Pardubický vinařský půlmaraton ovládli opět Keňané

Pardubický vinařský půlmaraton vyhrál Keňan Benard Muinde Matheka. Foto: MILAN KŘIČEK
15.04. 2018 18:24

PARDUBICE – V sobotu, opět po roce, přivítaly Pardubice Vinařský půlmaraton, jehož součástí byly, kromě samotné, více než dvacetikilometrové trati, i závody v lidovém běhu, na koloběžkách, tricyklech či na speciálně upravených kolech pro hendikepované. Trať půlmaratonu, vedenou ulicemi Pardubic, podle očekávání nejlépe zvládli běžci z Keni.

Jako první proběhl cílem Benard Muinde Matheka v čase 01:05:25, následován svým krajanem Rotichem (01:05:43). Třetí pak doběhl v čase 01:06:15 Jiří Homoláč z VSK Univerzita Brno a získal tak titul mistra republiky, které se klasifikovalo právě v rámci Pardubického vinařského půlmaratonu. Na dvacátém místě pak mezi zhruba dvanácti stovkami sportovců doběhl domácí atlet Mojmír Dryml z Hvězdy Pardubice. Mezi ženami obhájila loňský titul mistryně republiky Petra Kamínková z AK Olomouc (01:21:01), kterou v závodě dokázala pokořit pouze Keňanka Onyanchová (01:18:03). Ta doběhla v celkovém pořadí na dvaadvacátém místě.
Kromě Lidového běhu Vaňka Vaňhy (informujeme na straně 6), se sešlo více než 400 závodníků také na již tradiční KIEKERT desítce. Trať dlouhou přesně 10.522 metrů nejrychleji zaběhl Tomáš Kučírek z OMT Pardubice a s časem 00:42:09 překonal o více, než 40 sekund druhého Richarda Hynka z Moravan. Třetí doběhl Tomáš Doktor z Pardubic (00:43:10). V závodě handbiků na jedenadvacet kilometrů zvítězil Václav Antal z Děčína (00:35:40), tricykly pak opanoval František Vlček z Pardubic (00:56:07), který půlmaratonovou trať zajel průměrnou rychlostí 22,56 km/h a ve stejně dlouhém závodu koloběžek zvítězil Michal kulka z Prahy (00:43:55).
Pardubický vinařský půlmaraton byl jednoznačně v režii keňských závodníků. Ti se hned v úvodních kilometrech odtrhli od zbytku startovního pole a většinu závodu běželi společně. Úspěšnější byl nakonec Matheka, ovšem čas 1:05:25 byl o něco horší, než si od něj pořadatelé slibovali. Jeho reprezentační kolega Mark Rotich pak dofinišoval na druhém místě. Souboj o nejlepšího českého závodníka se odehrával až na dalších pozicích a sváděli ho dlouhodobá česká jednička na vytrvaleckých tratích Jiří Homoláč a půlmaratonský mistr z posledních tří let Vít Pavlišta. Přestože Pavlišta nakonec doběhl až za Homoláčem, z MČR si stejně neužije ani to stříbro. Společně s Robertem Heczkem, Jiří Křečkem, Ivou Kroužilovou a Ivanou Vávrů byli totiž z výsledkové listiny vyřazeni. Důvodem bylo porušení soutěžního řádu, ve kterém se píše, že závodníci, resp. závodnice, mohou startovat pouze v oddílovém dresu či oddílové kombinéze. A tuto podmínku zmínění závodníci nesplnili… JAN ŠAFÁŘ