Titul zůstal „doma“. Na šachový trůn usedl král Movsesjan!

Letošní král prestižního šachového turnaje na Czech Open - Sergej Movsesjan. Foto: MILAN KŘIČEK
29.07. 2018 19:53

PARDUBICE - V závěrečném devátém kole velmistrovského turnaje Pardubice Open skončily souboje na prvních dvou šachovnicích remízou, a tak se vítězem letošního ročníku stal „domácí“ Sergej Movsesjan. Tomu totiž v partii proti Lukaszi Jarmulovi stačila pouze remíza, což si pohlídal. Stal se tak historicky prvním hráčem, jenž vyhrál hlavní turnaj Czech Openu třikrát. Arménskému velmistrovi se to povedlo v letech 1995, 2016 a v letošním ročníku 2018.

Lukaszi Jarmulovi ovšem remíza s Movsesjanem stačila ke splnění velmistrovské normy, navíc získal stříbrnou medaili. Vítězstvím nad maďarským Adamem Kozakem se katapultoval německý Christopher Noe ze třináctého místa až na bronzovou pozici. Přestože je velký nápor mladých hráčů, do první dvacítky se nedostal ani jeden šachista do osmnácti let. Nejlepším hráčem v této věkové kategorii se stal indický mezinárodní mistr Kumar Jena Rakesh, který skončil na 22. pozici. Svůj talent a potenciál potvrdila největší vycházející hvězda světového šachu, dvanáctiletý Ind Praggnanandhaa, který prošel celým kláním bez porážky a se ziskem 6,5 bodu obsadil 25. místo. Po loňském vítězství velmistra Krejčího se nakonec českým zástupcům nevedlo příliš dobře. Prvním českým hráčem v konečném pořadí je na 24. místě šestnáctiletý velmistr Thai Dai Van Nguyen, který je nejmladším velmistrem v historii českého šachu! Velmi dobrým výkonem se prezentoval domácí mezinárodní mistr Jakub Půlpán, jenž získal 6 bodů, což ovšem stačilo pouze na konečné 40. místo. V posledním kole vyhrál i první nasazený Jorden Van Foreest, který potvrdil své kvality a obsadil solidní desátou příčku. Nejlepší ženou turnaje byla skvěle hrající až 129. nasazená Nurgyul Salimova, ta skončila na 29. příčce a zároveň splnila normu mezinárodního mistra.

Jubilejní 30. ročník festivalu Czech Open se uskuteční v Pardubicích příští rok od 11. do 28. července. (saf)