Stylová oslava narozenin. Doyle si nadělil zlatou přilbu!

Vítěz letošní Zlaté přilby Jason Doyle (uprostřed). Na druhém místě dojel Lotyš Andžejs Lebeděvs (vlevo), třetí byl Polák Patryk Dudek. Foto: MILAN KŘIČEK
06.10. 2019 21:01

PARDUBICE – Včerejší 71. ročník nejstaršího plochodrážního závodu světa vyhrál australský jezdec Jason Doyle. Ve finále Zlaté přilby zvítězil obhájce loňského vítězství stylem start - cíl, když odstartoval ze čtvrté řady a hned šel do čela. V šestičlenném finálové jízdě pak za mistrem světa z roku 2017 skončili Lotyš Andžejs Lebeděvs a Polák Patryk Dudek. Čtvrtý skončil další Australan Max Fricke, pátý dojel Švéd Antonio Lindbäck a startovní pole uzavíral třetí Australan ve finále Jack Holder.

Po 90 letech od úvodního ročníku tradičního závodu se Doyle stal teprve osmým jezdcem ve Zlaté přilbě, který dokázal vítězství obhájit. Povedlo se mu to navíc přesně v den jeho třicátých čtvrtých narozenin. Posledním plochodrážníkem, kterému se povedl stejný kousek, byl Doyleův krajan Leigh Adams, který v letech 1999 až 2001 vyhrál dokonce třikrát po sobě. „Pro mě báječný moment a mám takovou radost, že s trofejí na hlavě snad budu i spát. Vedle dárku od manželky, který mám u sebe od rána, jsem si k narozeninám ani nic lepšího nemohl přát,“ rozplýval se Australan. „Pro mě je Zlatá přilba nesmírně cennou kořistí. Nadchla mě už loni, tak jsem se pro ni vrátil a určitě chci přijet i příští rok,“ slíbil Doyle.
Asi největším překvapením závodu byl stříbrný Lotyš Lebeděvs a osmnáct tisíc diváků tleskalo i třetímu na pódiu – „domácímu polákovi“ Dudkovi, který letos jezdil tuzemskou extraligu družstev za pardubickou Zlatou přilbu. Domácí ovál mu však k vytoužené zlaté trofeji klenotníka Lejhance nepomohl ani při jeho čtvrté účasti na tomto prestižním mítinku. „V roce 2015 jsem tady ještě v předposledním kole vedl, pak mě ale zradil motocykl. Z toho smutku mě dodnes mrazí. Letos to konečně vyšlo alespoň na stupně vítězů,“ nechal se slyšet polský jezdec.
Malé finále, tedy závod o 7. až 12. místo, mělo dokonce dva domácí jezdce. Kromě Václava Milíka byl na pardubické soupisce pro nedávno skončený extraligový ročník i Slovinec Matej Žagar. A jak Malé finále dopadlo? 7. Vaculík (Slovensko), 8. Žagar (Slovinsko), 9. Chris Holder (Austrálie), 10. Kulakov (Rusko), 11. Milík (ČR), 12. Aarnio (Finsko). Z dalších českých jezdců skončili před branami semifinále Kvěch, Simota a Franc, přes vylučovací jízdy pak neprošli Mikel, Smetana, Holub a Štichauer. (saf)