Výsledkově zatím basketbalisté pardubické Beksy nic moc…

08.09. 2019 20:40

PARDUBICE - Po čtyřech týdnech přípravy čekaly pardubické basketbalisty první herní prověrky. K úvodním dvěma přípravným zápasům se Beksa nejprve vydala minulou neděli do Polska. V Dabrowe Górnici prohrála nejtěsnějším rozdílem s Gdaňskem, aby to pak hned druhý den schytala od domácích o 19... Dosud jediné vítězství následně Pardubice zaznamenaly opět v Polsku, když porazily Walbrzych, kde je ovšem legenda o ukrytém nacistickém vlaku plném zlata populárnější, než tamní basketbalový klub… Páteční zápas s bratislavským Interem pak přinesl potupnou porážku o čtyřicet bodů!

Polpharma Starogard Gdaňsk vs. BK JIP Pardubice 77:76 (16:18, 15:23, 20:22, 26:13). Body Pardubic: Potoček 19, Slanina 18, Švrdlík 14, Půlpán 10, Škranc 7, Pavlovič 5, Nečas 2, Svojanovský 1.
Na startu herní přípravy scházeli trenérům reprezentační rozehrávač Tomáš Vyoral a zraněný pivot Ondřej Kohout, naopak příležitost dostali mladíci. Benjamínek týmu Michal Svojanovský zaznamenal svůj první bod v Bekse, premiérové body zapsal rovněž pivot Prokop Slanina. Samotný zápas pak Pardubice výtečně rozehrály, ovšem v poslední čtvrtině vypadly z rytmu, soupeř v ní skóroval dvojnásobný počet bodů a závěrečným dopichem neúspěšné střely pouhých 1,2 sekundy před koncem už nezvratně otočil výsledek ve svůj prospěch.

MKS Dabrowa Górnicza vs. BK JIP Pardubice 104:85 (32:25, 19:18, 32:19, 21:23). Body Pardubic: Švrdlík 14, Svojanovský 12, Pavlovič 11, Potoček 11, Půlpán 10, Nečas 8, Slanina 7, Škranc 5, Výcha 3, Svoboda 2, Petric 2.
Po celý zápas měla Beksa problémy na obranné polovině hřiště, kde nedokázala eliminovat domácí střelce z dálky, navíc hostitelům nabídla až příliš mnoho snadných bodů z brejků. V první a třetí čtvrtině inkasovaly Pardubice shodně 32 bodů a právě tyto pasáže rozhodly o druhé porážce v přípravě. „Měli jsme problémy s řešením situací 1 na 1. Kvůli tomu jsme si pak museli dost vypomáhat a z toho pramenily soupeřovy otevřené střely,“ uvedl pro klubový web rozehrávač Viktor Půlpán. „Zkoušeli jsme i zónovou obranu, která ze začátku klapala, ale domácí to postupem času přečetli, v útoku si to začali dobře rozhazovat a také do zóny nám dali dost trojek. Byly to pro nás dva velmi dobré zápasy, díky nimž můžeme jasně vidět, jak na tom momentálně jsme. To je důvod, proč za takovými soupeři jezdíme,“ uvedl pardubický trenér Ken Scalabroni, jenž odkoučoval svá první dvě utkání v pardubickém klubu.

Górnik Walbrzych - BK JIP Pardubice 66:69 (18:16, 22:17, 6:19, 20:17). Body Pardubic: Pavlovič 14, Slanina 11, Škranc 11, Švrdlík 10, Svojanovský 10, Nečas 4, Půlpán 4, Potoček 3, Svoboda 2.
Tajemstvím opředenou legendu o německém vlaku, v němž nacisté na konci války odváželi na tři sta tun nakradeného zlata a dalších šperků v hodnotě mnoha miliard korun, a který podle mnoha hledačů pokladů skončil a stále prý je někde v okolí polského Walbrzychu či pod ním, nestačili pardubičtí basketbalisté prozkoumat ani ověřit, neboť do města vzdáleného jen necelých padesát kilometrů od Trutnova a kousek od polských Krkonoš jeli doslova na otočku. A vraceli se s výhrou! „Zápas přesně vystihuje klasické kliše: jako den a noc,“ pousmál se asistent trenéra Beksy Adam Konvalinka. „Na obranné polovině hřiště jsme byli po pauze mnohem agresivnější, domácí díky tomu proměnili pouhé tři ze sedmnácti střel z pole a rázem byli pozadu. Ve druhé půli jsme zlepšili pohyb a důraz a rázem jsme byli ve vedení,“ označil Konvalinka důvody zlepšeného výkonu. V poslední čtvrtině Pardubice zvýraznily náskok až na osm bodů, a byť vinou několika ztrát míče a soupeřových tříbodových akcí vedení téměř ztratily, koš Svojanovského a trestné hody Pavloviče definitivně jistily výhru. „Na konci jsme sice udělali několik taktických chyb, ale koncovku jsme zvládli,“ dodal Konvalinka.
BK JIP Pardubice – Inter Bratislava 67:107 (24:28, 13:25, 18:23, 12:31). Body Pardubic: Škranc 14, Půlpán 10, Švrdlík 10 (+13 d.), Petrovič 10, Potoček 9, Slanina 6, Svojanovský 5 (+5 as.), Svoboda 3. Pouze v první čtvrtině dokázala Beksa s úřadujícími slovenskými šampióny držet krok, v dalším průběhu utkání pak totiž ukázal Inter Pardubicím záda a zvítězil jednoznačně o 40 bodů! Utkání se hrálo v Heřmanově Městci v rámci projektu Východočeský basketbal a mělo charitativní podtext: kompletní výtěžek ze vstupného byl věnován ve prospěch Eriky Beranové - symbolický šek na částku 8.218 Kč převzali přímo na palubovce maminka Renata Malátová s malou Eričkou. Zápas sledovalo bezmála 250 diváků. „Myslím si, že utkání se zlomilo již v prvním poločase, kdy jsme se nedokázali vyrovnat s jejich agresivní obranou,“ podotkl pardubický pivot Radek Nečas. „Hodně těsně nás bránili a my jsme se nedokázali dostat do našich útočných akcí, z čehož pramenily naše ztráty míče a kontry na druhé straně.“ Herní příprava pardubických basketbalistů pokračuje již tuto středu, kdy se Scalabroniho svěřenci představí v německém Chemnitzu (někdejší Karl-Marx-Stadt). (zr, saf)