Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Po Abú Dhabí, Las Vegas či Budapešti se „vzdušná“ formule 1 představí i na pardubickém nebi

26.05. 2019 20:40

PARDUBICE – Již o tomto víkendu se mají fanoušci seriálu Red Bull Air Race na co těšit. Dosud totiž museli za jednotlivými závody cestovat po světě, nyní však budou moci premiérově spatřit manévry mezi nafukovacími pylony na vlastní oči doma, v České republice. Představení „F1 ve vzduchu“ totiž na fanoušky tohoto sportovního odvětví čeká na letišti v rámci programu tradiční Aviatické pouti!


Třešničkou na dortu pak jistě bude i přítomnost obou českých zástupců v tomto leteckém seriálu – úřadujícího mistra světa Martina Šonky a Petra Kopfsteina. Nebude se sice zatím jednat o ostrý závod, ale „jen“ Red Bull Air Race Demo, nicméně, i to bude podívaná pro fajnšmekry! „Když se zatím u nás tyto závody nekonají, je skvělé, že můžeme předvést alespoň demo. Půjde o to ukázat průlet tratí či atraktivní pull-up menévry s velkým přetížením. Zkrátka chceme z našeho krásného sportu ukázat co nejvíce,“ říká Martin Šonka. Podle něj může právě tato ukázka v budoucím rozhodování o uskutečnění mistrovského závodu v České republice pomoci. Martin Šonka společně s Petrem Kopfsteinem absolvují speciálně upravenou trať, na které nebudou chybět ani pětadvacetimetrové pylony. Na českou premiéru „redbullek“ mezi obřími nafukovacími stožáry se mohou návštěvníci Aviatické pouti těšit po oba dny ve 12.30 hodin. Své sólo vystoupení pak po 14. hodině předvede Martin Šonka a po něm i Petr Kopfstein.
A o čem vlastně samotný seriál je? Série závodů mistrovství světa Red Bull Air Race předvádí kombinaci rychlosti, přesnosti a dovednosti. Ti nejlepší piloti na světě soutěží v ikonických lokacích v těch nejrychlejších, nejobratnějších a nejvýkonnějších letadlech. Pohybují se pouze pár metrů nad zemí při rychlosti až 370 km/h, a proto musí být všech čtrnáct letců kategorie Master Class v perfektní fyzické kondici, aby se vyrovnali nejen se závratným tempem, ale i s přetížením až 12 G. Každý rok čeká na závodníky osm dílů seriálu konaných různě po světě. Letos se za účasti 14 pilotů včetně Šonky a Kopfsteina uskuteční závody v těchto destinacích: Abú Dhabí (již byly), ruská Kazaň, maďarský Balaton, japonská Chiba, americké Indianapolis a dosud neupřesněná místa v Evropě, Asii a Saudské Arábii. Nejtradičnější destinací je bezesporu Abú Dhabí ve Spojených rabských emirátech (letos se letělo již podvanácté v řadě), kde šampionát každoročně startuje. V minulosti se pak F1 vzdušného prostoru představila například v Cannes, Vídni, Portu, San Diegu, Budapešti či v neposlední řadě třeba v Las Vegas. Už se však létalo také v Malajsii či Polsku. Jedním z nejoblíbenějších závodů nejen pro diváky, ale i pro samotné piloty, je bezesporu Budapešť. V hlavním městě Maďarska se létá nad Dunajem, kde je atrakcí přelet pod jedním z tamních mostů. Dominantní budova blízkého parlamentu pak ikonické místo dokresluje. Letos však tradiční maďarské zastavení seriálu v Budapešti nahradí Balaton, kde se poletí nad jeho obří vodní plochou. Právě nad řekami, moři či oceány se létá na většině míst. V Abú Dhabí nad Perským zálivem, v Kazani nad řekou Kazaňkou, v San Diegu nad zálivem Pacifického oceánu v těsné blízkosti slavného mostu na ostrov Coronado, v Chibě pak rovněž nad Tichým oceánem, jen z druhé strany… Vzdušný prostor však piloti Red Bull Air Race křižují například také nad oficiálními drahami pro závody vozů F1, Indi 500 či NASCAR (Indianapolis, Las Vegas), nad dostihovým závodištěm (anglický Ascot) či nad přírodním letištěm (nedaleko Vídně). JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMDRhY