Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

První maraton v životě. A hned ten nejprestižnější - v New Yorku!

20.11. 2016 17:03

NEW YORK/ PARDUBICE – Jeden z nejslavnějších maratonů světa, který se každý rok běhá ulicemi New Yorku, tentokrát absolvovala i mladá žena z Pardubic. Ivona Butcher, rozená Hrušová, studovala na IES v oboru finance, finanční trhy a bankovnictví, které ukončila v roce 2011 malým doktorátem. Už během studia bakaláře odjela na studijní pobyt do Dánska. Magisterské studium pro změnu využila k získávání pracovních zkušeností ve společnosti Next Finance a v téže době navíc vystudovala magisterský program ekonomie na Varšavské univerzitě. V Next Finance působila jako analytička finančních trhů. V roce 2011 odešla do Spojených států, kde se pustila do studia MBA na Kellogg School of Management na Northwestern University, které v roce 2013 úspěšně ukončila. Nyní pracuje ve společnosti Magnitude Capital v New Yorku. Zde je zodpovědná za výzkum investičních strategií a rozvoj obchodních příležitostí a produktů. Zároveň je ředitelkou společnosti Czech Sport Horse, která se zabývá dovozem koní. Koně jsou ostatně její největší hobby, kterému věnuje většinu svého volného času, a to zejména skokovému tréninku a parkuru. A pokud Ivoně zbude nějaký čas, relaxuje opět pohybem – triatlonem. V současné době žije Ivona Butcher – Hrušová ve Spojených státech, kam se před pěti lety přestěhovala. A v té době začala i běhat. V roce 2014 zvládla svůj první půlmaraton, a tak k tomu „celému“ zbýval už jen krůček. Ivona Butcher – Hrůšová pak po tom nejslavnějším – newyorském poskytla Týdeníku Pernštejn exkluzivní rozhovor.


Kdy jste začala se sportem, jako je triatlon či maraton? Co vás k tomu vedlo?

Běhat jsem začala před pěti lety po přestěhování do USA, neboť se jedná o

efektivní sport k udržení kondice. Motivací byl i můj manžel, jehož jsem

doprovázela, když běžel pražský a washingtonský maraton. Tehdy jsem poprvé okusila úžasnou atmosféru těchto závodů a posléze absolvovala několik kratších triatlonů.

Kdy Vás poprvé napadlo, že byste běžela maraton?

Na konci roku 2014 jsem zvládla svůj první půlmaraton a začala jsem si brousit zuby na plný maraton. Jenže díky zcela jinému sportu jsem tou dobou otěhotněla. S bříškem jsem lehkým tempem zaběhla pár kratších závodů a pravidelně jsem v posilovně pracovala na tom, abych si udržela silný střed těla. Cílený trénink jsem o rok odložila.

Co obnáší registrace vůbec se takové akce jako newyorský maraton zúčastnit? Co jste všechno musela zařizovat?

Dostat se na newyorský maraton není úplně jednoduché. Profesionální maratonci se obvykle kvalifikují na základě času svých předchozích závodů. My ostatní se můžeme dát na charitu nebo na dobrovolné práce při organizaci závodů, a tím si zajistit místo. Poslední možností je přihlásit se do loterie a doufat, že budete mezi přibližně 20% vylosovaných šťastlivců. Tam se celý nadšený přihlásil můj manžel a jen tak mimochodem přihlásil i mě. Po losování bylo z jeho účtu odečteno startovné – za můj, nikoliv za jeho start.

Jaká byla atmosféra na trati i mimo trať?

Podpora fanoušků byla naprosto úžasná. Celou cestou na trati Vás podporují cizí lidé, že Vám to jde skvěle a že to dokážete. Pokud máte na triku své jméno, tak ho uslyšíte několikrát za minutu. Maraton je o překonání sama sebe a přesně taková atmosféra z newyorského maratonu čišela. Největšího potlesku se nedostávalo nejrychlejším mužům, ale postiženým sportovcům. Kromě vozíčkářů jsem viděla třeba

sportovce, který celou trať absolvoval na rukou. Také velmi staří nebo například obézní maratonci, kteří dobíhali až za tmy, se mohli těšit hlasitému a nadšenému fandění. Čím víc je zřejmé, že ze sebe vydáváte všechno, tím větší podpory se vám od fanoušků dostane.

Na kterém místě jste skončila?

Doběhla jsem na čestném 28963. místě.

Měla jste krizi? A kdy? (Pokud tedy vůbec).

Největší krizi jsem měla při svém nejdelším tréninkovém běhu, kdy jsem sama silou vůle běžela 35km. Všechno mě bolelo, neustálé běhání mi lezlo na nervy a nemohla jsem se dočkat, až běžecké boty zahodím. Samotný maraton byl vcelku bezproblémový. Maratonci často mluví o tzv. zdi, kdy někde po 30. kilometru tělo začne vypovídat službu. Já jsem do žádné zdi nenarazila. Co jsem nenatrénovala fyzicky, to jsem totiž musela dohnat strategií a ta se mi vyplatila. Věděla jsem, že se po startu nesmím nechat strhnout davem a adrenalinem, musím začít pomalu a šetřit síly. Každý desetikilometrový úsek jsem tak mohla uběhnout rychleji a rychleji.

Jak, kde a jak dlouho jste na newyorský maraton trénovala?

Po narození dcery minulý rok jsem se asi půl roku snažila dostat do formy, abych dostala břišní svaly do jejich původní síly a aby se ustálily těhotenstvím povolené klouby. Spoustu tipů jsem našla na internetu. Zaběhnout maraton byl můj velký cíl, ale nechtěla jsem riskovat žádné zranění. Na začátku léta 2016 jsem zintenzivnila běžecké tréninky. Běhala jsem dvakrát či třikrát týdně brzy ráno před prací a jeden dlouhý běh o víkendu. K tomu dvakrát týdně v noci po práci silový trénink v posilovně. Tři běhy týdně jsou absolutní minimum při přípravě na maraton, ale běhat víc se mi kvůli časově velmi náročné práci, rodině a lenosti nedařilo.

Kudy vede trasa? Má člověk chuť si při běhu ještě prohlížet New York?

Trasa vede všemi pěti městskými obvody New Yorku. Výhledy jsou super především na mostech. Běželo se ze Staten Island přes Verrazano most do Brooklynu a následně Queens, odtud pak na Manhattan a po první avenue do Bronxu. Pak zase zpátky na Manhattan do cíle v Central parku. Manžel mě potkal na 35. kilometru, když jsem vybíhala z Bronxu a pak běžel přes celý Central Park, aby mi stihl v cílové rovince podat českou vlajku.

Jak jste byla se svým výkonem a vůbec s celou organizací spokojená, chystáte se už na další ročník, respektive uvažujete, že byste se opět zúčastnila?

Těžká otázka. Na jednu stranu vím, že zaběhnout maraton v čase 4:40 s roční dcerkou a se zaměstnáním na plný úvazek je úspěch. Na druhou stranu ve mě hlodá, že můžu běžet rychleji. Jsem si jistá, že kdybych trénovala jen o trochu víc, tak ukrojím z tohoto času minimálně 30 minut. Třeba bych se dostala i pod čtyři hodiny... Jenže tolik běhat se mi nechce. Teď se radši budu ve volném čase věnovat jiným sportům a rodině, ale to se může za půl roku změnit. Organizace závodu byla skvělá od informovanosti až po speciální aplikace a občerstvení. Smekám klobouk, jak se organizátorům podařilo logisticky zvládnout 50 000 běžců a přes milion diváků a jako účastník nemám naprosto žádnou výtku.

Absolvovala jste i jiné maratony různě po světě?

Ne, tohle byl můj první. Velmi lákavý je projekt sedmi maratonů na sedmi

kontinetech v sedmi dnech, kdy během jednoho týdne přelétáte mezi kontinenty včetně Antarktidy a každý den běžíte jeden maraton. Na něco takového samozřejmě fyzicky nemám, ale je to pro mě takové lákadlo na důchod.

Máte přehled, jestli letos běželi i nějací další Češi?

Na trati jsem potkala pouze Slováky. Poznala jsem je podle slovenského znaku na ponožkách a stihli jsme trochu popovídat, přiběhli z Bratislavy. Možná běželo i několik dalších Čechů, neboť český konzulát na svých stránkách vyzývá, aby maratonci přišli podepsat českou vlajku.

Jako sportovně založená jistě navštěvujete v New Yorku různé sporty. Které nejraději? Chodíte na Knicks, Mets, Yankees, Rangers, Islanders...?

Musím říct, že i v USA jsem zůstala věrna hokeji. Basebal i americký fotbal je spousta čekání pro pár vteřin akce. Hokejové zápasy sleduji hlavně podle toho, kdy hraje nejvíc Čechů a jít tady na zápas osobně je ohromný zážitek – gigantické haly pro desetitisíce fanoušků, rychlý hokej a vynikající show díky všudypřítomným obrazovkám s propracovanými klipy, které dělají z hokejistů akční hrdiny.

Pocházíte z Pardubic - sledujete dění ve Vaší domovině? Nejen kulturní a politické, ale právě třeba i sportovní? Vnímáte dění kolem pardubického hokeje?

Rozhodně sleduji veškeré dění doma. Hokejové Pardubice pociťují problémy, ale český hokej obecně na tom není nejlíp. Otázka hokejového systému a výchovy talentovaných hráčů je velmi zajímavá a komplikovaná a jsem zvědavá, jaký model se v ČR prosadí. Je smutné pozorovat, že český hokej už není v zahraničí považován za součást světové špičky...

A teď jedna otázka úplně mimo, přesto aktuální - jak vnímáte zvolení nového prezidenta?

V mém okolí na Wall Street nikdo něvěřil, že by Donald Trump mohl být zvolen. Ani média ho snad až do volebního dne nebrala vážně. To podle mě ukazuje, nakolik jsou vládnoucí elity odtržené od života běžného Američana. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyNmI4ZGM