Hotovo má být do konce roku

Město Pardubice - 03. 09. 2021
Hotovo má být do konce roku

PARDUBICE – Rozsáhlá rekonstrukce téměř sto let starého pláště budovy navržené architektem Ladislavem Machoněm na náměstí Republiky tehdy pro Oblastní ředitelství pošt a telegrafů nabrala tempo.

 

S dvouměsíčním zpožděním dorazila tento týden poslední část pro Machoně typických žlutých obkladů. Ty původní vyrobila ve 20. letech minulého století firma v Kadani, ovšem po sto letech už tři čtvrtiny z nich nedržely na podkladu. Jejich repliky nyní napodobil nástupce původní firmy, ale měl při tom potíže s technologií a dodavatel stavebních prací musel několik palet reklamovat.

 

„Část budovy do náměstí Republiky už prokoukla po odstranění lešení a rekonstrukce se tu blíží k závěru. Jsou tu repasovaná okna včetně klempířských prací, opravené římsy, fasády a vyměněné obklady. Vznikly tu dilatační spáry, které tu dříve nebyly, a které umožní fasádě následně „pracovat“. Nyní už začaly restaurátorské práce na čištění žulového soklu a po nich budou následovat případné opravy nátěru fasády,“ řekl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

 

Na rohu budovy brzdí nátěry fasády nečekaná porucha izolace proti vodě na balkonu v prvním patře na nároží. Po opravě bude muset celý prostor nejprve vyschnout a teprve potom bude možné fasádu natřít i tady.

 

Strana budovy do Jahnovy ulice je náročnější. Po vybudování lešení a podrobném průzkumu dodavatel zjistil, že stav oken je mnohem horší, než se předpokládalo. Dále zde rekonstruoval římsy, pro které musel postavit speciální lešení na těžké stroje. Z dlouhých popraskaných říms v posledních letech opadávala omítka a byly z toho důvodu už delší čas celé zasíťované. „Budova byla postavena v době, kdy kolem nejezdila tak hustá a těžká doprava a v některých místech se projevují i změny výšky podzemních vod,“ dodal na vysvětlenou Línek.

 

Stavba za 29 milionů korun má být hotová do konce letošního roku. (zun) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Investice i v těžké době

Investice i v těžké době

Prázdninové opravy škol přišly na 60 milionů

Excelentní dynamické ukázky

Excelentní dynamické ukázky

V Retroměstečku se s příznivým ohlasem prezentovala také Věznice Pardubice

Z Lonkovy do Stavbařů

Z Lonkovy do Stavbařů

Město plánuje výstavbu nové „zušky“ na největším sídlišti v Polabinách

Na závodišti bylo rušno

Na závodišti bylo rušno

Již první den výstavy si v areálu užívalo na tři tisíce návštěvníků

Silný příběh

Silný příběh

V areálu Památníku Zámeček už se ladí detaily expozice

Víkendové Retroměstečko

Víkendové Retroměstečko

Program seznamuje s tradicemi a úspěchy lidí a organizací v republice