Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Uher rozšířil v Síni slávy řady Pardubáků

27.01. 2019 17:32

PRAHA/PARDUBICE - Novými členy Síně slávy českého hokeje se v minulém týdnu stali olympijský vítěz Roman Hamrlík, olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa Martin Ručinský, mistr světa Oldřich Válek a úspěšný trenér Zdeněk Uher.


Bývalý pardubický kouč (*1936) působil jako hráč mimo jiné v Holoubkově, Škodě Plzeň, Dukle Jihlava, Tesle Pardubice, Tatře Kolín nebo ve Dvoře Králové. V nejvyšší československé soutěži sehrál 60 utkání a vstřelil 11 branek. Od roku 1964 pracoval jako trenér mládeže v Pardubicích, později trénoval mimo jiné v Dukle Liberec, Tesle Pardubice, Zlíně, Mladé Boleslavi nebo v Českých Budějovicích. Na reprezentační úrovni vedl v letech 1972–1977 mužstvo do osmnácti let, v letech 1994–1997 byl asistentem trenéra Luďka Bukače u národního mužstva, se kterým získal v roce 1996 titul mistra světa. „S hokejem jsem začínal v Holoubkově, později jsem hrál za Plzeň. Ale dneska už jsem Východočech. Vždyť už tolik let jsem doma v Pardubicích. Uvedení do síně slávy pro mě moc znamená, chtěl bych za něj poděkovat. Velmi si toho vážím," řekl po svém uvedení mezi legendy přímo v pražském sídle Síně slávy trenér Zdeněk Uher, který stál na lavičce A týmu Pardubic v letech 1980 – 1984 a následně ještě v sezonách 1992 – 93 a 1993 – 94.
Trenér Uher tak doplnil největší postavy českého i československého hokeje, kterých je nyní v Síni slávy 134, včetně třinácti olympijských vítězů z Nagana. Uher však rozšířil i řadu hráčů, kteří jakkoliv byli nebo stále jsou spjati s hokejem pardubickým. Kromě Zdeňka Uhra má tu čest pobývat mezi „nesmrtelnými“ Vladimír Martinec, Jiří Dopita, Dominik Hašek, František Kaberle ml., Vladimír Kobranov, Bronislav Danda, Vladimír Nadrchal, Jiří Novák, Jiří Šejba, Bohuslav Šťastný, Josef Paleček a Stanislav Prýl – ten byl do Síně slávy uveden v roce 2017 In memoriam. JAN ŠAFÁŘ

 

Síň slávy českého hokeje

sdružuje osobnosti, které se významnou měrou zasloužily o úspěchy či rozvoj ledního hokeje ve jménu Čech, Československa či České republiky. Umístěna je v 1. patře Galerie Harfa vedle hokejové O2 Arény v Praze. Vznikla v roce 2008 a v roce 2015 byla otevřena i její kamenná expozice s řadou trofejí, artefaktů a memorabilií. V současné době sdružuje – včetně čtveřice nových členů – celkem 134 osobností.

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyODYxNTF