Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Turnaj v Indian Wells hrají, hráli i vyhráli také vítězové Pardubické juniorky

11.03. 2018 19:30

INDIAN WELLS/PARDUBICE – Ve čtvrtek odstartoval vysoce prestižní tenisový turnaj v kalifornském Indian Wells. Podnik se řadí mezi ATP Masters 1000, což jsou po grandslamech ty největší turnaje. Nejen svojí výší dotace, ale i dvoutýdenním trváním je BNP Paribas Open po právu označován za pátý grandslam.


První ročník se konal již v roce 1974, v současné době se hraje v areálu Indian Wells Tennis Garden, ve kterém jsou tři desítky kurtů. Ten největší z nich pak má kapacitu přes 16 tisíc diváků a je tak po newyorském Artur Ashe Stadium (US Open) druhým největším tenisovým dvorcem na světě. Za pátý grandslam je turnaj v Indian Wells označován také proto, že je divácky velmi oblíbený a právě po čtyřech nejprestižnějších turnajích (Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open) na něj každoročně zavítá největší počet návštěvníků. Rekordmany tohoto mítinku jsou Federer a Djokovič, oba zde zvítězili pětkrát. Za posledních devět let poznal turnaj jen čtyři mužské šampiony. K Federerovi, Djokovičovi a Nadalovi se v roce 2010 vklínil ještě Ljubičič. Turnaj je lákavý také z finančního hlediska, štědré prize money ve výši téměř osm milionů dolarů tak umožňuje, že letošní vítěz pobere 1.340.860 amerických dolarů (cca 28 milionů korun) a navíc 1000 bodů do žebříčku ATP. Poražený finalista pobere polovinu a 600 bodů k tomu. Každopádně se zde ale vyplatí hrát i jen první kolo. Kdo z něj záhy vyletí odveze si totiž téměř šestnáct tisíc dolarů (cca 350 tisíc korun)... I když je otázka, jestli právě tato cifra uspokojí tenisovou superhvězdu Marii Šarapovovou, která letos „vyhučela“ hned v úvodním utkání s Japonkou Osakovou.

Kalifornský turnaj se pochopitelně týká i českých hráčů. V Indian Wells dvakrát zvítězila Martina Navrátilová (1990, 1991) a v roce 1989 i někdejší československý reprezentant Miloslav Mečíř. Mimochodem oba dva v mládí vyhráli Pardubickou juniorku. Navrátilová v roce 1972 a Mečíř o osm let později. Ve finále v kalifornské poušti pak stanuli i Suková (1990), Ulihrach (1997) a Korda (1994). Oba muži rovněž v minulosti ovládli Pardubickou juniorku. Ve čtyřhře pod palmami dominovaly Novotná se Sukovou (1994) a Květa Peschkeová (2010). Do finále čtyřhry se podívaly i Karolína Plíšková (2016) a Hradecká se Siniakovou (2017). Mužskou čtyřhru zde vyhrál v roce 2007 i Martin Damm. A rovněž mezi těmito jmény najdeme vítěze či aspoň finalisty prestižního mládežnického turnaje v Pardubicích.

V Indian Wells letos startují v ženském turnaji sestry Plíškovy, Vondroušová, Strýcová, Siniaková a Kvitová, která má rovněž titul z Pardubic. Ze zdravotních důvodů se na poslední chvíli odhlásila Lucie Šafářová. V mužské části turnaje zastupují český tenis rovněž dva někdejší vítězové Pardubické juniorky – Tomáš Berdych a Jiří Veselý. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyMDc5Y