Rákos si nedal říct, a tak byl bit. A Cardwella vyprovázel do sprch obří aplaus

10.03. 2019 19:27

PARDUBICE – Poslední dva zápasy základní části extraligy odehráli v minulém týdnu hokejisté Pardubic. Nejprve Dynamo prohrálo v úterý v Karlových Varech, aby v pátek, před téměř deseti tisíci diváky, porazilo v prestižním utkání Hradec Králové. Ani toto vítězství však nezměnilo nic na tom, že Dynamo již zítra vstoupí z poslední příčky do zápasů play-out. Po odehrání šesti zápasů pak bude ve dvanáctikolové baráži hájit svoje setrvání mezi hokejovou smetánkou.

51. kolo: HC Energie Karlovy Vary – HC Dynamo Pardubice 4:2 (2:1, 0:1, 2:0). Branky a nahrávky: 7:21 Mikúš (Rachůnek), 12:01 Rohan (Kohout, Sičák), 43:17 Gríger (Beránek, Rachůnek), 58:56 Beránek – 11:43 Hovorka (Rolinek, Mikuš), 39:49 Rolinek. Rozhodčí: Hejduk, Obadal – Ganger, Pešek. Vyloučení: 3:5Bez využití. Diváků: 2962. Střely na branku: 26:26 (10:8, 5:9, 11:9). Srážky: 10:11. Vhazování: 39:29. PARDUBICE: Klouček – Eklund, Holland, Mikuš, Nedbal, Budík, Zdráhal, Porseland – Kratochvil, Ihnačák, Sýkora – Rolinek, Marosz, Hovorka – Machala, Poulíček, Horký – Perret, Bubela, Kloz.
„Ve druhé třetině jsme měli drtivý tlak a nevyužili jsme řadu příležitostí ke vstřelení branky. Tam jsme si utkání prohráli,“ řekl mimo jiné k úternímu zápasu trenér Ladislav Lubina.
52. kolo: HC Dynamo Pardubice – Mountfield HK 4:2 (3:1, 0:0, 1:1). Branky a nahrávky: 6:03 Kratochvil, 7:17 Horký (Machala), 10:05 Matýs (Dušek), 48:39 Hovorka (Mikuš, Eklund) – 15:31 F. Pavlík (Cingel), 58:09 Cingel (Paulovič, Graňák). Rozhodčí: Svoboda, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:10, navíc Cardwell 5 minut a osobní trest do konce utkání – Sklenář 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváků:  9329. Střely na branku: 19:35 (5:11, 6:12, 8:12). Vhazování: 39:27. PARDUBICE: Klouček – Cardwell, Eklund, Mikuš, Porseland, Zdráhal, Budík – Sýkora, Ihnačák, Kratochvil – Hovorka, Rolinek, Perret – Horký, Poulíček, Machala – Matýs, Kloz, Dušek.
Téměř deset tisíc diváků vytvořilo poslednímu utkání základní části odpovídající atmosféru. Dynamo předvedlo něco, co místní fanoušek dlouho neviděl – skórovalo třikrát během čtyř minut! O tříbrankové vedení se navíc postarali sváteční střelci. Horký dal teprve svoji třetí branku, Kratochvil s Matýsem se pak dokonce blýskli svými premiérovými zásahy. Že se mu proti Hradci daří, potvrdil i Antonín Dušek, který nahrával na vítězný gól a letos si tak připsal proti rivalovi již čtvrtý kanadský bod.
První gól Hradce pak ale Pardubice opět poslal do obvyklých problémů, což dokreslila i doslova zoufalá dvouminutová přesilovka pět na tři. Nicméně Dynamo dokázalo Hradec držet na uzdě. A to nejen herně a gólově, ale také po stránce fyzických střetů. Hradečtí hokejisté se častokrát pouštěli do šarvátek, ale v podstatě každou minimálně na body prohráli. Pár ostrých střetů absolvoval i Tomáš Rolinek, na kterém bylo vidět, že má z posledního vzájemného utkání zřejmě pár nevyřízených účtů… Ukázkové „K.O.“ vítězství si pak za obrovského aplausu domácího publika připsal Jacob Cardwell, který už měl zřejmě dost Rákosových provokací, a tak shodil rukavice. A jelikož je někdejší pardubický útočník víc provokatér, než bitkař, a nestačil se včas uklidit do bezpečí, dal se výsledek souboje předem odhadnout. Cardwellovo vyloučení do konce utkání však už ale vítězství Pardubic nijak neohrozilo, stejně, jako kosmetická úprava výsledku ze strany Hradce necelé dvě minuty před koncem. „Jsem rád, že jsme utkání zvládli a vyhráli. Ne kvůli třem bodům, ale protože to vítězství potřebujeme sami pro sebe. Chtěl bych poděkovat divákům, že na poslední derby přišli, a chtěl bych je poprosit, aby nás chodili podporovat ve stejném počtu i nadále, protože to budeme potřebovat,” nechal se po utkání slyšet Ladislav Lubina. Trenér Mountfieldu Petr Svoboda pak přispěchal s bídnou obhajobou prohry: „Pardubice při našem krátkém výpadku vstřelily tři góly. Možná i kvůli tomu, že jsme byli v okleštěné sestavě. Chybějící hráči léčí drobná zranění a nechtěli jsme před play-off nic riskovat.” Ano, Hradec by opravdu neměl před play-off riskovat, čeká ho totiž Kometa! A ta může kromě svého početného diváckého zázemí jistojistě počítat navíc i s minimálně morální podporou tisíců fanoušků Pardubic…
Ostatní výsledky 52. kola: Plzeň – Karlovy Vary 2:1, Mladá Boleslav – Třinec 4:0, Zlín – Kometa 3:1, Vítkovice - Litvínov 5:1, Sparta – Liberec 5:2, Chomutov – Olomouc 5:3. Ve čtvrtfinále play-off se střetnou: Mountfield HK – Kometa Brno, Škoda Plzeň – HC Olomouc. Třinci a Liberci pak vzejdou soupeři z předkola Vítkovice – Sparta respektive Mladá Boleslav – Zlín. Týmy na 11. – 14. příčce hrají play-out. JAN ŠAFÁŘ