Privatizace bytů beze slevy, musela by se celá opakovat

[2009-05-13 20:34:58] Pardubice - Žádná sleva privatizovaných městských bytů se nekoná. Radniční koalice se rozhodla v úterý nepustit tento bod do programu veřejné schůze městského zastupitelstva.
„Důvod je jednoduchý, zabývali jsme se tím ještě před jednáním zastupitelů,“ vysvětluje primátor Jaroslav Deml. „Nechali jsme si totiž analyzovat návrh ČSSD na 20procentní slevu prodávaných bytů. Právní rozbor ale konstatuje, že by byl porušen zákon o obcích,“ pokračuje primátor. Podle něj by v praxi znamenal takový krok privatizaci bytů zcela zastavit a vrátit ji na úplný začátek. „Museli bychom znovu všechny obesílat, a to si dost dobře nedovedu představit. Ztratili bychom tím zbytečně další rok, pokud vezmeme v úvahu, že se městské byty prodávají už teď za polovinu tržní ceny,“ argumentuje primátor.
Sociální demokraté, kteří jsou na radnici v opozici, to vidí ale úplně jinak. „V letech 2003 až 2004 se městské byty privatizovaly za směšně nízké ceny. Nyní byly jejich ceny skokově zvýšeny a lidé na ně zkrátka nemají. To celé ukazuje na nekoncepčnost privatizace městských bytů,“ vytýká radnici náměstek hejtmana Jan Tichý.
Ve své kritice jde ještě dál. Z Pardubic prý kvůli chybějící bytové koncepci utíkají lidé v nejproduktivnějším věku, populace města stárne a ubývá obyvatel. „V roce 1993 měly Pardubice 95,5 tisíce lidí. Do roku 2004 ztratily 7000 obyvatel. Snaha přičleňovat k městu další obce vyzněla naprázdno, takže do současnosti odešlo z Pardubic osm tisíc lidí. Tedy asi tolik, jako má Přelouč,“ dokládá ze statistik Jan Tichý.
Vadí mu i stárnoucí populace. „Dnes žije v Pardubicích 24 tisíc lidí, kterým je více než 60 let. Tato situace se bude významně zhoršovat. Mezi lety 2015 až 2020 to má být až 40 procent lidí. Pokud se nenajde miliarda, ne však na úkor nájemníků, na další dům s pečovatelskou službou a sociální byty pro mladé a začínající rodiny, tak si s tím Pardubice neporadí,“ uzavírá Tichý.
Deml to zas tak černě nevidí. Říká, že ČSSD lidi zastrašuje a přichází zpravidla s návrhy, které není schopna realizovat. Příkladem je podle něj nepřipravená privatizace bytů družstvům. „ČSSD ji lidem naslibovala, ale bylo to jen prázdné gesto, které nešlo uskutečnit,“ kontruje Deml.
 
 
Copyright © 2008 Pivovar Pernštejn a.s    [CNW:Counter]