Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Smetánka pod stropem je kompletní

Oslavenec přišel na led s celou rodinou. FOTO: www.avalanche.ice.nhl.com
14.01. 2018 20:02

DENVER/PARDUBICE – Vyhrál olympiádu, s Pardubicemi extraligu, s Avalanche Stanley Cup, v sezoně 2002-2003 se stal nejlepším střelcem NHL, za mořem si zahrál All-Star Game, získal Zlatou hokejku a teď mu v denverské aréně Pepsi Center vyvěsili pod strop jeho dres s číslem 23. Milan Hejduk se stal po Dominiku Haškovi teprve druhým Čechem, jehož dres v NHL slavnostně vystoupal k výšinám a zkompletoval tak nesmrtelnou šestici největších hvězd Colorada. V nejlepší hokejové lize světa odehrál Hejduk 1020 zápasů v základní části, což je rekord mezi hráči, kteří oblékali pouze dres Avalanche. Za 14 sezon nasbíral 805 bodů a 375 branek. Tato čísla ho staví na třetí místo nejproduktivnějších Čechů historie NHL.


Na Tři krále, téměř čtyři roky po ukončení Hejdukovy kariéry, se v Denveru před utkáním NHL mezi domácími Avalanche a Minnesotou Wild, konala velká sláva. Dvacet tisíc fanoušků, včetně Hejdukovy rodiny, bylo svědky famózní šou, při níž vystoupal pod strop haly Hejdukův dres. Číslo 23 se tak stalo v organizaci týmu z Colorada navěky posvátným. „Předtáčeli jsme televizní medailonky, chystám si děkovnou řeč, přiletěli za mnou rodiče. Pro mě je to samozřejmě obrovská pocta. Budu teprve šestý v pořadí, kterému se něco takového u Avalanche poštěstilo. Přede mnou měli tu čest jen Joe Sakic, Peter Forsberg, Patrick Roy, Adam Foote a Ray Bourque. Strávil jsem v dresu Avalanche čtrnáct sezon a užil jsem si opravdu každou vteřinu. Nic z toho, co jsem dokázal, by nebylo možné bez mých spoluhráčů. Měl jsem možnost hrát s některými nejlepšími hráči naší generace a celé historie,“ nechal se ještě před samotným ceremoniálem slyšet Milan Hejduk. Poctu vyjádřili někdejšímu útočníkovi Pardubic i současní hráči „Lavin“. Do rozbruslení před utkáním všichni nastoupili v dresu s číslem 23 a kromě svého jména pod číslem, měli nad ním i jmenovku „HEJDUK“.

Draftován byl Milan Hejduk v roce 1994 týmem Québec Nordiques jako 87. celkově. Na svou první štaci za moře však vyrazil z Pardubic až o čtyři roky později, zato ověnčen zlatou olympijskou medailí. Nordiques mezi tím přesídlili do Denveru, a tak se Hejduk stal členem tamních Avalanche. Po své první zámořské sezoně, ve které vyhrál kanadské bodování noviců a byl nominován na prestižní Calderovu trofej právě pro nejlepšího nováčka sezony (nakonec ji získal jeho spoluhráč Chris Drury), poskytl Hejduk v srpnu 1999 tehdejším Novinám Pernštejn exkluzivní rozhovor z něhož vybíráme: Zpočátku na vás trenér kritikou nešetřil. Mnohokrát vás na střídačce i seřval... „Ze začátku tomu tak skutečně bylo. Trenér Hartley mi neustále něco vytýkal a jakmile jsem přišel z ledu, tak mi kolikrát i vynadal. Úplně stejně se však choval i k dalšímu nováčkovi Drurymu. Museli jsme to ale vydržet. S odstupem času si myslím, že zkoušel, co vydržíme. Hartley navíc poprvé trénoval z pozice hlavního kouče a jelikož měl ještě asi úctu před velkými jmény, tak pro něj bylo snadnější seřvat bezejmenného Hejduka s Drurym, než třeba Forsberga s Fleurym. Zhruba během dvou tří měsíců to však ustalo a s trenérem jsem již neměl nejmenší neshody.“ Po příchodu do Denveru jste se mohl cítit jako na nebi. Forsberg, Sakic, Roy, Kamenskij, Fleury..., hvězda vedle hvězdy. Dalo se to ustát? „Zpočátku jsem určitou nervozitu cítil, avšak tito hráči jsou velcí nejen svým uměním, ale i chováním. Přijali mě výborně a snažili se mi všemožně pomoci. Nějaké povyšování jsem vůbec nezaznamenal. Naopak, když jsme šli na oběd nebo na večeři, tak nás nenechali platit a veškeré útraty hradili hráči s „velkými“ smlouvami. Asi nejvíc mě překvapil Theo Fleury. Na ledě nesmlouvavý bojovník a provokatér, v civilu ale hodný a příjemný kluk. Na zápasových štacích jsme byli na hotelu ubytováni spolu. Zažil jsem s ním spoustu legrace.“ Vstup do NHL vám vyšel na jedničku. Ihned ve svém prvním utkání jste jeden gól dal a na druhý přihrál... „Zejména po psychické stránce to pro mě bylo velmi důležité. Co víc si přát. Avšak můj nejdůležitější gól přišel v play-off, kdy jsem v prodloužení rozhodl sérii se San Jose. Myslím, že jsem si už získal i fanoušky. Zhruba v půlce sezony jsem si všiml, že v hledišti se kromě dresů Sakica, Forsberga a jiných, objevily i dresy s číslem 23 a mým jménem.“ No a právě tento dres s tímto číslem a s tímto jménem visí od 6. ledna 2018 u stropu domácího stánku coloradských Lavin.
Stejné pocty by se měl Milan Hejduk dočkat i v Pardubicích. Kdy to ale bude, zatím není zřejmé. „Mluvili jsme o tom s generálním manažerem, ovšem v tuto chvíli o podobném kroku neuvažujeme,“ řekl našemu Týdeníku mluvčí hokejového Dynama Jan Hrabal. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyOWM2NG