Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Před třiceti lety získali hokejisté Pardubic druhý titul mistra republiky!

Pardubická Tesla mistrem Československa!
12.03. 2017 20:42

PARDUBICE – ...je březnová neděle před třiceti lety. Pardubický zimní stadion je napěchovaný k prasknutí, aby o pár vteřin později explodoval. Kapitán týmu Jan Levinský totiž v prodloužení rozhodujícího finálového utkání překonává jihlavského brankáře Břízu a zajišťuje Tesle mistrovský titul! Je neděle 15. března 1987…


Do sezony 1986/1987 vstupovali hokejisté Tesly jako favorit na příčku nejvyšší. Kádr měl tehdy tak zvučná jména, že dnes by mu náleželo přízvisko „Dream Team“, navíc se až na výjimky jednalo o vlastní odchovance! Hašek, Janecký, Šejba, Mečiar, Musil, Jiroutek, Kopecký, Kovařík je jen malý výčet jmen, které si v tu dobu přál mít ve svém týmu každý hokejový trenér napříč tehdejší Československou republikou. A kádr by byl býval ještě silnější, kdyby před sezonou nedošlo ke dvěma „výstřednostem“. V první řadě v červenci opustil nejen kádr Tesly, ale ilegálně i vlast František Musil. Nadějný bek, mistr světa z Prahy, měl právě odkroucenou vojnu v Jihlavě a společně s Jiřím Šejbou se měl vrátit do mateřského klubu. V týmu Tesly se počítalo i s další tehdejší mladou hvězdou – Liborem Dolanou, jenže i ten dal Pardubicím vale a po všemožných peripetiích, nazvaných, jako „Případ Dolana“, nakonec zůstal v Jihlavě. Kdykoliv pak Dukla přijela do Pardubic, dostával to Dolana od Jižní tribuny pořádně „sežrat“.

I tak se z vojny před sezonou vrátily tři obrovské posily. Kromě Šejby to byli ještě Jiroutek s Kopeckým, kteří rovněž zářili v Dukle, ale v té Trenčínské. Určitým oslabením se zdál být odchod kapitána reprezentační dvacítky Lubiny, který pro změnu na vojnu do Dukly teprve rukoval. Trenér Franěk si byl síly kádru vědom, ovšem zůstával při zemi: „Jasně jsme řekli hráčům, že samotný silný kádr ještě nezaručuje výsledky. Naše loňské třetí místo bylo dílem dobré party. Hlavním úkolem proto bude kolektiv stmelit,“ řekl před sezonou 1986/87 hlavní trenér týmu Karel Franěk, jenž si společně se svým asistentem Horymírem Sekerou vytyčili za cíl medailové umístění.

Že si kádr Tesly, evidentně dobře stmelený, sedl a začal šlapat ihned od začátku, o tom se přesvědčily v úvodních sedmi kolech Trenčín, Vítkovice, Slovan Bratislava, Sparta, České Budějovice, Košice a Zetor Brno. Tesla totiž poprvé prohrála až v osmém kole v Jihlavě, aby pak ale hned v dalších čtyřech utkáních opět vítězila! Za zmínku jistě stojí i to, že Pardubice již v první části soutěže nadělovaly svým soupeřům poměrně vysoké výprasky. Ve 3. kole v Bratislavě 2:10, v 5. kole v Budějovicích 1:6, hned v následujícím kole doma Košicím 6:1, hned potom v Brně 3:7, v 10. kole v Plzni 2:10, šest branek v 11. kole doma Gottwaldovu a hned v následujícím zápase 8:0 doma s Trenčínem… Po 12. kole tak měla Tesla v čele tabulky s deseti výhrami, jednou remízou, jednou prohrou a fantastickým skóre 67:24 čtyřbodový náskok před Jihlavou.

Po nadstavbové části skončila Tesla na prvním místě tabulky a ve čtvrtfinále (na dva vítězné zápasy) ji čekal Gottwaldov. Žádné překvapení se nekonalo, Pardubice vyhrály doma 6:2, venku 2:4 a postoupily do semifinále. V boji o finále na Teslu čekal loňský mistr – VSŽ Košice. I v této sérii však Pardubice jasně dominovaly. Doma vyhrály 7:1, na východě Slovenska pak 4:6. To, co se pro tisíce lidí v Pardubicích zdálo být jako sen, se stalo skutečností. Tesla byla ve finále! A v něm soupeř nejtěžší – jihlavská Dukla vedená Stanislavem Neveselým a Jaroslavem Holíkem našlapaná reprezentanty. Jména jako Bříza, Ščerban, Benák, Čajka, Kadlec, Caldr, Svozil,Válek, Dolana či v neposlední řadě třeba Vlk nedávala pardubickým fanouškům spát. Přesto nakonec pardubická Tesla v pěti utkáních, přičemž se zápasy střídaly po jednom doma a venku, převážily v rozhodujícím finále misky vah na svoji stranu a po čtnácti letech od prvního triumfu mohly oslavit i druhý titul mistra republiky! JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyNDVmODU