Týdeník Pernštejn

Pernštejn media, s.r.o., Palackého třída 250, 530 33 Pardubice
Adresa redakce: Palackého třída 250, 530 33 Pardubice

Za záchranou potáhnou tým Salfický, Holaň, Marek a Janecký

22.01. 2017 19:29

PARDUBICE - V minulých dnech získalo statutární město Pardubice, zpětným odkupem od Romana Šmidberského, majoritní balík akcií HC Dynamo Pardubice. V současnosti mu tak patří téměř 75 procent. Novými minoritními akcionáři společnosti se stali Dušan Salfický a Petr Čáslava. Po jednání valné hromady byli zvoleni noví členové dozorčí rady a posléze i představenstva, jehož předsedou se stal Dušan Salfický. Ten je také nově generálním manažerem. Hlavním trenérem byl jmenován Miloš Holaň, jeho asistenty jsou Pavel Marek, který bude zastávat rovněž post sportovního manažera a Otakar Janecký. Hlavním cílem klubu je sportovní záchrana sezony, tedy udržení extraligy. „Proces prodeje klubu zpět do vlastnictví města jsme započali v listopadu a nyní byl dokončen. Chci poděkovat panu Šmidberskému za velmi korektní průběh jednání,“ uvedl primátor města, jakožto majoritního vlastníka, Martin Charvát. Valná hromada nového vedení odvolala dosavadní členy dozorčí rady a zvolila nový devítičlenný orgán, jenž poté ustanovil nové představenstvo. „Z představenstva byli odvoláni Pavel Rohlík a Miroslav Novotný, novým předsedou se stal Dušan Salfický a členem Jaroslav Šuda. Dosavadní člen Tomáš Pelcman se stal jeho místopředsedou,“ řekl dále Martin Charvát. Z funkce trenérů A týmu byli s okamžitou platností odvoláni Pavel Rohlík a Michal Mikeska. Pavel Rohlík byl následně odvolán i ze všech dalších vysokých funkcí, které zastával. V klubu tak končí. „S jeho dalším působením v klubu v jakékoliv funkci zatím nepočítáme,“ upřesnil Martin Charvát. Cílem Dynama pro letošní sezonu je jasný – udržení v extralize. „Nepřipouštím sestup. Děláme maximum pro to, aby se to nestalo,“ vyhlásil primátor. (saf)


Dušan Salfický (*1972) – Po odchodu Dominika Haška se stal jeho nástupcem v brance Pardubic. Jeho výkony mu vynesly reprezentační dres, ve kterém dvakrát slavil titul mistra světa. Bonusem pak je i bronz z olympiády v Turíně. Extraligu vyhrál jak s Pardubicemi v roce 2012, tak s pražskou Spartou o pět let dříve. Skvělé výkony pak „Salfa“ předváděl i v Plzni. V roce 2001 jej draftovali newyorští Islanders, ale šanci v prvním týmu mu nedali. Své umění pak předváděl v například v ruském CSKA Moskva, Čerepovci či Mytišči. Hráčskou kariéru ukončil v roce 2014 v Pardubicích a následně se v klubu stal sportovním manažerem. Tento post opustil o dva roky později. V komunálních volbách v témže roce byl zvolen zastupitelem města Pardubic, kterým je dodnes. 

Miloš Holaň (*1971) – hlavní trenér A týmu. Bývalý hokejový reprezentant spojil většinu své kariéry s Vítkovicemi. Okusil ovšem i nejslavnější ligu světa, když v polovině 90. let hrál NHL v týmech Philadelphia Flyers a Mighty Ducks of Anaheim (stal se prvním českým hráčem v tomto losangelském týmu). V roce 1993 získal prestižní ocenění Zlatá hokejka a ve stejném roce byl i draftován philadelphskými Letci. Během své druhé sezony v Anaheimu onemocněl leukémií a hokej musel stranou. Nicméně se do profesionálního hokeje vrátil v sezoně 1998/99 v dresu Vítkovic a následně i Třince. Po skončení hráčské kariéry se začal věnovat trénování. Stál mimo jiné například na střídačce pražské Sparty, Vítkovic či Mladé Boleslavi. Trenérskou stopu však zanechal i v Rakousku, na Slovensku, v Norsku či na Ukrajině. V loňské sezoně vedl běloruský HK Něman Grodno. 

Pavel Marek (*1958) – asistent trenéra a sportovní manažer. Někdejší obránce Pardubic odehrál devět sezon, v nichž si na konto připsal 311 utkání a 34 gólů. V ročnících 1986/87 a 1988/89 získal s Teslou dva mistrovské tituly, když nastupoval v obranné dvojici se Stanislavem Mečiarem. Na začátku 90. let začal působit jako trenér u různých mládežnických kategorií v Pardubicích, od nejmladších žáčků přes dorost až po juniory. V sezóně 1999/2000 poprvé přičichl k trénování ve vrcholovém mužském hokeji, kdy v Pardubicích dělal asistenta Milanu Chalupovi. V dalších dvou sezónách 2000/01 a 2001/02 se pak vrátil k juniorům, s nimiž získal dva mistrovské tituly! Následně se stal i trenérem reprezentační „osmnáctky“. Posledních zhruba patnáct let strávil v Třinci na pozici trenéra, generálního ředitele či sportovního manažera.

Otakar Janecký (*1960) – Někdejší reprezentant a jeden z nejslavnějších hokejistů pardubické historie. S Teslou získal dva tituly mistra Československa v letech 1987 a 1989. V sezoně 1988/89 se stal nejlepším nahrávačem ligy. V roce 1990 odešel do Finska, kde se téměř okamžitě stal jednou z osobností tamní ligy. Nejprve v barvách SaiPa Lappeenranta a následně uchvátil Helsinky v dresu Jokeritu. V roce 2000 se vrátil do Pardubic, kde o čtyři roky později svoji profesionální kariéru ve 44 letech ukončil a věnoval se trénování pardubického dorostu. Otakar Janecký je bez nadsázky ikonou hokejových Pardubic. Fanoušci na něj nedají dopustit, tribuny ho milovaly. Jedná se zřejmě o nejoblíbenějšího pardubického hokejistu vůbec. Vyřazený dres s jeho číslem 91 visí pod stropem haly nejen v Pardubicích, ale také v helsinské Hartwall aréně. JAN ŠAFÁŘ

PARTNEŘI

Pardubický Pivovar a.s.
enteria a.s.
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
KVIS Pardubice a.s.
Marhold A.s.
TOP CENTRUM - Jaroslav Novák
LABETA, a.s.
Falcon security, s.r.o.
MD logistika, a.s.
Danup
Veko Bystré s.r.o.

INZERCE

Správa a údržba silnic Pardubického kraje
Pardubický Porter - odvaha chtít víc

Napište nám vaše dotazy či poznámky



Zjk2ZTI0