Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

První přihlášky na Velkou pardubickou a hned její tři vítězové!

19.05. 2019 20:42

PARDUBICE - V termínu prvních přihlášek do 129. Velké pardubické steeplechase se zatím na seznamu objevila jména třiadvaceti koní. Kromě kompletní tuzemské dostihové špičky jsou přihlášeni také koně ze Slovenska, Francie a Velké Británie. Termín dodatečných přihlášek je v září.


Na současném seznamu figurují tři obhájci vítězství z minulých let včetně loňského krále Tzigane du Berlais. Již tradičně chce startovní pole našlapat dostihový fenomén Josef Váňa starší, ten má zatím do „Velké“ přihlášeno pět koní (Zarif, Theophilos, No Time To Lose, Mazhilis, Ange Guardian). Dva koně pak posílá trenér Stanislav Popelka, a to Strettona a vítěze Ceny Labe Mahonyho. Na seznamu přihlášených však svítí i jména jako například druhý z loňské Velké pardubické Hegnus, vloni favorizovaný Sztorm, který se bohužel na start legendárního dostihu nakonec nepostavil, a celá řada dalších zajímavých koní. Nejmladším koněm je šestiletý Dulcur de Sivola, který se na pardubické dráze poprvé objevil vloni. Ze zahraničních stájí se znovu objevuje jméno francouzského Urgente de Gregaine, který bojoval o vítězství s No Time To Lose před dvěma lety. Dvojici koní přihlásil trenér David Pipe, a to reprezentanty ve Velké Británii registrované stáje Fergus Wilson – koně Rathlin Rose a Van Gogh du Granit. Zatím poslední vítězství prvního zmiňovaného je z března letošního roku v Ascotu, druhý se nedávno stěhoval z Francie do Velké Británie, kde už také bral umístění. Slovensko zastupuje Tiep de l´Est, který se představil v letošní Úvodní cross country Koroka. „Jsme přesvědčeni, že počet třiadvaceti koní není konečný. Už v minulých letech se ukázalo, že náš krok vedoucí ke snížení poplatku za dodatečnou přihlášku je správný. Trenéři a majitelé totiž mají příležitost počkat si, co jejich svěřenec během sezony předvede a pak se rozhodnout, zda ho do Velké pardubické dohlásí. Podobně postupují i někteří zahraniční trenéři, kteří si rozhodnutí většinou nechávají na poslední chvíli,“ řekl místopředseda představenstva Dostihového spolku Martin Korba.

Letošní 129. Velká pardubická steeplechase se poběží v neděli 13. října a bude vyvrcholením dvoudenního dostihového mítinku nazvaného Víkendový festival se 129. Velkou pardubickou steeplechase. Celková dotace dostihu je pět milionů korun, o kterou se podělí prvních sedm koní v cíli. Aby koně mohli v říjnovém vrcholu české překážkové sezony startovat, musí v letošním roce absolvovat minimálně jeden kvalifikační dostih v Pardubicích, dostih v rámci seriálu Crystal Cup, nebo obdobný dostih na drahách v Irsku, Anglii, Francii či Itálii. Vítěz předchozího ročníku Tzigane du Berlais je kvalifikován automaticky. Pravidla platí také pro jezdce – ti musejí mít ve své kariéře nejméně 10 vítězství v překážkových dostizích a v roce 2019 dokončit minimálně jeden kvalifikační dostih. Kvalifikační seriál je opět čtyřdílný – poběží se v květnu, v červnu, v srpnu a v září. Termín dodatečných přihlášek je ve čtvrtek 26. září, oznámení startujících koní a deklarace jezdců má pak uzávěrku v pátek 4. října. (kan, saf)

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyNDgwY