Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Vinařský půlmaraton: Ulicemi Pardubic proběhnou tisíce běžců

09.04. 2017 21:25

PARDUBICE – Již tuto sobotu se střed města zaplní sportovci všech věkových kategorií, aby se stali součástí tradiční akce Pardubický vinařský půlmaraton. Ten současný navazuje na více než 40letou tradici pořádání tohoto masového běžeckého závodu. Do začátku devadesátých let minulého století se tento silniční běh pořádal jako „Běh osvobození“ v tradičním termínu 9. května, na 25 km dlouhé trati Pardubice - Chrudim - Pardubice. Od této doby do roku 2005 se trať mezi Pardubicemi a Chrudimí upravila na délku tradičního půlmaratonu tak, aby se na ní daly pořádat oficiální přebory a dosahovat regulérní časy v této atletické disciplíně. V roce 2006 se tento závod rozloučil s tradiční obrátkou v Chrudimi a pořádal se již pouze na více než dvacetikilometrové trati v ulicích a okolí města Pardubic.


Kudy se poběží

I tentokrát se tento prestižní závod objeví v ulicích Pardubic. Trať dlouhá 21,097 bude rozdělena na dva okruhy s hromadným startem u divadla: 1. okruh: Smetanovo náměstí, ulice Jáhnova, Bubeníkova, Štrosova, Dašická, Schwarzovo nám., Kotkova, Pospíšilovo nám, Sezemická, Věry Junkové, Husova, Mezi Mosty, Labská, U Stadionu, Hradecká, Studentská, Kunětická, Hradecká směr Staré Hradiště po odbočku Fáblovka před benzinkou, následuje otočka a zpět Hradeckou, Masarykovo náměstí, třída Míru, nám. Republiky, Smetanovo nám. Druhý okruh pak po stejné trase následně končí na Pernštýnském náměstí. Trať je oficiálně změřena a značen bude každý kilometr. Oficiální traťový rekord mezi muži drží Wilson Chebet z Keni, který zde v roce 2009 zaběhl čas 1:00,49 hod. Již deset let pak mezi ženami „drží“ rekord Petra Kamínková s časem 1:13,03 hod. Limit pro absolvování trati je tři hodiny.

Běhy nejen pro „profíky“

Kromě Pardubického vinařského půlmaratonu, jehož součástí je mistrovství ČR mužů a žen a startuje ve 13 hodin, se v sobotu běží ještě KIEKERT desítka se startem v pravé poledne ze Smetanova náměstí, dále pak ČP handicapovaných (start v 10.30 na Smetanově náměstí), závod koloběžců se startem v 10.40 rovněž na Smetanově náměstí a Lidový běh Vaňka Vaňhy. Ten zahajuje v 9.40 rovněž od divadla. Jeho délka je zhruba 1700 metrů a končí na Pernštýnském náměstí. Stejně, jako v minulých letech, se tohoto závodu účastní mimo jiné i školy a školky. A právě pět škol s největším počtem účastníků obdrží poukazy v hodnotě pět tisíc korn na sportovní vybavení. „Naším hlavním cílem je dostat na start hlavního závodu Pardubického vinařského půlmaratonu dva tisíce běžců, na start lidového běhu, školních kolektivů a rodičů s dětmi 1500 běžců a dále obohatit celý sportovní festival o závod handicapovaných a koloběžců,“ uvedl běžící pořadatel Oldřich Bujnoch.

Parkování pro závodníky je vyhrazeno parkoviště podél Labe vedle Tipsport arény. Stání je omezeno počtem parkovacích míst a časem příjezdu do 10 hodin. Odjezd je však pak možný až po skončení závodů, tedy až po 16. hodině.

Doprovodný program

K této sobotní sportovní slávě patří i bohatý doprovodný program. Ten se bude odehrávat hned na několika místech. Hlavní „gró“ bude pochopitelně na Pernštýnském náměstí a to prakticky po celý den. Návštěvníci se mohou těšit například na kapelu Wječná žízeň, vystoupení 14leté muzikálové zpěvačky Markéty Maky Zdeňkové, vystoupení mažoretek ZŠ Závodu míru, či na kreslíře a baviče Jana Honzu Lušovského. Od 8 do 15 pak bude před divadlem k vidění a ke slyšení kapela Rock band, mažoretky či lidový soubor Drahánek. U budovy Magnum a na třídě Míru bude v době od 9 hodin do 16 hodin vyhrávat kapela Dixieland JGDIX, k vidění budou dále lidové tance, stepaři či v neposlední řadě třeba flašinetář. Žít to ovšem bude i podél trasy závodu. Například na kruhovém objezdu v blízkosti restaurace U Josefa na Cihelně bude vyhrávat živá hudba, sportovce podpoří bubeníci a chybět nebude ani stánek s vínem. JAN ŠAFÁŘ

 

Program:

9,20 - Slavnostní zahájení u Východočeského divadla

9,40 - Start Lidového běhu Vaňka Vaňhy

10,15 - Vyhlášení osmi nejpočetnějších škol - tribuna Pernštýnské náměstí

10,30 - Start Pohárového závodu handbike

10,40 - Start Pohárového závodu koloběžek

12,00 - Start KIEKERT desítky

12,15 - Vyhlášení Pohárového závodu handbike - před tribunou na Pernštýnském náměstí

12,40 - Vyhlášení Pohárového závodu koloběžek - tribuna Pernštýnské náměstí

13,00 - Start Pardubického vinařského půlmaratonu

a Mistrovství České republiky

13,15 - Vyhlášení výsledků KIEKERT desítky - tribuna Pernštýnské náměstí

14,40 - Vyhlášení výsledků MČR

15,10 - Vylosování tomboly

15,25 - Vyhlášení Pardubického vinařského půlmaratonu

 

 

 

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyNzAxOTYzYm