Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Pardubický vinařský půlmaraton v sobotu přiláká běžce i diváky

V Pardubicích se bude rozhodovat o mistrovských titulech v půlmaratonu. Foto: Milan Křiček
15.04. 2016 13:21

Ulice krajského města zaplní v sobotu 16. dubna účastníci Pardubického vinařského půlmaratonu a dalších závodů, které se v rámci celodenního programu konají. Před desátou hodinou odstartuje Lidový běh Vaňka Vaňhy, po kterém budou následovat i závody handbiků a koloběžců. Ve 12 hodin zahájí startovním výstřelem Pernštejnská desítka. Hlavní závod v podobě Pardubického vinařského půlmaratonu má startovní výstřel naplánován hodinu po poledni.


Na závodníky čeká trať o délce 21,097 km, která bude rozdělena do dvou okruhů. Od tradičního startu na Smetanově náměstí poběží ulicemi Jahnovou, Sakařovou, Bezdíčkovou a Husovou, dále ulicí Mezi mosty, Labskou až k Tipsport areně, pak přes Wonkův most ulicí Hradeckou. Potom se poběží přes Cihelnu směrem na Staré Hradiště, po otočce zase zpět Hradeckou ulicí až na Masarykovo náměstí a následně třídu Míru. Cíl závodu bude na konci druhého okruhu na Pernštýnském náměstí.

Půlmaraton se v Pardubicích poběží opět jako Mistrovství České republiky, na startu ovšem nebudou chybět ani zahraniční běžci či závodníci z partnerských měst. „Předpokládáme start 1500 závodníků. Bohužel přehuštěnost termínové listiny nenahrává startu všech našich nejlepších běžců. Z kvalitních zahraničních běžců to bude opět část týmu manažera Benedeka Zsolta, jehož závodníci v posledních letech v Pardubicích vítězí. Na startu by se měl objevit Joel Maina Mwangi, který zde v roce 2014 ve velmi kvalitním čase 1:01,40 hod. Silas Kiprono Too vyhrál letos závod v Bratislavě za 1:03,22 a Henry Kemboi má letošní výkon na hodnotě 1:03,34 hod. V ženské kategorii nechybí vítězka posledních dvou ročníků Gladys Jepkurui Biwott a s ní by měla startovat i juniorská šampionka Maďarska Anett Somogyi. Pokud jim budou stačit naši nejlepší, mohli by se dotáhnout na slušné časy jako v loňském roce Vít Pavlišta,“ odhaluje Jan Rýdlo aspiranty na přední umístění. O domácí titul budou usilovat především Milan Kocourek, Vít Pavlišta, Jan Kreisinger, Petra Kamínková, Tereza Lajdová a další. Ve hře jsou i pardubičtí zástupci Pavel Dymák (Hvězda Pardubice) a Marta Fenclová (AC Pardubice). 

Velká účast dětí, rodičů a učitelů se očekává již dopoledne v Lidovém běhu, ve kterém se budou vyhlašovat i nejpočetněji zastoupené školy. Zajímavé obsazení hlásí i závod koloběžek. Do něj jsou přihlášeni Michal Kulka (mistr světa v dlouhém závodě), Tomáš Pelc (aktuální vítěz Evropského poháru) a další závodníci, kteří si vyzkoušeli mimo jiné trasu slavné Tour de France či cyklistické klasiky Paříž - Roubaix. 

Bohatý doprovodný program se chystá i pro diváky. Živá hudba, stánky s občerstvením a další vystoupení budou připraveny nejen na Pernštýnském náměstí, ale i před Východočeským divadlem či na třídě Míru. 

Časový program:

9.20 slavnostní zahájení u Východočeského divadla, 9.40 start Lidového běhu Vaňka Vaňhy, 10.15 vyhlášení osmi nejpočetnějších škol (Pernštýnské náměstí), 10.30 start Pohárového závodu a MČR handbike, 10.40 start Pohárového závodu koloběžek, 12.00 start Pernštejnské desítky, 12.15 vyhlášení Pohárového závodu a MČR handbike, 12.40 vyhlášení Pohárového závodu koloběžek, 13.00 start Pardubického vinařského půlmaratonu, 13.15 vyhlášení výsledků Pernštejnské desítky, 14.40 vyhlášení výsledků MČR, 15.25 vyhlášení Pardubického vinařského půlmaratonu. 

Dopravní omezení: 

Podobně jako v minulých letech budou v sobotu 16. dubna vzhledem k trase závodů, které jsou na programu Pardubického vinařského půlmaratonu, některé ulice zcela uzavřeny a v některých omezen provoz. Úpravy dozná také jízdní řád některých linek městské hromadné dopravy. Město i organizátoři půlmaratonu se předem omlouvají za nepohodlí, které občanům Pardubic tato významná sportovní akce způsobí. 

Již v pátek 15. dubna bude od 10 hodin až do nedělního poledne zcela uzavřeno Pernštýnské náměstí, ulice Sv. Anežky České od křižovatky s ulicí Na Třísle a Pernštýnská ulice.

V sobotu pak bude pro veškerou dopravu od 5 do 18 hodin uzavřena třída Míru, od 7 do 17 hodin Smetanovo náměstí, náměstí Republiky a ulice Jahnova, Bubeníkova, Sakařova, Bezdíčkova, Husova, Mezi Mosty, Labská a U Stadionu, od 10 do 16 hodin ulice Studentská, Kunětická a Hradecká ulice od křižovatky s Poděbradskou ulicí. Řidiči jedoucí Hradeckou ulicí směrem na Staré Hradiště ale musí počítat s uzavírkou již o hodinu dříve, tedy od 9 hodin. 

Mezi 9.00 a 16.00 budou také uzavřeny pravé jízdní pruhy na silnici II/324 (Hradecká) z Masarykova náměstí až po křižovatku Poděbradskou, doprava bude svedena obousměrně do levých jízdních pruhů. 

 

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyN2NmM