Senzory do konce září

Město Pardubice - 05. 09. 2021
Senzory do konce září

PARDUBICE - Město se v předchozím týdnu pustilo do realizace předposlední části projektu Smart Parking a začalo s osazováním parkovacích míst senzory detekujícími obsazenost jednotlivých parkovišť. Do konce září letošního roku by pak město chtělo míst osazena všechna vybraná parkovací stání čítající zhruba 3300 míst.

 

Funkčnost senzorů jsme si již ozkoušeli v rámci pilotního provozu, který byl spuštěn v září loňského roku v Pernerově ulici, kde bylo senzory osazeno celkem 54 parkovacích míst. Tato zkušební doba prokázala, že senzory splňují technické parametry a město tak mohlo přistoupit k úpravě zbývajících parkovacích míst. Dle harmonogramu by denně mělo být osazeno zhruba 100 parkovacích stání, tak aby práce v některých případech spojené s novým značením byly hotovy do konce září,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš s tím, že senzory budou doplněna všechna parkovací stání v rámci parkovacích zón, vyjma Závodu míru, kde budou parkoviště hlídána prostřednictvím kamerového systému.

 

Technologická novinka umožní městu nejen sledovat, která místa jsou obsazená či jak intenzivně je dané parkovací místo využíváno. „Opravdu velkým přínosem této technologie je nonstop přísun informací, které budeme získávat v reálném čase a které budeme moci využít při plánování parkovací politiky. Budeme moci vyhodnocovat, jak zóny placeného parkování fungují, aniž bychom si kvůli tomu museli objednávat speciální analýzy za sta tisíce korun, budeme vědět, která parkovací místa využívají spíše rezidenti a která naopak návštěvníci, jak dlouho je parkovací místo obsazeno či kolik aut se zde během určité doby prostřídalo. Po dokončení instalace detekčních zařízení bude město z technologického hlediska připraveno na další fázi projektu Smartu Parking, kterou je zajištění softwarové nadstavby. Její součástí by přitom měla být také mobilní aplikace, v níž řidiči najdou informace o obsazenosti jednotlivých parkovacích míst,“ dodává náměstek Kvaš.

 

Budování Inteligentního parkovacího systému odstartovalo v současné době již dokončenou kompletní obměnou parkovacích automatů, jejichž instalace město vyšla na zhruba 18,5 milionu korun, a pokračuje právě probíhajícím osazováním parkovacích míst senzory. Završeno bude zprovozněním Městského dopravního informačního centra (MDIC), které bude spravovat Dopravní podnik města Pardubic.

 

Projekt, na který chtějí Pardubice čerpat dotace z Evropské unie, má být hotov v roce 2023. Na jeho konci je parkovací systém zahrnující od mobilní aplikace navigující řidiče na volné parkovací místo a umožňující platby parkovného z vozu, přes elektronický systém vydávání a evidence rezidenčních karet až po dispečerské rozhraní „hlídající“ funkčnost celého systému i to, zda na vyhrazených parkovacích místech neparkují vozy bez oprávnění. (iko) Foto: MmP

Mohlo by vás zajímat:

Investice i v těžké době

Investice i v těžké době

Prázdninové opravy škol přišly na 60 milionů

Excelentní dynamické ukázky

Excelentní dynamické ukázky

V Retroměstečku se s příznivým ohlasem prezentovala také Věznice Pardubice

Z Lonkovy do Stavbařů

Z Lonkovy do Stavbařů

Město plánuje výstavbu nové „zušky“ na největším sídlišti v Polabinách

Na závodišti bylo rušno

Na závodišti bylo rušno

Již první den výstavy si v areálu užívalo na tři tisíce návštěvníků

Silný příběh

Silný příběh

V areálu Památníku Zámeček už se ladí detaily expozice

Víkendové Retroměstečko

Víkendové Retroměstečko

Program seznamuje s tradicemi a úspěchy lidí a organizací v republice