Tradiční vinařský půlmaraton ovládli tradičně Keňané

Mezi stovkami běžců nechyběl ani populární Mr. Bean. S medvídkem ale vítězství neoslavili... Foto: MILAN KŘIČEK
17.04. 2017 21:27

PARDUBICE – Tisíce běžců se v sobotu prohnaly ulicemi města při tradičním Pardubickém vinařském půlmaratonu. Sportovní akce mezinárodního významu byla rozdělena do šesti kategorií, z nichž nejprestižnější byla pochopitelně dvaadvacetikilometrová trať.

Závodu, který úderem třinácté hodiny odstartoval ze Smetanova náměstí, se zúčastnilo na patnáct stovek běžců. Pódium poté podle předpokladů ovládli favorité. Jako první protnul cílovou pásku na Pernštýnském náměstí Keňan Kymaiyo v čase 1:03:39, stříbro bral jeho krajan Too za čas 1:05:34 a na bronzový stupínek vystoupal rovněž závodník z Keni Mwangi s časem 1:05:50. Za africkými běžci doběhl na čtvrtém místě největší český favorit Vít Pavlišta z AC Slovan Liberec, který se navíc s časem 1:07:31 stal mistrem České republiky. Stejně, jako on, obhájila loňský titul v této disciplíně i Petra Kamínková z AK Olomouc. Ta doběhla mezi ženami první a celkově devětadvacátá v čase 1:18:00. Oba dva se stali šampiony popáté v kariéře, Pavlišta dokonce potřetí za sebou. Absolutními vítězi Pardubického vinařského půlmaratonu se stali Hillary Kymaiyo a Stellah Barsosiová (1:12:39).

Již tradičním prestižním kláním je také desetikilometrová trať. Kiekert Desítka startovala před hlavním závodem dne a ovládl ji český reprezentant a chodec domácí Hvězdy Pardubice Lukáš Gdula. Účastník mistrovství Evropy i světa a loňských olympijských her v Riu vyhrál v čase 00:35:24. Za ním pak doběhli Tomáš Doktor (00:39:08) a Vojtěch Vacek (00:39:33). Mezi ženami zvládla tuto trať nejlépe Klára Šimáková (00:47:08). Závod handbiků na dvacet kilometrů projel nejrychleji Václav Antal (00:35:48) a mezi koloběžkáři zvítězil na stejně dlouhé trati Tomáš Pelc v čase 00:43:14.

Více než čtrnáct set účastníků všech věkových kategorií, včetně organizovaných skupin dětí ze škol a školek, pak přilákal Lidový běh Vaňka Vaňhy. Během na zhruba sedmnáct set metrů byl vlastně celý sobotní program odstartován. Školy a školky s největší účastí pak byly obdarovány finanční odměnou (píšeme na straně 6). Pardubický vinařský půlmaraton byl navíc po celý den doprovázen na mnoha místech bohatým doprovodným programem. JAN ŠAFÁŘ