Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Satisfakce? Čestný předseda fotbalových Živanic Petr Špaček žádá po FAČRu omluvu a odškodnění

25.10. 2020 17:08

ŽIVANICE – Když před dvěma roky tehdejší předseda fotbalových Živanic Petr Špaček kritizoval poměry v českém fotbale, dostal pořádně přes prsty.


Za konkrétní kritiku regulérnosti ČFL, kterou publikoval v otevřeném dopise nejen na klubovém webu, ale také v našem týdeníku, byl zbaven členství ve Fotbalové asociaci České republiky (FAČR). Někdejší šéf živanického klubu zmiňoval mimo jiné i to, že většina rozhodčích řídí utkání podle toho, zda týmy platí či ne. „Byl jsem vyloučený, protože jsem se odvážil kritizovat poměry, které ve fotbale panují. Jediný, s kým ale pak zatočili, jsem byl já. Nikdo se nevěnoval věcem, na které jsem upozorňoval,“ řekl tehdy našemu týdeníku Petr Špaček, jemuž bylo následně odůvodnění jeho vyhazovu z FAČRu sděleno i písemně v jedenácti bodech na třech stranách… „Celý fotbalový svaz by měl být servisem pro nižší soutěže, ale je to přesně naopak. Měli by pomáhat, ale spíš škodí,“ nebral si tehdy Špaček servítky. Navíc pak již tenkrát upozorňoval na levoty, které ve fotbale panovaly: „Když jsme měli hrát v Zápech, jeden bývalý delegát, jehož jméno pochopitelně znám, obvolával před utkáním naše hráče, aby prohráli. A sliboval odměnu. Když s tím ale kamkoliv půjdu, všichni po mně budou chtít jen hmatatelné důkazy. A ty nemám. Takže by to vždy skončilo jen tvrzením proti tvrzení,“ řekl nám Petr Špaček, který je v současné době již „jen“ čestným předsedou klubu TJ Sokol Živanice. Boží mlýny pak ale následně možná mlely pomalu, ale jistě, a tak přesně po dvou letech na výše zmíněná Špačkova slova došlo. Možná i v návaznosti na to, jak se současný šéf fotbalové asociace Martin Malík snaží zbavit odpovědnosti, byť v kauze „Berbr“ částečně přiznal i svoji chybu, se Petr Špaček rozhodl adresovat mu otevřený dopis:
Pane Malíku,
když jsem si v nedávném vydání deníku Sport přečetl Vaše vyjádření o tom, jak jste událostmi překvapen, myslel jsem si, že snad žertujete. Vždyť Vy jste předseda asociace. Když jsem si však v pondělí večer vyslechl Vaše vyjádření po zasedání neVýkonného výboru, velmi jsem se nahněval. Jak můžete vyjádřit, že to vše je kolektivní vina! To mně připadá, že jste se vrátil do doby minulé. Jak můžete osočit kluby ve smyslu, že si nechtěly pálit prsty, a tak neupozorňovaly na situaci ve fotbale? Slušně řečeno, nemluvíte pravdu. Mám Vám připomenout jen některé kauzy, např. Zličín, Jihlavu atd., ale v neposlední řadě i mou osobní zkušenost? Je tomu již dva roky, kdy jsem se otevřeným dopisem snažil upozornit na poměry v našem fotbale. Vy osobně jste na mě vyvíjel nátlak, ať celou kauzu stáhnu, omluvím se a udělám ze sebe pomýleného. Ještě několikrát jsem, během řízení se mnou, písemně předával podněty a žádal i přezkoumaní videozáznamu na regulérnost některých zápasů, řízenými arbitry jako např. Štuk, Hanousek, Zadinová atd. A naposledy Ježek. Jediné, čeho jsem dosáhl, bylo udělování nesmyslných pokut našemu klubu a dále nám v mnohých zápasech bylo prostřednictvím arbitrů dáváno najevo, co s námi chcete udělat. Neuznané góly, vymyšlené penalty, desítky žlutých karet i červené. A Vy řeknete, že jste neměli podněty…Chybí Vám naprostá sebereflexe. Čekal jsem, že se omluvíte všem čestným lidem ve fotbale, za politováníhodné události, hráčům za úmyslná zranění, která pod podhledem rozhodčích a delegátů utrpěli, za zkažené víkendy po zkažených zápasech, majitelům klubů za marně vynaložené prostředky a v neposlední řadě i divákům. Ještě chci uvést, že za TJ SOKOL Živanice budu požadovat vrácení prostředků za pokuty neoprávněně udělené, a to jménem Župy sokolské, kde jsem jednatelem v místní Tělocvičné jednotě, neboť z FAČR jste mě vyhodili, ale ze SOKOLA nemůžete. Tyto finanční prostředky jsou SOKOLA, a budou vynaloženy na mládež. Za mou osobu upozorňuji, že řízení se mnou trvalo půl roku, kde jsem byl orgány FAČR ponižován, ve svém volném čase a za své vlastní náklady mnohokrát předvolán před nesmyslné komise, kde byl na mě vyvíjen nátlak, zejména směrem k novinářské obci, byly zastrašovány kluby i někteří jednotlivci, kteří přímo, či nepřímo mi chtěli vyjádřit podporu. Dne 4. 4. 2019 jsem byl Rozhodnutím osobně podepsaným Vámi a p. Berbrem vyloučen z FAČR, což je dle stanov FAČR nejvyšší možný trest. Bylo uváděno, že v „povaze pachatele nenapravitelnosti, možnosti pokračování v kritice atd.“
K tomu celkem tři strany Rozhodnutí. Tímto vyloučením jste mně znemožnili další činnosti v milovaném fotbale. Trpěl jsem tím, zhoršil se mi zdravotní stav, dostavily se poruchy spánku a celkově jsem byl společensky diskvalifikován. Budu proto žádat od orgánu FAČR omluvu, případně odškodnění za nemajetkovou újmu. Kde je trochu slušnosti, abyste se omluvil lidem, kteří se odvážili poměry v našem fotbale komentovat a byli za to kritizováni, případně trestáni, např. internacionál p. Baroš, Vízek, Šmicer a další. Omluvili jste se čestným lidem, které jste z fotbalu vyobcovali, např. Mgr. Haindlová, JUDr. Mlsna, pan Poppr a řada dalších? Nechcete je požádat o návrat do vedení FAČRu? V této politováníhodné kauze je zatím pořád více otázek než odpovědí.

