Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Velká pardubická: Dva někdejší vítěze zastavil Taxis. Vyhrál Theophilos

Vítězové velké pardubické 2019 - Theophilos a žokej Bartoš. Foto: MILAN KŘIČEK
13.10. 2019 19:40

PARDUBICE - Po dramatickém finiši vyhrál 129. ročník slavného dostihového závodu Velká pardubická devítiletý francouzský hnědák Theophilos v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Obhájce loňského prvenství Tzigane Du Berlais s Janem Faltejskem ještě společně s dalšími třemi koňmi skončil na Taxisově příkopu. Zde závod skončil mimo jiné také pro vítěze Velké z roku 2015 Ribelina.


Pro Josefa Bartoše šlo o třetí triumf v kariéře, pojedenácté se raduje z prvenství trenér Josef Váňa starší. Bartoš náročnou cross country na 6900 metrů vyhrál poprvé před třinácti lety s Decent Fellowem a pak o dva roky později se Sixteen. Před čtrnácti dny Bartoš navíc ovládl největší překážkový dostih v Itálii Gran Premio di Merano.
První start závodu na téměř sedm kilometrů pro šestileté a starší koně se nepovedl, jezdci museli zastavit před první překážkou a na trať za pětimilionovou dotací vyrazili až napodruhé. Na Taxisově příkopu skončil obhájce prvenství Tzigane Du Berlais. Před osmiletým hnědákem v sedle s Janem Faltejskem neustál doskok Ribelino a Tzigane Du Berlais spadl přes něj. Nejtěžší skok byl konečnou i pro další dva koně. V čele se dlouho držel Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou, ale osudným se jim stal Havlův skok. Po něm se do čela dostal Theophilos. V cílové rovince svěřenec Dostihového klubu iSport-Váňa bojoval a o délku a čtvrt za sebou nechal druhého Strettona. Třetí doběhl Chicname de Cotte. Po devatenácti letech nejel Velkou pardubickou žádný žokej se jménem Váňa. Osminásobný vítěz Josef Váňa starší chyběl popáté za sebou, ale v budoucnu by prý chtěl ještě startovat. Jeho syn Josef Váňa po minulé sezoně se závodní kariérou skončil a věnuje se trénování. 

Konečné pořadí 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou: 1. Theophilos (FRA), ž. Josef Bartoš. 2. Stretton, ž. Thomas Garner. 3. Chicname de Cotte (FRA), ž. Jordan Duchene. 4. Mazhilis (FRA), ž. Jan Kratochvíl. 5. Ange Guardian (GER), ž. Jiří Kousek. 6. Rathlin Rose (IRE), ž. James Best. 7. Talent, ž. Leighton Aspell. 8. Vandual (SVK), ž. Lukáš Matuský. 9. Dulcan de Sivola (FRA), Josef Borč. 10. Sztorm (POL), ž. Marek Stromský. 11. Zarif (IRE), ž. Thomas Boyer. 12. Templář, ž. Martin Liška. Ostatní nedokončili. (zr, saf)

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyODg0YTViN