Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Vítej zpátky! Rodinné stříbro je zase doma

Pomyslným šéfem hokejového klubu se stane Martin Charvát coby primátor města Pardubic. Foto: ARCHIV RADNICE
08.01. 2017 17:51

PARDUBICE – Hotovo! Roman Šmidberský za 12,5 milionu korun odprodá hokejový klub HC Dynamo. Jeho novým většinovým vlastníkem se stane město Pardubice, které bude vlastnit zhruba 73,5 procent akcií klubu. Devětadvacet zastupitelů to schválilo na svém čtvrtečním zasedání. Krizí zmítaný, někdejší křižník extraligových vod, převezme město 16. ledna, kdy se počítá s první valnou hromadou v novém složení akcionářů. Těmi se nově stali někdejší brankář Pardubic Dušan Salfický a současný obránce Dynama Petr Čáslava, oba vlastnící přes šest procent akcií.


Město, které před osmi lety svoje rodinné stříbro prodalo podnikateli Šmidberskému, se tak opět stává jeho majitelem. Nicméně, jak na zasedání uvedl primátor Charvát, je to jen dočasně. Do konce kalendářního roku chce totiž město mít nového strategického partnera v podobě většinového vlastníka. „Od začátku říkáme, že nám nejde o to vlastnit dlouhodobě většinový podíl, ale o možnost vybrat si nového partnera. Dynamo je dlouholetá tradice, a město Pardubice historicky investovalo stovky milionů korun do arény. Potřebujeme silného nájemce, což může být jen extraligový klub,“ řekl Martin Charvát. Do sportovní stránky řízení klubu se však první muž města nehrne. „Po sportovní stránce nechám vedení odborníkům, já se s kolegou Rozinkem budu zabývat ekonomickou stránkou věci,“ dodal primátor. Sportovní stránce by se měli věnovat jednak Vladimír Martinec a pak také dva noví menšinoví vlastníci – Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Finální hlasování zastupitelstva zhruba po hodině a půl jednání tak žádné velké překvapení nepřineslo. Naprostá většina zastupitelů si přála převzít hokejový klub opět pod křídla města a dávali to najevo. Někteří i dost ortodoxně. Například MUDr. Pavel Svoboda z ČSSD, šéf pardubické záchranky, přišel na zasedání sice v saku, ale pod ním měl červený dres Dynama... Zajímavé příspěvky pak přinesla i diskuze v níž například komunista Václav Snopek poměrně jasně vysvětlil svůj názor. „Pokud se do toho budeme bát vstoupit, hrozí, že hokej z Pardubic zmizí. A teď to řeknu tvrdě: osmi tisícům lidí bysme sebrali hračku...“ Odkupu se naopak vehementně bránil Karel Haas z ODS. „Město má zařizovat veřejné služby pro obyvatele a ne vlastnit soukromé sportovní týmy,“ řekl mimo jiné zastupitel, který si slovo bral opakovaně. Na všechny dotazy odpovídal primátor Charvát, který šel jasně za cílem, aby město z tohoto jednání odešlo bohatší o hokejový klub. Charvát čelil i dotazům někdejší primátorky Fraňkové, která mu vyčetla, proč se zastupitelé nedozvěděli o tom, že klub je ve finanční tísni což vyústilo v to, že si v říjnu Roman Šmidberský půjčil od své firmy 10 milionu korun na provoz hokejového klubu... A právě vedle odkoupení akcií se Pardubice rovněž zavázaly, že převezmou půjčku oněch deseti milionů korun, kterou podnikatel Šmidberský prostřednictvím své firmy klubu poskytl. Zároveň pak město hokeji poskytne další půjčku pět milionů korun.
Město převezme klub zhruba 14 dní před koncem přestupního termínu. Nové vedení Dynama tak bude mít velmi krátký čas na to posílit klub před případným bojem o záchranu. V rozpočtu na letošní sezonu se navíc počítá s tím, že jeden z hokejistů stávajícího kádru ještě Pardubice opustí. Zastupitelé tak radši schválili zmíněnou pětimilionovou půjčku, která by zakryla díru v rozpočtu, kdyby nakonec žádný z hokejistů neodešel. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámkyNmQ4MzQ0