Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Ragbyová Přelouč zatím extraligu mít nebude. „Dají“ to Bizoni příští sezonu?

Ragbisté Přelouče na postup do extraligy nedosáhli. Foto: ARCHIV KLUBU
18.11. 2018 16:39

PŘELOUČ - Letošní ragbyová sezona přeloučských hráčů je minulostí a v novém formátu, který se hrál systémem jaro - podzim, sahali Bizoni po postupu do nejvyšší soutěže! O extraligu přišli až v posledním utkání... V jarní části Přelouč suverénně okupovala první příčku tabulky, aby pak v té podzimní našla jen jednoho přemožitele, kterým byl Zlín. Valaši byli v moravské části soutěže rovněž suverénní, a tak se oba soupeři celkem pochopitelně utkali ve finále. V něm si pak Zlín v domácím prostředí vybojoval na úkor Přelouče postup mezi elitu.


Jasné prvenství
S vysokým skóre 384:74 Bizoni jednoznačně vyhráli jarní část sezony a do podzimní části, Národní ligy, postoupili společně s týmy RC České Budějovice a RK Petrovice. Tři mužstva z Čech pak v nadstavbové části doplnila tři mužstva z Moravy - RC Zlín, SMH Ostrava a RC Havířov. Do Národní ligy šli Bizoni následně s jasným cílem a to vyhrát ji a případně zabojovat o postup do extraligy. V prvním utkání porazili SMH Ostravu 84:14, když v zápase exceloval Jan Čížek, který zaznamenal 34 bodů. Dále Přelouč porazila RK Petrovice 87:22, RC Havířov 28:17 a RC České Budějovice 19:15. Jediný tým, který dokázal Bizony porazit, byl RC Zlín. K tomuto poslednímu utkání Národní ligy však přeloučští ragbisté odcestovali pouze s patnácti hráči, navíc se po 30 minutách zranil kapitán Jan Čížek (následná operace ramene) a Přelouč dohrávala pouze ve 14 hráčích. Pro Bizony to znamenalo jediné, a to, že finálový zápas o mistra Národní ligy sehrají se Zlínem. A navíc opět na jejich domácím hřišti. Finále po 80 minutách urputného boje o každý metr Přelouč bohužel prohrála 24:17. Toto utkání, i když prohrané, bylo však pro Přelouč dobrým odrazovým můstkem pro práci do nové sezony.

Hvězda Jan Kohout
Na úspěchu Bizonů se podílela celá řada hráčů. Jasně nejvíc bodů ale přeloučským ragbistům zajistil Jan Kohout - 66 bodů (4 položení, 23 prokopnutí po položení). Dále pak bodovali Jan Čížek 45 bodů (9 položení), Jindřich Pavelka 40 bodů (8 položení), David Staněk 30 bodů (6 položení), Dostál, Nevrlý, Stýblo 15 bodů (3 položení), David Sýkora 10 bodů (2 položení), Jakub Čížek, Kouba, Horáček, Svoboda 5 bodů (1 položení). Žádná zahálka ale Bizony nečekala ani o letních prázdninách, když „čekali“ na zahájení podzimní části. Před jejím zahájení se totiž v srpnu zapojili do sedmičkového rugby, které je mimo jiné olympijským sportem. Na programu byly dva kvalifikační a jeden finálový turnaj o mistra republiky v rugby 7s. Všech těchto turnajů se Přelouč zúčastnila a měla se tak možnost střetnout se s Českou sedmičkovou špičkou, do které klub z Přelouče v minulých sezonách jednoznačně patřil. Mezi nejlepší hráče 7s týmu v Přelouči patřili Jakub Čížek, Jan Kohout, David Nevrlý, Luboš Petržílka, David Staněk a Radek Dostál. Tým však byl, bohužel, po celou sezonu poznamenáván velkým počtem zraněných hráčů na klíčových postech, což ovlivnilo důležitá utkání. Většinou to byla zranění dlouhodobá, a tak se s těmito hráči už pro tuto sezonu nedalo počítat.

Noví hráči příslibem
Výborným pozitivem bylo to, že se do kádru skvěle zapracoval sedmnáctiletý mládežnický reprezentant Luboš Petržilka. Dalším příslibem do budoucna byl příchod úplně nového hráče - David Novák začal s rugby až v lednu tohoto roku! Vedení klubu se také podařilo sehnat posilu do útočné řady - Jakuba Vargu. Někdejší hráč Olomouce je slovenským reprezentantem.

Profesionál Čížek
Hráč Přelouče Jan Čížek se od ledna tohoto roku stal profesionálním hráčem rugby, který má díky ASC Dukla a České Rugbyové Unii možnost se naplno věnovat přípravě, tréninku a hraní. V mužstvu Bizonů zastává funkci hrajícího trenéra a kapitána mužstva. Po jeho zranění převzal kapitánskou pásku jeho bratr Jakub. Bratři Čížkové v tomto roce reprezentovali Českou republiku jak v sedmičkovém, tak v patnáctkovém rugby. „Nyní se klub pomalu chystá na zimní přípravu, která bude zaměřena hlavně na fyzickou a silovou zdatnost hráčů, kdy budeme plně využívat tělocvičny 2hasance a také nově vybudovaný atleticky ovál v Přelouči. Příprava jako každý rok vyvrcholí soustředěním, které plánuje realizační tým uspořádat maximálně dva týdny před zahájením nové sezony. Jako obrovský plus se především v podzimní části projevilo vybudování kompletního osvětlení hřiště, které umožnilo trénovat i ve večerních hodinách. Investice města, na kterou klub čekal mnoho let, přinesla ihned své ovoce,“ řekl našemu Týdeníku sportovní ředitel klubu Martin Kohout a dodal, že do nastávající sezony se bude mužstvo připravovat ve stejném složení jako v té letošní. „Příchod nadějných posil z řad přeloučských mladíků očekáváme až v podzimní a jarní části 2019/2020. Junioři momentálně hostují v klubu RC Sparta, a po dovršení požadovaných minimálně 17 let se budou moci na plno zapojit ve svém mateřském mužském týmu. Jedná se celkem o pět hráčů - Vít Rozkošný, Petr Suchý, Štěpán Krejzl, Lukáš Doležel a Vojtěch Jech,“ upřesnil Martin Kohout. (saf)

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMzgyODE2