Radost jako při titulu. Dynamo zachránilo extraligu!

08.03. 2020 17:13

BRNO/PARDUBICE – Teprve až poslední, dvaapadesáté, kolo základní části hokejové extraligy rozhodlo s konečnou platností o tom, kdo opustí nejvyšší soutěž. Dynamo mohlo tuto pohromu odvrátit již v úterý, leč proti Spartě mu k tomu chyběl jediný bod. A pokud Pardubice nechtěly v pátek spoléhat na další možné kombinace (píšeme na jiném místě této stránky) v kontextu s utkáním v Litvínově, musely v Brně bezpodmínečně bodovat. A to se opravdu podařilo. Tříbodové vítězství bylo, s trochou nadsázky řečeno, až nadplán, navíc okořeněn nulou v kolonce inkasovaných gólů. Poulíčkovu vítěznou trefu pak ještě svým gólem umocnil Tomáš Rolinek. Takto symbolicky nemohl 70. sezonu Pardubic v nejvyšší soutěži zakončit nikdo jiný, než malý velký srdcař, gladiátorský bojovník a jeden z  největších pardubických patriotů, jehož „šedesátka“ dříve nebo později bezesporu zamíří ke stropu pardubické arény. Elitu po roce opouští Jágrovo Kladno, které v Litvínově zápas o všechno nezvládlo. Dynamo pak naopak, pro mnohé možná paradoxně, skončilo na jedenáctém místě, tedy nejlépe z celé čtveřice, která byla dlouhé měsíce „namočena“ v sestupovém pásmu. Celá věc je pro pardubické hráče a potažmo fanoušky o to pikantnější, že na začátku ledna s tristní hrou i tristními výkony a s pevným ukotvením u dna tabulky, by na jejich záchranu možná nevsadil ani největší optimista…

51. kolo: Dynamo Pardubice – Sparta Praha 1:2 p. (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1). Branky a nahrávky: 18:30 Svačina (Paulovič, S. Zacharčuk; 5/4) – 09:12 Pech (Forman, Buchtele; 5/4), 61:10 Tomáš Dvořák (Pech; 3/3). Rozhodčí:  Lacina, Hejduk – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváků:  10194 (vyprodáno).  Střely na branku: 33:22 (11:8, 9:4, 13:8 – 0:2). Vhazování: 31:29. PARDUBICE: Kantor – Zdráhal, Mikuš, Kolář, Zacharčuk, Holland, Voráček, Blažej – Tybor, Kousal, Vondrka – Svačina, Poulíček, Mandát – Látal, Harju, Kusý – Paulovič, Rolinek, Machala.  „Doufali jsme, že boj o záchranu až do posledního kola nedojde. Po dvou třetinách byl stav 1:1, my jsme hráli, co jsme potřebovali, stejně tak Sparta. Šance byly na obou stranách, my jsme měli v průběhu třetí třetiny dvě vyložené šance, které se daly využít. Kýžený bod v prodloužení nepřišel, takže jedeme dál," řekl k utkání asistent trenéra Pardubic Michal Mikeska.
52. kolo: Kometa Brno – Dynamo Pardubice 0:2 (0:1, 0:0, 0:1). Branky a nahrávky: 17:59 Poulíček (Mandát, Svačina; 5/5), 59:21 Rolinek 5/6.  Rozhodčí: Kika, Veselý – Gebauer, Rampír. Vyloučení: 1:1. Bez využití.  Diváků: 7 232. Střely na branku: 20:23 (6:15, 7:5, 6:2). Vhazování: 33:31. PARDUBICE: Kantor – Zdráhal, Mikuš, Kolář, Zacharčuk, Holland, Voráček, Blažej – Tybor, Kousal, Vondrka – Svačina, Poulíček, Mandát – Látal, Harju, Kusý – Paulovič, Rolinek, Machala.
Veškeré konspirační teorie začaly brát za své v osmnácté minutě, kdy Kometa nestačila reagovat na rychlý protiútok Pardubic, kdy se puk přes Svačinu a Mandáta dostal až k Poulíčkovi, který nezaváhal. Vědět v tu dobu, že se jedná o gól vítězný, mohlo se již začít slavit. Leč Dynamo v tu chvíli čekala za záchranou ještě více než čtyřicetiminutová cesta. Přestože Pardubice Kometu přestřílely, Brno nechtělo dát svoji kůži lacino, byť mělo dávno své jisté v podobě šestého místa. Za Kladno ovšem pomyslně bojoval minimálně Plekanec, který vyčníval zejména při vhazováních. Jeho úspěšnost při buly se vyšplhala na rovných 71 procent, což domácí dostávalo nejen ke snadnému získávání puku, ale následně i do šancí. Sama bývalá hvězda Montrealu však Kantora ohrozila pouze jednou a naopak byl u inkasované branky. Další megastar Komety, Peter Mueller, pak byla na ledě dokonce při obou inkasovaných gólech. A jelikož Dynamo pracovalo na výbornou v obraně, kterou navíc bezchybně jistil Kantor a z ukázněné a disciplinované hry nepramenila vyloučení, začali s přibývajícím časem pomalu v hledišti slavit pardubičtí příznivci. Gejzír radosti a štěstí, ne nepodobný oslavám mistrovského titulu, pak naplno vytryskl v poslední minutě, kdy se 39 vteřin před koncem trefil od červené čáry do opuštěné brněnské klece Tomáš Rolinek. Oslavný rituál pardubických hráčů se svými fanoušky pak v brněnské DRFG aréně pokračoval i po skončení zápasu, kdy už i domácí příznivci pochopili, že není potřeba se zlobit… „V první řadě nám spadl obrovský kámen ze srdce, do zápasu jsme šli stejně, jako do každého předchozího v posledních 15 kolech. V každém z nich jsme museli hrát, jako by byl tím posledním. Naštěstí se nám povedlo potřebné body k záchraně získat. Na zápas jsme se připravovali, chtěli jsme, aby kluci unesli tíhu okamžiku. Kometa nám ovšem nedala nic zadarmo, my jsme hráli na krev, zvládli jejich přesilovku, podařilo se nám také dát krásný vedoucí gól. V závěru jsme zápas s enormním úsilím všech hráčů dotáhli do vítězného konce. Třešničkou na dortu je první vychytaná nula Pavla Kantora, chytal skvěle od té doby, co dostal důvěru. A kdo jiný měl dát poslední gól, než Tomáš Rolinek, který odvedl neskutečnou porci práce pro tým,“ řekl po utkání šťastný trenér Dynama Milan Razým. Terčem novinářů se pak pochopitelně stal i čtyřicetiletý Rolinek: „ Věřil jsem, že se povede nejvyšší soutěž udržet, nicméně hodně pro to udělalo i vedení, příchod Michala Vondrky byl pro nás důležitý, i díky němu jsme to zvládli,“ řekl útočník s číslem 60, který na ledě strávil bezmála patnáct minut a doplnil, že je pro něj takový moment důležitější, než vyhraný titul. „Určitě to oslavíme, pro mě je toto vrchol kariéry. Hlavně psychicky si ale potřebuji odpočinout, určitě pojedu do lázní,“ okomentoval s úsměvem brzký konec sezony Rolinek. Zda ale v té další bude pokračovat, to zatím neprozradil. „To je dobrá otázka, v tuto chvíli však nevím…"
Další výsledky 52. kola: Litvínov – Kladno 6:2, Mountfield –Vítkovice 5:2, Sparta – Olomouc 3:2 sn, Mladá Boleslav – Zlín 3:0, Karlovy Vary – Liberec 3:5, Třinec – Plzeň 3:0. JAN ŠAFÁŘ