Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Tomáš Nosek! První, kdo po tragédii rozjásal plačící Las Vegas

Bývalý pardubický hokejista Tomáš Nosek v barvách Zlatých Rytířů z Las Vegas. Foto: ARCHIV T. NOSKA
10.12. 2017 20:42

LAS VEGAS – První zářijový den neznačí v historickém kalendáři jen každoroční premiéru školního roku či začátek druhé světové války. Prvního září roku 1992 se v Pardubicích narodil i hokejista Tomáš NOSEK. Hokejovými krůčky pardubickým zimákem to následně dotáhl až do „áčka“, se kterým v roce 2012 získal mistrovský titul. V témže roce pak vedl, coby kapitán, reprezentační dvacítku na MS v Kanadě. Dosavadní vrchol jeho kariéry pak přišel v červnu 2014, kdy podepsal, jako nedraftovaný hráč, smlouvu s Detroit Red Wings! Do nejslavnější soutěže světa naskočil v dresu Rudých Křídel v sezoně 2015-2016. Když už se zdálo, že by se pro letošní sezonu mohl natrvalo v kádru Red Wings zabydlet, zejména poté, co dotáhl farmářský tým Detroitu Grand Rapids Griffins k zisku Calderova poháru v AHL, přišel v červnu rozšiřovací draft. A Nosek se stěhoval do nevadské pouště, kde začal působit nově vzniklý tým NHL Las Vegas Golden Knights. A pardubický útočník začal ve městě hříchu hned psát dějiny. Navždy totiž bude v archivech u prvního domácího gólu Zlatých Rytířů v soutěži napsáno jeho jméno! Když jej pak v minulých dnech náš týdeník oslovil s nabídkou na exkluzivní rozhovor, pětadvacetiletý hokejista neváhal ani chvíli...


Kde jste bydlel po svém příchodu do Las Vegas a kde bydlíte v současné době?

Po příletu jsem bydlel asi dva měsíce v hotelu The Element jen kousek od tréninkové haly. Ostatní bydleli v hotel Red Rock přímo u tréninkové haly. My jsme ale s přítelkyní museli bydlet jinde, protože máme psa a v hotelu nám ho nepovolili. Teď už ale bydlíme konečně ve svém bytě, který je jen 10 minut od tréninkového centra a 20 minut od Stripu, což je ta hlavní několikakilometrová ulice plná nejrůznějších obchodů, hotelů, atrakcí. Prostě taková ta ikona a stěžejní páteř Las Vegas.

Jak dobře už samotné město znáte? Navštívil jste již tamní atrakce typu David Copperfield, Bee Gees, Circus de Soleil, obří kolo, pouťové atrakce na Stratosféře... nebo další koncerty či třeba box?

Už se tady orientuji celkem dobře. Ze začátku jsme sice moc nevěděli kam zajít, ale už je to v pohodě. Zatím jsme však moc času na nějaké ty šou neměli. Byli jsme jen na večeři v pár resortech na Stripu. Největším zážitkem pro nás byla asi večeře nahoře ve věži hotelu Stratosféra.

Co počasí v Las Vegas? Jak moc vám (ne)vyhovuje?

Po příletu jsem měl o dost větší problém se aklimatizovat. Posun času i klima pro mě bylo horší, než roky před tím v Michiganu. Dlouho jsem se budil ve čtyři ráno, navíc počasí je jako v poušti. Člověk tu musí víc pít vodu, jinak je hned dehydrovaný a unavený.

Udělal jste si už výlet k blízké obří přehradě Hoover Dam či třeba do relativně nedalekého Grand Canyonu?

Loňskou sezonu během All-Star break jsme tu byli na dovolené s přítelkyní a byli jsme jak na přehradě, tak v kaňonu. Půjčili jsme si auto a objeli to za jeden den. V Grand Canyonu jsme se dokonce zasnoubili. V tu dobu nás vůbec nenapadlo, že za pár měsíců budeme ve Vegas bydlet...

Pochopitelně se musím zeptat i na kasína... Už jste si byl zahrát? Popřípadě kde? A byl jste úspěšný?

Byl jsem hrát jednou v hotelu Bellagio, když jsme tam měli týmovou akci. Se spoluhráči jsme si byli zahrát black jack a já překvapivě něco vyhrál. Jinak mě to ale moc neláká. Navíc je určitě pravda to, co se říká, že kasino vždy vyhraje.

Jak nejraději trávíte v Las Vegas volný čas?