S pozdravem
občan Petr Špaček

 

Policejní spis v „kauze Berbr“ označil za cinknutý i mač Vyšehradu s Živanicemi

ŽIVANICE - V českém fotbale se rodí možná největší kauza v jeho novodobé historii. Nyní již bývalý místopředseda svazu Roman Berbr a jeho další tři kumpáni jsou již týden ve vazbě za údajné nekalé praktiky v českém fotbale. Média minulý týden zveřejnila část policejního spisu „kauzy Berbr“, v němž je mimo jiné označeno devět ovlivněných utkání Vyšehradu, mezi nimiž figuruje i jeho souboj se Živanicemi hraný 1. června loňského roku. Domácí Sokol v tomto utkání 30. kola ČFL prohrál 1:2, když navíc vyfasoval šest žlutých karet oproti dvěma vyšehradským.
Živanice se však necítí poškozené pouze tímto zápasem: „V souvislosti s aktuálním děním přinášíme ohlédnutí, které se našeho týmu přímo týká,“ píše web Sokola. „Jsou to přesně tři roky, kdy byl v domácím zápase se Dvorem Králové surově knokautován živanický Michal Buriánek, navíc ve hře bez míče. Výsledek? Vícečetná zlomenina čelisti, operace a několik měsíců bez fotbalu. A agresor? Dostal pouze žlutou kartu a zápas v klidu dohrál…“ A další příklad: „Jsou to dva roky, kdy došlo k incidentu ve Štěchovicích. Tomáš Kakrda zde vstřelil za Živanice dvě branky a domácím se to moc nelíbilo. V 66. minutě do něj přes obě nohy zezadu zajel domácí hráč. (Domácí následně s pomocí rozhodčích utkání otočili a „zvítězili“ 3:2). Co je ale podstatné. Tomáš byl následně mnohokrát operován, více jak rok se pohyboval o holích, změnil se mu život a na trávník se vrátil (a je to vlastně zázrak) až po dvou letech. A jak dopadl viník? Ano, asi už tušíte. Dostal žlutou kartu a zápas v klidu dohrál,“ vzpomínají webové stránky živanického klubu na podezřelé události. (pš, saf)

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyZDY3ODJjZ