovský zájem,“ dodala Iveta Koubková.

Místní, přespolní i cizinci

O ohromné prestiži parku svědčí i to, že se sem vlastně po celou dobu sjížděli kromě domácích i lidé prakticky z celé republiky. Sportovali, dívali se , bavili... Podle našich informací zde byli návštěvníci z Chrudimi, Vsetína, Prahy, Hradce Králové či v neposlední řadě třeba Ústí nad Labem. Park neušel ani cizincům. Kromě návštěvníků z Anglie sem dorazili i lidé z Německa.

Sportoviště zůstanou

Již před samotným zahájením akce bylo z úst pořadatelů a politiků řečeno, že by se nemuselo jednat jen o jakýsi výkřik do tmy, po kterém za chvíli neštěkne ani pes, ale naopak, že by se část sportovišť mohla zachovat i pro pozdější využití. Zatím prý ale nelze říci, která sportoviště zůstanou zachována. Nyní probíhají jednání a záležet bude na rozhodnutí města.

„Průběžně o tom diskutujeme. Co mohu garantovat již nyní, je, že místní kluby, které působí na Labi a Chrudimce, budou moci dále využívat nově vybudované branky na vodní slalom, jež budou navíc podle uzavřené smlouvy přístupné i veřejnosti. Provozovatelem bude TJ Synthesia Pardubice, o.s., která je zároveň vlastníkem loděnice v parku Na Špici. Chceme také zachovat beachvolejbalový kurt u zdymadla. Zapadá to totiž do koncepce budoucího využití zatravněné plochy po bývalé hale ČSTV a bývalých jatek. Na těchto místech počítáme ve studii od architektů Drobného s Kabrielem s prostory pro volnočasové neorganizované sportovní aktivity veřejnosti, které budou hezky navazovat na Tyršovy

sady. Máme představu, že by některá stanoviště byla využívána i do budoucna pro další akce ve městě. Počítáme proto s tím, že potřebné vybavení a pomůcky pro sportoviště Olympijského parku po skončení projektu ponecháme sportovním klubům a mateřským a základním školám," nechal se slyšet náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký.

Poměrně překvapivý byl v parku zájem o sporty, které se zrovna nevyhřívají na čelních místech žebříčku popularity. „Překvapil nás zájem o bojové sporty, jako například box či judo, ale také třeba orientační běh. Velké oblibě se určitě těšil i kin-ball, golf a paddleboard,“ upřesnila Iveta Koubková.
Ta nejpřísnější měřítka snesou pořadatelé, organizátoři, ale i dobrovolníci nejen za skvěle zvládnutou logistiku, ale i za spousty dalších věcí. „Za největší přínos parku považujeme spolupráci se sportovními kluby, mateřskými a základními školami. OPP 2016 byl především o lidech.

Osvědčilo se rovněž zavedení hracích karet a jejich registrace, díky které se urychlilo vydávání medailí a diplomů,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu, která však vzápětí dodala, že tato obří akce odhalila i mezery, které by tak mohly být pro příště zaceleny. „Příště bychom se určitě chtěli zaměřit také na větší zapojení dospělých, ale i tato otázka se bude řešit až při společné diskuzi se sportovními kluby v následujících dnech,“ dodala mluvčí.

300 tisíc návštěvníků

Je pochopitelné, že pokud jsou nadšeny desetitisíce návštěvníků, spokojenost musí vládnout i na straně těch nejpovolanějších, tedy managementu celého Rioparku. „Tento projekt předčil veškerá naše očekávání zejména, co se návštěvnosti týče. Do Olympijského parku si našlo cestu okolo 300 tisíc návštěvníků nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Taková akce tu od roku 1931 nebyla a Pardubice ji potřebovaly. Nepřekvapilo mě však, že vše až na drobné jednotlivosti fungovalo skvěle. Příprava celého projektového týmu pod vedením Pavla Stary a složená především z lidí z úřadu byla velmi poctivá a za to jim všem patří obrovský

kredit. Bylo vidět, že to všichni dělají s láskou k Pardubicím a to se nakonec odrazilo i v pohodové atmosféře parku. Ukázalo se, že město má na to uspořádat takto náročnou akci. Musím poděkovat rovněž dobrovolníkům a především úžasným sportovním klubům, bez nichž by k realizaci Olympijského parku nedošlo. Sportovci a kluby jsou nadšené

ze zájmů dětí o jejich sporty. Děti si zde v průběhu konání parku mohly vyzkoušet celkem 66 sportů! Nedovedu si představit lepší náborovou akci a možnost lidí seznámit se se všemi sporty, které třeba nejsou tolik mediálně sledované. Zapojení jednotlivých sportovních klubů a oddílů si moc vážím, odvádějí skvělou práci. Přitáhnout děti ke sportu, to byl od samého počátku projektu i jeden z hlavních cílů a z mého pohledu se podařil naplnit. Vše budeme ještě v průběhu podzimu poctivě vyhodnocovat,“ shrnul

akci Olympijský park Pardubice 2016 náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMzAwM2U4ZW