Když už máme jednou za čas volno, tak většinou dlouho spím a jinak zajdeme do kina a nebo se podívat na Strip.

Jak se po městě pohybujete? Pořídil jste si auto?

Mám auto, které jsem měl už v Michiganu. V Americe se totiž člověk bez auta neobejde. A to nejen ve Vegas. Všude je všechno daleko. Navíc v nové T-Mobile Aréně jen hrajeme, tréninkovou halu máme jinde.

Bylo pro vás velké překvapení, když jste se dozvěděl, že jdete z Detroitu právě do Las Vegas?

Tak překvapený jsem byl hodně, to je jasné. Nikdy jsem nezažil trejd nebo něco takového. Když jsem se to dozvěděl, byl jsem zrovna na dovolené po dlouhé sezoně, kde jsem si chtěl hlavně odpočinout od hokeje. A to nejen fyzicky, ale i psychicky. Takže, když ta novinka ke mně doletěla, bylo po odpočinku...

Říkal jste si během kempu, že byste mohl ve Vegas zůstat? A kdy jste se to dozvěděl s určitostí?

Já jsem se hlavně snažil hrát a nemyslet na to, jestli tu zůstanu. Věděl jsem, že když mě pošlou „dolů“, půjdu přes waiver listinu (seznam volných hráčů, ze kterého si pak ostatní týmy mohou vybírat – pozn. redakce) tak jsem se snažil hrát co nejlíp, aby si mě pak když tak vybral jiný tým. Jistotu tady člověk nemá nikdy, ale takovou malou berličkou pro mě bylo sdělení po kempu, že si můžu hledat bydlení tady v Las Vegas...

Se kterým spoluhráčem jste si nejvíce padli do oka respektive s kým nejvíce kamarádíte i mimo led?

Hodně času trávíme se spoluhráči z lajny Bellemarem a Carrierem. Jinak nejvíc si zatím asi rozumím právě s Bellemarem.

Největší hvězdou Zlatých Rytířů měl být asi Rus Vadim Šipačov. Jeho si Vegas do týmu dokonce zapykalo jako vůbec prvního. Ovšem to už je minulost... Jaký byl po lidské stránce a proč vůbec ve Vegas skončil?

Je to úplně normální kluk, akorát neuměl ani slovo anglicky, což pro něj bylo dost těžké. No a taky nebyl spokojený, že nehraje, a tak se prostě rozhodl odejít zpátky.

Létáte z McCarranova letiště běžnými linkami nebo máte nějaký svůj stroj?

Každý tým musí mít svoje vlastní letadlo, tak to stojí v regulích soutěže. Když se hraje jeden den někde a hned druhý den zase někde úplně jinde, běžnými linkami by se to stihnout nedalo.

Trénujete v T-Mobile Areně nebo máte jinou tréninkovou halu?

V T-Mobile Areně hrajeme jenom zápasy. Tréninkové centrum je zhruba dvacet minut od centra ve čtvrti Summerlin, kde zároveň i skoro všichni bydlíme. Je to nové centrum a všechno je tam super. Vůbec nic nám tam nechybí.

Můžete popsat běžný tréninkový den, když jste ve Vegas? A jak se třeba liší ode dne, kdy hrajete doma zápas?

Tréninky máme většinou v 10.30. Před tréninkem nebo i po něm jsme v malé posilovně. Chybět samozřejmě nesmí ani regenerace. Po tréninku je oběd a pak odpočinek. Každý to má ale jinak, podle toho, co mu vyhovuje. Jinak zápasový den je jiný pouze v tom, že máme jen dvacetiminutové rozbruslení ráno a pak večer zápas.

Jaký máte režim na tripech?

Režim na tripech se moc neliší od toho, když jsme doma. Nemáme akorát takové zázemí, jako doma posilovnu nebo regeneraci... To všechno ale máme na hotelu, takže kdo potřebuje, může zajít do posilovny, sauny či bazénu přímo v hotelu.

Můžete čtenářům Týdeníku Pernštejn přiblížit zázemí T-Mobile Areny? Jakou máte kabinu a co všechno k vašemu zázemí patří, popřípadě nějaké další „vychytávky“, které nejsou u nás třeba až tak úplně obvyklé?

Vše se odvíjí od toho, že se jedná o úplně novou halu. Všechno je tedy na té nejvyšší úrovni. Musím říct, že v Pardubicích byla taky super kabina na úrovni NHL, o což se tenkrát, při výstavbě, postaral Zbyněk Kusý, který věděl, jak to v NHL funguje. Kabina sama o sobě je opravdu obrovská – nechybí převlékárna, kuchyň, hala či společenská místnost, posilovna, regenerace... „Vychytávkou“ je asi logo uprostřed kabiny. Samozřejmě, všude je a naprostá většina týmů ho má na zemi. My ho ale máme na stropě! A svítí...

Jací jsou vaši fanoušci? Rozumí hokeji? Je třeba poznat, že si k vám teprve hledají cestu?

Fanoušci jsou zatím super a musím říct že i hokejově vzdělaní. Někde v NHL je to horší, je vidět, že u nás na to lidé dlouho čekali. Myslím si, že cestu si k nám našli hned po prvním utkání.

Jaká byla oslava vašeho prvního, a pro celé Vegas historického, domácího gólu?

V tu chvíli mi vůbec nedošlo, že jsem první, kdo tam vstřelil gól v zápase NHL. Já jsem pak byl hlavně rád, že po tom emocionálním začátku, kdy jsme měli minutu ticha za oběti a vzdávali hold těm, co pomáhali po tom šíleném útoku, jsem pomohl nastartovat jak tým, tak fanoušky.

Masakr šílence, co střílel z okna hotelu Mandalay Bay, se odehrál jen kousek od arény. Jak to na vás a na tým zapůsobilo? Kde jste se to dozvěděli?

Nic příjemného to nebylo a nikomu bych fakt nepřál být u toho takhle blízko. Byli jsme zrovna po utkání na večeři v hotelu Caesar Palace po zápase. Když jsme pak jeli domů, začali jezdit záchranáři, všude byly majáky a houkačky, jedno policejní auto za druhým, sanity, hasiči. V tu chvíli jsme nevěděli, co se děje. Na hotelu jsme pak hned pustili televizi. Byl to šok, přítelkyně se rozbrečela...

Můžete srovnat zázemí a vůbec organizace Detroitu a Las Vegas?

V Detroitu byli všichni jako rodina, kde se znají mezi sebou už dlouho. Ve Vegas to bylo zpočátku hodně o seznamování. V Detroitu vše fungovalo na jedničku a já jsem jim dodnes vděčný, že mi dali první šanci zahrát si NHL. V Las Vegas zatím rovněž vše funguje skvěle!

Mají Rytíři šanci na play-off? Začali jste famózně!

Když budeme hrát takhle dál, tak určitě šanci máme. Sice nemáme takové hvězdy, jako Crosby a spol., ale o to víc hrajeme týmově. Navíc v současné době jsou mezi týmy minimální rozdíly.

Máte nějaký svůj osobní bodový cíl pro tuto sezonu?

Bodový cíl vyloženě nemám. Nejprve musím hrát co nejlépe, abych dostával co nejvíc prostoru na ledě. No a pak by to mohlo být i o těch bodech. Ve čtvrté lajně s malým „ice time“ se totiž moc neboduje...

Na jak dlouho máte zatím ve Vegas smlouvu?

Smlouvu mám do konce sezony. Uvidíme, co bude po ní, ale rád bych ji určitě prodloužil. I proto, že budu po sezoně tzv. „restricted free agent“, takže na mě i poté budou mít práva jen Golden Knights.

Jak dobře zvládáte (ovládáte) americkou angličtinu?

Myslím si, že jazyk už zvládám bez problémů. Horší to bylo, když jsem v Americe začínal. Člověk zná navíc ze školy hlavně tu britskou, navíc pak bylo těžké si zvyknout na slang.

Sledujete zápasy Pardubic a vůbec dění v Dynamu?

Pardubice pochopitelně sleduji. Když mám čas, kouknu někdy i živě na zápas. Jinak jsem samozřejmě rád, že se loni Dynamo udrželo a pevně věřím, že to letos bude lepší. Je to klub, který mě vychoval do velkého hokeje a tím pádem navždy moje srdeční záležitost!

Za pár dnů budou Vánoce. Jak, kde a s kým je budete trávit?

Vánoce budeme trávit v našem domě v Las Vegas. Přijedou moji rodiče a také rodiče přítelkyně, takže bude veselo. Slavit budeme podle českých zvyků a obyčejů. I když třeba v Michiganu jsem kapra nikdy nesehnal, tak uvidím, jak tady. Každopádně bude bramborový salát a když ne kapr, tak řízky či losos. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyZWZkNj