Na závodišti bylo rušno

Město Pardubice - 13. 09. 2021
Na závodišti bylo rušno

PARDUBICE - V pořadí už 23. ročník výstavy Koně v akci se o víkendu uskutečnil na Dostihovém závodišti. V sobotu 11. září závodištěm prošlo na tři tisíce diváků, kteří se mohli účastnit nejen chovatelských přehlídek a ukázek, ale i dalšího doprovodného programu. 

 

Už od ranních hodin pozornost poutaly šampionáty hříbat a tříletých klisen chladnokrevných plemen norik, slezský norik a českomoravský belgik, o chvíli později se k nim připojil svod klisen a výstavy hřebců plemen hafling a také Shetland pony show. Došlo i na křest, když v rámci výstavy hříbat slovenského teplokrevníka pokřtil dvě kobylky trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš. Hříbata dostala jména Cassiopeia a Gaia, tato jména vzešla z předchozí ankety na sociálních sítích. Josef Bartoš uvedl také film Žokejové – cesta na Velkou pardubickou, který popisuje nejen jeho přípravy na legendární dostih.

 

Svou další kapitolu napsala také soutěž v orbě. V oranici u Poplerova skoku se už po osmnácté uskutečnila soutěž O ruchadlo bratranců Veverkových, kterou podporuje obec Rybitví a jejíž výsledky vzešly z národního šampionátu. Zvítězil v ní Miloslav Lankaš, který zapřahal koně Bety a Kryšpín. Současně se konal i XVIII. ročník Mistrovství České republiky v orbě, což byla v Pardubicích premiéra. V kategorii klasický pluh zvítězil Josef Hradec, v otočném pluhu Miloslav Lankaš.

 

V odpoledních hodinách pak ožila cílová rovina, které své všestranné umění předvedli haflingové, děti v sedlech shetland pony závodili v prvním překážkovém dostihu, představila se chladnokrevná plemena i starokladrubští vraníci – nejprve v zápřeži, vzápětí při drezuře s dámou v sedle a následně také ve službách jízdního oddílu Městské policie Pardubice. K vidění byl také koňský fotbal, westernové ježdění nebo formanská jízda. Vrcholem programu byla show Miloslava Simandla, který se šesti koňmi pracuje v absolutní volnosti…

 

Tečku za sobotním programem udělalo Mistrovství ČR v těžkém tahu. V něm zvítězil Jiří Borůvka, jehož kůň Kurt při své váze 720 kg utáhl 1500 kg na celkové délce trati 22 metrů. To znamenalo také vítězství v přepočtu tažené váhy na váhu koně. Kurt totiž utáhl více než dvojnásobek své váhy.

 

Výstava Koně akci pokračovala v neděli 12. září ve svém dožínkovém tématu. V rámci Okresních dožínek připravila Okresní agrární komora Pardubice tradiční program pro děti a dospělé včetně slavnostního předání dožínkových věnců.

 

Kromě prezentace zemědělské techniky či výstavy hospodářských zvířat pozornost samozřejmě poutala i “koňská” část výstavy. Konibus vozící návštěvníky dostihovou dráhou byl v neustálém obležení, své diváky měla i pokračující výstava koní plemene hafling.

 

Ovšem největší pozornost poutalo Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou. V lesíku Pardubického závodiště pořadatelé postavili velmi zajímavou trať evokující práci v lese. Umění a souhra kočího s jeho chladnokrevným koněm je klíčem k překonání několika překážek, za jejichž shození či nesplnění jsou udělovány trestné body.

 

Letošní ročník šampionátu se nesl v bouřlivé atmosféře, kdy diváci s nadšením povzbuzovali své favority. Nejlépe si s tratí v konkurenci šestnácti závodníků poradil Michal Bančík s Nickem, který se po čtyřech let znovu stal úřadujícím mistrem České republiky. Druhé místo získal David Jánoš s Brisem štádleckým a třetí David Šíma s Galvasem. (noh) Foto: DOSTIHOVÝ SPOLEK

Mohlo by vás zajímat:

Investice i v těžké době

Investice i v těžké době

Prázdninové opravy škol přišly na 60 milionů

Excelentní dynamické ukázky

Excelentní dynamické ukázky

V Retroměstečku se s příznivým ohlasem prezentovala také Věznice Pardubice

Z Lonkovy do Stavbařů

Z Lonkovy do Stavbařů

Město plánuje výstavbu nové „zušky“ na největším sídlišti v Polabinách

Silný příběh

Silný příběh

V areálu Památníku Zámeček už se ladí detaily expozice

Víkendové Retroměstečko

Víkendové Retroměstečko

Program seznamuje s tradicemi a úspěchy lidí a organizací v republice

Víkend: Koně v akci

Víkend: Koně v akci

Chovatelské šampionáty i setkání s vítězem Velké pardubické